Korona wirus. Szczepionki we wszystkich krajach UE. Trzy kraje rozpoczęły szczepienia

Korona wirus.  Szczepionki we wszystkich krajach UE.  Trzy kraje rozpoczęły szczepienia

  • Podobnie jak w Polsce – szczepionki Covit-19 dały blisko 10 000 miejsc pracy w wielu krajach Europy
  • Większość krajów podaje szczegóły dotyczące pierwszych pacjentów, którzy otrzymali szczepionkę przeciwko koronawirusowi
  • Najpierw trafiają do personelu medycznego lub osób starszych mieszkających w domach opieki, gdzie mogą odczuwać poważne konsekwencje zakażenia koronawirusem.
  • Więcej takich informacji można znaleźć na stronie głównej Onet.pl.

Korona wirus. Szczepionki dotarły do ​​wszystkich krajów

Szczepionki, opracowane przez niemiecką firmę Bioendech i amerykańskiego producenta farmaceutycznego Pfizer, zostały wysłane z zakładu produkcyjnego w Belgii tuż przed świętami Bożego Narodzenia i dostarczone ciężarówką do magazynów na całym kontynencie w piątkowe i sobotnie poranki.

Wprowadzenie szczepionki na rynek jest wynikiem koordynacji wszystkich 27 państw członkowskich UE. Pierwsze dostawy tylko poniżej 10.000. Dawki w większości krajów – do zaszczepienia wystarczy mniej niż 5000. Mieszkańców, ponieważ wymagają dwóch dawek na osobę – programy masowych szczepień mają się rozpocząć dopiero w styczniu.

Korona wirus. Wszystkie trzy kraje już rozpoczęły szczepienia

Na Węgrzech pierwsza dystrybucja 9 tys. 750 dawki dotarło ciężarówką wczesnym rankiem w sobotę i zostało przewiezione do Południowego Szpitala Owadów w stolicy. Lekarze i inni pracownicy służby zdrowia najpierw szczepią. Rząd powiedział, że pozostałe cztery szpitale, dwa w Budapeszcie i dwa w Debreczynie i Nyregihasa, otrzymają szczepionki z tej samej dostawy.

W sobotę szczepionki trafiły do ​​27 miejsc w Niemczech, skąd zostaną wysłane do ośrodków szczepień i mobilnych zespołów. Pierwszą zaszczepioną osobą w sobotę była 101-letnia Edith Guisalla z Holberstadt w Saksonii-Anholt, mieszkanka domu spokojnej starości. Przed oficjalnym harmonogramem szczepień zaplanowanym na niedzielę, wraz z innymi rezydentami i personelem pielęgniarskim. W Niemczech szczepionka jest zalecana dla osób powyżej 80 roku życia oraz osób pracujących z zagrożonymi.

READ  Dodaj KF-21 Boramae do listy życzeń zakupów w Korei Południowej w Polsce - nadzór bezpieczeństwa obronnego

Również na Słowacji w sobotę znaleziono około 10 000 miejsc pracy. Dawki szczepionki i tego samego dnia wieczorem 60-letni epidemiolog Vladimir Grigmarie był pierwszą osobą, która została zaszczepiona w szpitalu w Nitrze. Następnie zostanie zaszczepiony personel medyczny szpitali w Bratysławie, Nitrze, Pańskiej Pystrice i Kozisie.

Zdjęcie: PAP / EPA / STRINGER

Pierwszy szczepiony Słowak – Vladimir Kmery

Reszta artykułu to wideo poniżej:

Korona wirus. Szczepionki we Francji i na Półwyspie Iberyjskim

Pierwsza partia szczepionek dotarła do Francji w sobotę rano, a później została dostarczona do przychodni Szpitala Centralnego na przedmieściach Paryża. Pierwsza osoba zostanie zaszczepiona w niedzielę w dwóch ośrodkach dla seniorów: Sevron i Burgundii Dijon na polu Seine-Saint-Denis. Wczesne etapy szczepień obejmują pracowników służby zdrowia i osoby starsze lub osoby z poważnymi chorobami.

Hiszpania i Portugalia otrzymują szczepionki COVID-19 od soboty rano. W obu krajach pracownicy służby zdrowia otrzymują je w pierwszej kolejności.

W Hiszpanii pierwsza dostawa szczepionek jest już w magazynie firmy Pfizer w Guadalajarze, w centralnej części kraju. Stamtąd w najbliższych godzinach zostanie rozszerzony na wszystkie wspólnoty autonomiczne w kraju. Ministerstwo Zdrowia wykorzysta pomoc logistyczną Sił Zbrojnych do zapewnienia szczepień na Wyspy Kanaryjskie, Baleary i części Afryki Północnej, takie jak Chyota i Melilla.

READ  Polska rozważa podjęcie drastycznych środków, aby poradzić sobie z „eksplozją” COVID

W Portugalii ładunek zostanie przetransportowany wieczorem do szpitali w Lizbonie, Porto i Coimbrze. W sobotę po południu rząd Portugalii wysłał SMS-a, wzywając obywateli do otrzymania bezpłatnych szczepień.

Korona wirus. Szczepionki we Włoszech

We Włoszech szczepionki zostały przywiezione w sobotę do Szpitala Chorób Zakaźnych Spleenzani w Rzymie. Kto stoi na czele walki z koronawirusem od końca stycznia. W niedzielę rano młoda pielęgniarka otrzyma pierwszą dawkę podczas opieki nad osobami starszymi w domu.

Większość ustaleń z pierwszej partii trafi do bazy wojskowej w Pradiga de Mar, niedaleko stolicy, gdzie powstanie centrum magazynowania i dystrybucji. Z lotniska wystartują samoloty wojskowe, które przetransportują szczepionki do najbardziej odległych części Włoch. Pozostałe szczepionki zostaną podane w 300 punktach szczepień na 60 pojazdach włoskiej armii.

Korona wirus. Szczepionki w Szwecji, Bułgarii, Chorwacji i Czechach

W Szwecji pierwsze szczepienia odbywają się w domach opieki w niedziele. Proces podlega ochronie danych, więc dane, kto zostanie zaszczepiony jako pierwszy, a gdzie nie zostaną podane do wiadomości publicznej. Obrót szczepionkami jest chroniony przez policję, a miejsce ich przechowywania jest utrzymywane w tajemnicy.

Pierwsza partia 9000 dotarła do Bułgarii 750 dawek w sobotę rano i została podzielona na trzy części. Jedna partia została w Sofii, pozostałe dwie zostały wysłane do Płowdiwu i Burgas. Pierwszą zaszczepioną osobą był minister zdrowia Kostatin Angelov, który później zaszczepił personel medyczny. Ministerstwo ogłosiło również poważną kampanię promującą korzyści płynące ze szczepionki.

READ  Grupy opozycyjne nazwały korzystanie przez polski rząd z oprogramowania szpiegującego „kryzysem demokracji” Polska

W Chorwacji pierwsza partia 9000 dotarła po 750 dawkach wczesnym rankiem w sobotę, a mieszkaniec szpitala w Zagrzebiu ma otrzymać szczepionkę w niedzielę rano. Również w tym kraju władze rozpoczną kampanię promującą szczepionkę: celebryci i inne osoby publiczne zostaną zaszczepione przed kamerami.

W międzyczasie w Czechach 9 000 osób zostało przewiezionych do praskiego szpitala w Motelu w sobotę rano. 750 do dawki z pojazdu zabranego przez żandarmerię. Szczepienia mają rozpocząć się w niedzielę w czterech szpitalach w Pradze i dwóch w Brnie. Po pierwsze, należy zaszczepić przedstawicieli służby zdrowia i osoby starsze, które są obecnie hospitalizowane lub przebywają w placówkach opiekuńczych. Premier Andrzej Bobbis i minister zdrowia John Platney byli jednymi z pierwszych zaszczepionych.

Według AP 27 państw członkowskich UE zgłosiło co najmniej 16 milionów przypadków choroby koronawirusowej i 336 000 przypadków. Śmierci z tego powodu.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się do Newslettera Onetu, aby otrzymywać od nas najcenniejsze treści

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *