Krążą plotki, że PlayStation 5 Pro będzie wyposażone w funkcję wspomagania procesora graficznego i śledzenia promieni, zapewniając akcelerację sztucznej inteligencji

Krążą plotki, że PlayStation 5 Pro będzie wyposażone w funkcję wspomagania procesora graficznego i śledzenia promieni, zapewniając akcelerację sztucznej inteligencji

PlayStation 5 zostało wprowadzone na rynek pod koniec 2020 roku, choć wydaje się, że pojawiło się później ze względu na problemy z wyświetlaczem. Model Pro podobno pojawi się cztery lata później z ulepszonym procesorem graficznym, przyspieszeniem AI i innymi ulepszeniami.

GPU będzie największym ulepszeniem w stosunku do PS5 Pro. Plotki mówią o nawet 45% wyższej wydajności rasteryzacji i 33,5 TFLOPS mocy obliczeniowej. Przyszłe wydania SDK będą obsługiwać rozdzielczości do 8K i wyższe liczby klatek na sekundę, z możliwością obsługi rozdzielczości 4K przy 120 fps i 8K przy 60 fps.

Wydajność śledzenia promieni ma obejmować 2-3 razy, a w niektórych przypadkach nawet 4 razy. Dzieje się tak dzięki ogromnemu wzrostowi z 18 grup roboczych BVH4 do 30 grup roboczych BVH8. Tak zwane „Hierarchie objętości granicznych” pomagają przyspieszyć obliczenia przecięcia wiązek (tj. czy ten promień światła dociera do tego obiektu, czy nie?). Pomińmy szczegóły techniczne, ale liczba po BVH oznacza, że ​​każda indywidualna grupa robocza będzie mogła wykonać więcej pracy.

Pro będzie także wyposażony w technologię skalowania i antyaliasingu PlayStation Spectral Super (w skrócie PSSR). Będzie to szczególnie przydatne w przypadku śledzenia promieni, w przypadku którego wymagania obliczeniowe znacznie rosną wraz ze wzrostem rozdzielczości.

PlayStation 5 Pro otrzyma także dedykowaną architekturę uczenia maszynowego. Akcelerator AI zapewni do 300 TOPS 8-bitowej i 67 TFLOPS 16-bitowej arytmetyki zmiennoprzecinkowej. Jest to prawdopodobnie najciekawsza część, ponieważ nowoczesne modele generatywne mogą generować tekstury, realistyczną mowę, pisać tekst w oparciu o podpowiedzi itp. — co mogą z tym zrobić programiści?

Konsola będzie także wyposażona w niewielkie zwiększenie mocy procesora, które umożliwi „tryb wysokiej częstotliwości procesora” podnoszący się do 3,85 GHz (z 3,5 GHz), co oznacza wzrost o 10%. Wydaje się, że PS5 Pro zbliża się do granic temperatur, więc ten tryb spowoduje spadek częstotliwości procesora graficznego o 1,5% (co spowoduje spadek wydajności o 1%).

READ  Apple wprowadza protokół PQ3

Model Pro będzie miał szybszą pamięć RAM do 18 GB/s, co oznacza wzrost o 28% z 448 GB/s do 576 GB/s. Jest to konieczne do zasilania większego procesora graficznego.

Podsystem audio otrzyma również o 35% większy wzrost wydajności, który można przeznaczyć na efekty dźwiękowe wyższej jakości.

Oczekuje się, że PlayStation 5 Pro będzie wyposażone w 1 TB pamięci wewnętrznej i odłączany napęd Blu-ray, podobnie jak modele z najwyższej półki. Sony może wypuścić model Pro jesienią 2024 roku, ale nie doszło do oficjalnego uznania konsoli.

źródło

Randolph Howe

„Zła entuzjasta podróży. Irytująco skromny ćpun internetu. Nieprzepraszający alkoholiczek”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *