KE zatwierdza OSGE, krok w kierunku promocji energetyki jądrowej w Polsce

KE zatwierdza OSGE, krok w kierunku promocji energetyki jądrowej w Polsce

Komisja Europejska zatwierdziła utworzenie spółki ORLEN Synthos Green Energy (OSGE), w pełni operacyjnej spółki joint venture pomiędzy polskim potentatem naftowym PKN ORLEN SA i Synthos Green Energy SA, która zajmie się rozwojem i komercjalizacją energii jądrowej w Polsce.

„Joint venture będzie rozwijać i wdrażać małe i mikromodułowe reaktory (odpowiednio „SMR” i „MMR”), badać potencjalne lokalizacje reaktorów i komercjalizować energię elektryczną wytwarzaną w technologii SMR/MMR w Polsce po uruchomieniu elektrowni jądrowych” — poinformowała Komisja w oświadczeniu. Informacja prasowa W piątek.

KE w swojej decyzji o zatwierdzeniu „joint venture” stwierdziła, że ​​„proponowane przejęcie nie budzi obaw o konkurencję ze względu na bardzo ograniczony wpływ na rynek”. Transakcja została zbadana w ramach uproszczonej procedury przeglądu połączenia.

ORLEN, Synthos i OSGE

PKN ORLEN jest polską rafinerią ropy naftowej i sprzedawcą benzyny. Firma dostarcza energię i paliwo do ponad 100 milionów ludzi w Europie Środkowej i Kanadzie.

Synthos Green Energy to firma chemiczna, która produkuje i dostarcza rozwiązania dla wielu gałęzi przemysłu. „Produkujemy i dostarczamy kauczuki syntetyczne, tworzywa styrenowe, środki ochrony roślin oraz dyspersje i lateksu do firm na całym świecie” – napisała firma. Jego strona internetowa.

„OSGE jest w pełni funkcjonalną spółką joint venture utworzoną w Polsce przez PKN ORLEN i SGE w 2022 roku… Główne działania OSGE to rozwój i wdrażanie (małej skali) elektrowni jądrowych w oparciu o technologię małych i mikromodułowych reaktorów, badania. Potencjalne lokalizacje reaktorów i komercjalizacja energii elektrycznej wytwarzanej w technologii SMR/MMR w Polsce po uruchomieniu elektrowni jądrowych. „Docelowo główną działalnością OSGE będzie wytwarzanie i dystrybucja energii elektrycznej w Polsce” – napisała Komisja Wyborcza. Dokument O wspólnym przedsięwzięciu.

Daniel Obajtek, prezes Arlen powiedział Firma zbuduje pierwszy w kraju mały reaktor modułowy (SMR) „w ciągu trzech lat”.

Źródło:

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *