Marek Belka: Rób to, co zaleca UE. Nie możemy wymyślić nic lepszego

„Nie łączcie się, ale róbcie to, co zaleca UE. Nie przyniesiemy nic lepszego” – były premier i były minister finansów i były szef NBP europoseł Marek Belka powiedział o programie. W RMF FM gość Krzysztofa Jimeneza podkreślił, jak duży postęp gospodarczy dokonał się w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat. „Byliśmy poza asortymentem w jednym okręgu. Dziś jesteśmy już w czołówce w drugiej lidze. Walczymy o awans do pierwszej ligi. Wszystko zależy od tego, czy inwestujemy, a nie tylko konsumpcję” – powiedział ekonomista. RMF FM.

„Polska ma szczęście, że jest w UE” – powiedział Marek Belka. „Powinien używać uchwytów” – jak dodał – z planu odbudowy przygotowanego przez UE.

Wiele z przedstawionego dziś planu polskiej umowy dotyczy szeroko rozumianego finansowania. Reporter RMF FM Chris Stof Brenda nieoficjalnie ustalił, że osoby o wysokich dochodach płacą wyższe podatki.

Co powiedział były premier? „Jako osoba o wysokich dochodach nie podoba mi się podnoszenie podatków, ale traktuję to jako rozkaz” – powiedział profesor. உத்திரம். Dodał: „Najważniejsze jest to, że system podatkowy sprzyja prawniczej działalności zawodowej. Dlatego należy podnieść kwotę wolną od podatku, ponieważ obniża to koszty zatrudnienia osób o niższych kwalifikacjach”.

W internetowej części programu Christoph Jimenez zapytał, kiedy można liczyć na obniżenie ceny usług i towarów. Były szef NBP zaznaczył, że jeśli inflacja nie zacznie spadać, to „niestety stopy procentowe trzeba będzie stopniowo podnosić, bo to zmieni popyt na dług”. Jednak ekonomista powiedział, że w Polsce mamy obecnie tendencję do oszczędzania i ostrzegamy przed uwolnieniem środków po epidemii. „Te pieniądze rozprzestrzeniają się na rynku i niekontrolowanie podnoszą inflację” – powiedział. Polityk ocenił, że kryzys wywołany koronawirusem nie tak bardzo dotknął polską gospodarkę, więc mamy szansę na odrodzenie i wzrost PKB.

READ  Sędzia Igor Dulea. Biuro Prokuratora Krajowego wystąpi do Sądu Najwyższego o zezwolenie na przymusowe sprowadzenie sędziego Thule

Ekonomista nie ukrywał, że czekał na przyznanie polskiego porozumienia i postawione tam hipotezy. Zapytany o poparcie prof. Marka Belki dla rządu i jego polityki gospodarczej, odpowiedział: „Nie trzymałem kciuków za ten rząd. Chcę, żeby wkrótce upadł”. Powiedział, że dobry stan gospodarki zawdzięczamy fundamentom zbudowanym w okresie „po zmianach”, ale nie rządowi Bais. Nasz gość skrytykował także premiera Moraweki, przypominając o „planie odpowiedzialnego rozwoju”, który, jak ocenił Marek Belka, okazał się „kapturkiem”.

Były premier nie stronił od pytań o bieżącą politykę. Zapytany o raport NIK powiedział, że po ujawnieniu tych informacji rząd powinien ustąpić. Jednak przyznał, że ich liczba nie wystarczyła do pokonania gabinetu Moravekiego. Cała kontrowersja wokół linii PiS-Mariana Banaś została nazwana „walką w rodzinie”. „Faceci sami sobie nie ranią” – skomentował.

Zapytany o ostatnie problemy opozycji, w tym wczorajsze usunięcie dwóch posłów, eurodeputowany powiedział, że „przeżywają kryzys przywództwa i kryzys projektowy”. Jako rozwiązanie szczegółowo przyjrzał się utalentowanym osobom i wymienił nazwiska Rafasa Traskovsky’ego i Simona Hosavuniya. Nasz prelegent przewiduje, że przyszłość demokracji zależy od tych dwóch polityków. Jako sugestię skierowaną do całej opozycji, dodał: „Cóż, musisz się zebrać”.

Na zakończenie rozmowy Krzysztof zapytał posła Jimiela Marka Belkę, czy jest zwolennikiem Paszportów Rządowych. Polityk bez wahania powiedział, że to dobre rozwiązanie i że nie ma dyskryminacji, ponieważ „ci, którzy nie chcą się szczepić, są szkodnikami”.

Pełna transkrypcja rozmowy już wkrótce.

/

Po więcej informacji odsyłamy do naszego nowego radia internetowego RMF24.pl


Zapytaj online teraz!

Radio RMF24.pl Pozwala poznać wszystkie najważniejsze wydarzenia w Polsce, Europie i na świecie.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *