Korona wirus. Sąd obniżył czynsz za wynajem lokalu do 6000 zł. Zł miesięcznie

Czy utrata dochodów spowodowana epidemią jest wystarczająca, aby uniknąć lekceważenia umów? W niektórych wyjątkowych okolicznościach – & nbsp wystarczy. Dowiedział się o tym Magdalena Osovska, właścicielka małego sklepu z odzieżą w przeglądarce w winoujściu.

Restauracja Coastal Browser jest mała, 30m2 Do zamknięcia Osovskiej wszystko szło dobrze. Klientami sklepu odzieżowo-fryzjerskiego są głównie turyści z Niemiec.

Problemy zaczęły się 16 marca 2020 r. – i wtedy wszyscy Niemcy & nbspcars i & nbspautokars & nbsp wrócili do siebie z posłuszeństwem. வாழும் winoujście, zamieszkane głównie przez zagranicznych turystów, całkowicie podupadło. Musiałam zamknąć sklep i to było do maja ubiegłego roku – mówi Magdalena.

Zobacz też: Za butelki zostanie pobrany depozyt, który można zwrócić bez pokwitowania. Komentarz przedsiębiorców

Płacz i płać! Umowa jest świętą sprawą!

Właściciel sklepu powiedział, że nie może zapłacić najemcy (osobie fizycznej) blisko 12 tys. Zł. Zł miesięcznie (9 000 zł czynszu i mediów oraz podatku). Nie chciał słyszeć o obniżce opłat i zgłosił się do rozłożenia ich w czasie.

Nie rozwiązało to jednak problemu pani Magdaleny, ponieważ praktycznie nie miała ona żadnych dochodów. Cały personel musiał zostać zwolniony, a rodzina się tym zajmowała.

bDJpqndF

Magdalena twierdzi, że zapłaciła tyle, ile mogła, czyli 2000. Zł i VAT miesięcznie, ale właścicielowi to za mało. Wysłał jej nowe faktury, przypomnienia i wezwania, a wreszcie, gdy sądy wznowiły postępowanie, zaczął odzyskiwać dług za pomocą kaucji.

Z konta bankowego Pani Magdaleny pobrano kaucję około 21 tys. Zł, w tym około 15 tys. Zł ze zbroi antykryzysowej, potem kolejne 3,7 tys. P.L.N.

Sąd nie będzie ingerował w kontrakty

Pani Magdalena wytoczyła powództwo o zmianę umowy najmu. Sprawa dotyczyła pierwszych trzech miesięcy epidemii.

bDJpqndG

Sąd uznał infekcję koronawirusem za jedno takie zdarzenie i wynikającą z tego utratę dochodów pani Magdaleny.

W trakcie ustnego odczytywania wyroku, przy zawarciu umowy (co miało miejsce w 2012 r.), Strony nie mogły przewidzieć nadzwyczajnej okoliczności z przyczyn takich jak epidemia, w związku z czym żadna ze stron nie dopuściła się warunków umowy. .

We wskazanych w tej sprawie przez p. Magdalenę miesiącach sąd obniżył czynsz z 9 000 zł. Do 2 000 PLN miesięcznie leasingu PLN i do 2,9 tys. W kolejnych dwóch miesiącach zł.

Werdykt w Szczecinie został niedawno wydany i nie jest prawomocny. Druga strona złożyła już wniosek o uzasadnienie w sądzie, więc najprawdopodobniej złoży odwołanie.

bDJpqndH

Kiedy można zmienić umowę w sądzie?

Nie jest łatwo zaufać sądowi, że zmieni warunki umowy dobrowolnie zawieranej wbrew woli drugiej strony. Werdykt Szczecina jest wyjątkowy. Sądy rzadko ingerują w swobodę projektowania umów. W odniesieniu do umów cywilnoprawnych obowiązuje: Bacta Sand Servanda – z łaciny. Kontrakty muszą być zawarte.

Co powinno się stać z sądem, aby zmienić, zawiesić lub anulować umowę?

Marek Jaroszewicz, prawnik będący wspólnikiem w Vodkivich-Sosnovsky, powiedział, że Kancelaria Adwokacka Radkovy Brownie & nbsp; musi spełnić kilka kluczowych warunków, które reprezentowały panią Osovską w sądzie.

bDJpqndI

– Na art. Nienormalna zmiana w stosunkach między stronami umowy (np. Spowodowana infekcją) może skutecznie wyegzekwować przy zawarciu umowy kodeks cywilny 357. Drugim warunkiem jest to, że umowa musi obowiązywać jeszcze w dniu zgłoszenia roszczenia – informuje pełnomocnik.

Przykład: Epidemia, jako nadzwyczajna okoliczność, może być trudna do wezwania przez osobę, która zawarła już umowę po jej zakończeniu, a jej konsekwencje są znane.

Przykładem mogą być tarcze antykryzysowe. Jedną z zasad tarczy było zawieszenie korzystania z umów najmu w ponad 2000 sklepów wielkopowierzchniowych. m2, z innym kierunkiem, wydłuża okres obowiązywania umów na usługi turystyczne do 180 dni (więc przed upływem tego czasu urzędy nie muszą zwracać anulowanego przejazdu).

Z kolei Katrosina Ulma-Raskovska, prawniczka Krabowski i Wspólnicy Kancelaria Radcw Prawnych zwraca uwagę, że przejście pomiędzy stronami umowy musi być trwałe i głębokie. Przykładem może być na przykład spowolnienie gospodarcze, hiperinflacja, gwałtowny wzrost bezrobocia i masowe ogłaszanie upadłości przez firmy.

Kiedy stracę pracę, czy nie mogę zapłacić?

Zapytaliśmy prawników bezpośrednio: czy utrata pracy niewinnej, a co za tym idzie utrata dochodów z powodu infekcji, jest warunkiem wystarczającym, aby sąd obniżył czynsz za wynajmowane mieszkanie?

MICHAES AMIJEVSKY, LUPAS I WSPólnicy – Kancelaria Radców Prawnych ma nadzieję, że będzie to bardzo trudne.

– Najemcy (czyli z łac. „Rzeczy potoczyły się w takim obrocie”) dążącym do obniżenia czynszu w umowie najmu zawartej na podstawie sekcji Reps Chick Standipus nie można skutecznie ufać, że np. Straci pracę, nawet jeśli występuje bezpośrednio po epidemii COVID-19. Prawnik mijewski wyjaśnia, że ​​utrata pracy nie jest sytuacją nieprzewidywalną przy zawieraniu umowy najmu.

Dodaje, że sztuka to aranżacja. Kodeks cywilny 357 co do zasady nie przewiduje możliwości jednostronnego przeniesienia na leasingobiorcę ryzyka po stronie leasingobiorcy w związku z wykonywaniem umów zawartych z osobą trzecią (np. Z pracodawcą lub pożyczkodawcą).

bDJpqnea

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *