Komisja Europejska podejmuje kroki prawne przeciwko Polsce w związku z ustawą o „rosyjskich wpływach”.

Komisja Europejska podejmuje kroki prawne przeciwko Polsce w związku z ustawą o „rosyjskich wpływach”.

Ponieważ wybory parlamentarne w Polsce mają się odbyć jeszcze w tym roku, Bruksela obawia się, że nowe prawo może zostać wykorzystane do atakowania polityków opozycji.

Komisja Europejska podjęła kroki prawne przeciwko Polsce w związku z wysoce kontrowersyjną ustawą powołującą specjalną komisję do zbadania przypadków tzw. „rosyjskich wpływów”.

„Kolegium (komisarzy) zgodziło się na wszczęcie postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego poprzez wysłanie wezwania do usunięcia uchybienia w sprawie nowego prawa do Państwowej Komisji ds. Badania Wpływów Rosji” – powiedział Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej. Środowe popołudnie.

Pismo zostanie wysłane w czwartek.

Oficjalne powiadomienie jest pierwszym krokiem w postępowaniu w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, które ostatecznie zakończy się przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości (ETS), jeśli błąd nie zostanie usunięty. ETS może nałożyć dzienne kary pieniężne na państwo członkowskie, które nie zastosuje się do jego orzeczeń, jak w przypadku Polski W przeszłości.

W centrum obecnych kontrowersji jest nowa ustawa, która powołuje komisję z uprawnieniami prokuratorskimi do zbadania urzędników państwowych i firm podejrzanych o działanie „na szkodę interesów Polski” w latach 2007-2007. 2022.

Potencjalne kary, określane w ustawie jako „środki zaradcze”, obejmują zakaz posiadania poświadczeń bezpieczeństwa, zarządzania środkami publicznymi czy pozwolenia na broń.

Zakazy mogą trwać do 10 lat.

Polski rząd, kierowany przez skrajnie prawicową Partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS), twierdzi, że grupa jest niezbędna do wzmocnienia „spójności i bezpieczeństwa wewnętrznego” kraju w świetle rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

„Skala rosyjskich wpływów na funkcjonowanie RP nie została jeszcze w pełni zbadana” – powiedział w ubiegłym tygodniu rzecznik rządu w rozmowie z Euronews, podkreślając, że ugrupowanie „nie ma władzy odbierania komukolwiek praw publicznych”.

Ale obietnice nie powstrzymały skutków.

Tuż po tym, jak w ubiegłym tygodniu ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda, zarówno Komisja Europejska, jak i Departament Stanu USA Opublikowano krytyczne raportyPolska wyraża poważne zaniepokojenie konsekwencjami ustawy dla demokracji.

READ  Prezes polskiego banku c.bank, inni rozważają podjęcie kroków prawnych przeciwko niektórym kolegom

Bruksela i Waszyngton obawiają się, że specjalna komisja może zostać wykorzystana do atakowania polityków przed wyborami parlamentarnymi, które mają się odbyć tej jesieni, i pozbawić kandydatów prawa do sprawiedliwego procesu.

Krytycy potępili ustawę jako niekonstytucyjną, ponieważ ich zdaniem narusza ona podział władzy poprzez konsolidację władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej w jednym organie. Definicja „rosyjskich wpływów” jest przedmiotem analizy jako zbyt niejasna i szeroka.

Powiedział, że ustawa „całkowicie narusza konstytucyjne zasady demokratycznego państwa, trójpodział władzy, niezawisłość sądownictwa i domniemanie niewinności. Jest antydemokratyczna i antyunijna”. EustidiaJedno z głównych stowarzyszeń sędziowskich w Polsce.

„Przeniesienie kompetencji do orzekania odpowiedzialności z niezależnego sądu na quasi-wykonawczy organ polityczny stosujący represyjne środki represji to kolejny krok w kierunku państwa autorytarnego”.

Reagując na rosnący sprzeciw, prezydent Duda wygłosił w piątek Trzy główne poprawki Jest przeznaczony do radzenia sobie z bardziej złożonymi aspektami prawa.

  • Wszystkie kary zostaną zniesione. Zamiast tego komisja wystawi raport stwierdzający, że osoba działała „pod rosyjskim wpływem” i nie nadaje się do pełnienia funkcji publicznych.
  • Powołana zostanie komisja bezpartyjnych ekspertów. Żaden poseł ani senator nie może zasiadać w Izbie.
  • Osoby objęte dochodzeniem mogą odwołać się od decyzji panelu do sądu powszechnego w dowolnym miejscu w Polsce. Zgodnie z obowiązującym prawem odwołanie można wnieść jedynie do sądu administracyjnego.

Jednak poprawki Dudy są jedynie propozycją i muszą jeszcze zostać omówione przez polski parlament. Tymczasem pierwotne prawo weszło w życie.

Jego ostateczne zatwierdzenie wywołało w niedzielę masowe protesty Setki tysięcy Ludzie wychodzą na ulice Warszawy, by wyrazić swój gniew przeciwko nacjonalistycznemu rządowi i jego antydemokratycznym posunięciom.

Ustawa nosi nazwę „Kły Nogi” i jest wymierzona w Donalda Tuska, który pełnił funkcję premiera w latach 2007-2014 i obecnie stoi na czele największej polskiej partii opozycyjnej, Platformy Obywatelskiej (PO).

READ  Polska przyłącza się do Finlandii we wsparciu wysłania czołgów Leopard 2 na Ukrainę

Obecny rząd uważa, że ​​administracja Tuska była zbyt przyjazna Rosji i pogłębiła zależność kraju od rosyjskich paliw kopalnych.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *