Korona wirus. Szczepionki w Polsce. Szczegóły dotyczące funduszu kompensacyjnego

  • Nidzielski podkreślił, że osobom przebywającym w szpitalu co najmniej 14 dni lub cierpiącym na wstrząs anafilaktyczny przysługuje odszkodowanie.
  • Minister zaznaczył, że niepożądane reakcje szczepionek były „bardzo rzadkimi zdarzeniami”
  • – Jak dotąd w sprawie szczepionkowej przeciwko COVID-19 tylko 37 niepożądanych reakcji poszczepiennych, z czego 32 są łagodne, cztery ciężkie, a jedna ciężka – dodał minister.
  • Więcej takich informacji można znaleźć na stronie głównej Onet.pl.

Minister Zdrowia podkreślił, że szczepionki przeciwko COVID dopuszczone do użytku w UE muszą spełniać te same kryteria, co inne leki i szczepionki.

– Jedyne, co się zmieniło w tej sytuacji, to to, że badania te nie były tak naprawdę po złożeniu wniosku przez konkretną firmę, ale Europejski Instytut Farmaceutyczny (EMA) uczestniczył w badaniu i nadal otrzymuje wyniki – zaznaczył.

„Niemniej jednak zdajemy sobie sprawę z tej ochrony i zdecydowaliśmy się zmienić sposób dochodzenia odszkodowania w przypadku niepożądanych reakcji szczepień i podejrzeń opinii publicznej” – powiedział szef resortu zdrowia.

– Ta zmiana polega na utworzeniu funduszu kompensacyjnego, ale nie chodzi o finansowanie, ale o proces. Procedura ma na celu usunięcie skarg (…) związanych z postępowaniem sądowym, czyli przede wszystkim związanych z okresem takiego dochodzenia odszkodowania, ale oczywiście uproszczenie procedury i uczynienie jej tańszą dla osoby potrzebującej takiego odszkodowania lub ubiegającej się o nie – powiedział.

READ  Meksyk i Polska mają remis na mundialu 2022

Nidgeilsky zauważył, że takie NOP są „bardzo rzadkimi zdarzeniami”.

Minister zaznaczył, że do tej pory w Polsce odnotowano 37 najgorszych reakcji poszczepiennych, z czego 32 są łagodne, cztery ciężkie, a jedna ciężka. Nidzielski powiedział, że początkowo korzyści z funduszu obejmą osoby, które zostały zaszczepione przeciwko COVID-19 od 26 grudnia 2020 r.

– Osoby uprawnione do takiego odszkodowania w tak prostej procedurze muszą być przyjmowane do szpitala na co najmniej 14 dni – to bardzo ważny warunek – albo podkreślam „albo„ nie ”i„ osoby ”, które doświadczyły obserwacji lub wstrząsu anafilaktycznego, które muszą przebywać w szpitalu na co najmniej 14 dni – powiedział minister .

Odnosząc się do tego stanu, obecne szczepionki mówią: „Po tych 250 000 szczepień osoba w kraju kwalifikuje się do takiej rekompensaty.

Poszkodowany, w zależności od czasu trwania leczenia, może otrzymać sumę do 10 000 zł – powiedział Nitzilsky. Do 100 tys. Zł. P.L.N. Środki na wypłatę świadczeń będą pochodzić głównie ze środków przeciwstawnych wobec COVID-19.

Korona wirus. Ile Polaków zostało już zaszczepionych?

Z danych graficznych Kanclerza Prezesa Rady Ministrów wynika we wtorek 10,45 257 tys. 834 szczepionek, a liczba dawek przekazanych Polsce – 1 mln 51 tys. 830. Dawki chronione dla drugiej szczepionki to 587 tys. 085, a przyznawanych za punkty – 456 tys. 915,660 szczepionek zostało usuniętych. Działania niepożądane wystąpiły w przypadku 37 szczepionek.

READ  Polska chce słusznie zablokować unijny plan ograniczenia popytu na gaz – mówi premier

Źródło: Onet, BAP

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *