Królowa przegapi piątkowy platynowy jubileusz

Królowa przegapi piątkowy platynowy jubileusz

Królowa Elżbieta ostrożnie wspięła się na balkon Pałacu Buckingham w czwartek, wywołując dzikie wiwaty dziesiątek tysięcy osób, które przybyły, aby dołączyć do niej na początku czterech dni obchodów 70. rocznicy tronu.

Jej fani nosili flagi Union Jack, imprezowe czapki lub plastikowe tiary. Niektórzy koczowali całą noc z nadzieją, że rzucą okiem na 96-letniego monarchę, którego publiczne występy stały się jeszcze rzadsze.

Była to również okazja do zobaczenia Trooping the Color – parady wojskowej, która od 1760 r. obchodzi oficjalne urodziny każdego władcy.

To była eksplozja radości w ogromnym tłumie, jedno z pierwszych dużych zgromadzeń w Wielkiej Brytanii od początku pandemii COVID-19.

„Wszyscy mają tę samą misję” – mówi 70-letnia Hilary Matthews, która przybyła z Hertfordshire pod Londynem. „Wszystkie okrucieństwa, które w tej chwili miały miejsce na świecie i w Anglii, zostały na jeden dzień porzucone i możemy naprawdę cieszyć się tylko celebracją królowej”.

W czwartek doświadczyłem „trochę dyskomfortu”

Elżbieta została królową w wieku 25 lat, najdłużej panującym brytyjskim monarchą i pierwszym, który wstąpił na tron, czyli siedem dekad.

Jednak po dobrym zdrowym życiu wiek zaczął ją doganiać. Pałac Buckingham ogłosił pod koniec czwartku, że królowa nie weźmie udziału w piątkowym nabożeństwie Dziękczynienia po tym, jak odczuwa „pewny dyskomfort” podczas czwartkowych wydarzeń. Pałac powiedział, że król zdecydował „z wielkim wahaniem”, aby nie chodzić na mszę w katedrze św. Pawła.

Królowa miała w ostatnich miesiącach trudności z nawigacją i wycofała się z wielu publicznych wydarzeń.

Ale w czwartek wieczorem Elizabeth była zaangażowana w oświetlenie serii ceremonialnych latarni na zamku Windsor, zgodnie z planem.

Obchody jubileuszu trwają w długi weekend i nie od razu wiadomo było, jak wiadomość wpłynie na wydarzenia Jubileuszu w sobotę i niedzielę.

Elizabeth prowadzi symboliczne oświetlenie głównej latarni jubileuszowej w zamku Windsor w czwartek – pierwszy dzień obchodów Platynowego Jubileuszu. (Steve Parsons/The Associated Press)

Luna Nunez

"Gracz. Introwertyk. Rozwiązujący problemy. Twórca. Myśliciel. Przez całe życie ewangelista żywności. Orędownik alkoholu."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *