Kosmiczne arcydzieło: nowe zdjęcie NASA przedstawiające „gwałtowną energię” Drogi Mlecznej „Śródmieście”

Kosmiczne arcydzieło: nowe zdjęcie NASA przedstawiające „gwałtowną energię” Drogi Mlecznej „Śródmieście”

Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) opublikowała oszałamiający obraz bardzo „gwałtownego” i tętniącego życiem „centrum” Drogi Mlecznej, który powstał po 370 obserwacjach w ciągu ostatnich dwóch dekad. Nowa panorama, opisana jako „kosmiczne arcydzieło”, została skompilowana przy użyciu gigantycznej mozaiki danych z Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra i radioteleskopu MeerKAT w Południowej Afryce. Obraz przedstawia miliardy gwiazd i niezliczone czarne dziury w centrum Drogi Mlecznej.

„To, co widzimy na zdjęciu, to gwałtowny lub aktywny ekosystem w środku naszej galaktyki” – powiedział w e-mailu Associated Press astronom Daniel Wang z University of Massachusetts Amherst.

Istnieje wiele pozostałości po supernowych, czarnych dziur i gwiazd neutronowych. Każdy punkt lub cecha promieniowania rentgenowskiego reprezentuje aktywne źródło, większość z nich znajduje się w środku ”- dodał Wang.

Udostępniając zdjęcie, NASA wskazała, że ​​włókna niezwykle gorących gazów i pól magnetycznych „splatają tkankę energetyczną w centrum galaktyki Drogi Mlecznej”. Według amerykańskiej agencji kosmicznej najnowsze zdjęcie poszerza obraz Chandry, który został oparty na poprzednich przeglądach, powyżej i poniżej płaszczyzny galaktyki, na której znajduje się większość gwiazd Galaktyki.

Kolory pomarańczowy, zielony, niebieski i fioletowy to promienie rentgenowskie Chandra, które pokazują różne energie promieni rentgenowskich (NASA), wyjaśniła NASA.

Przeczytaj także | Innowacyjny helikopter NASA przetrwał podróż po błędzie nawigacji. Oto, co się stało

National Aeronautics and Space Administration wyjaśnił, że pomarańczowe, zielone, niebieskie i fioletowe kolory to promienie rentgenowskie Chandra pokazujące różne energie promieni rentgenowskich. Dane radiowe odebrane z MeerKAT są wyświetlane w kolorze fioletowym i szarym. „Jeden z włókien jest szczególnie interesujący, ponieważ zawiera przeplatające się promienie rentgenowskie i emisje radiowe. NASA twierdzi, że wskazuje prostopadle do płaszczyzny galaktyki i ma około 20 lat świetlnych długości, ale nie więcej niż jedną setną tego rozmiaru”, NASA powiedziany.

Nowe badanie właściwości rentgenowskich i radiowych tej „nici” przeprowadzone przez Wanga, który pracował nad nią ponad rok, wskazuje, że cechy te są połączone cienkimi pasami pól magnetycznych. Badanie Wanga opisujące te odkrycia ukaże się w czerwcowym wydaniu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, a wstępny wydruk jest dostępny online.

READ  Farmy fotowoltaiczne w kosmosie są możliwe

(Z wkładem agencji)

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *