Jak blisko jesteśmy do osiągnięcia szczytowego zapotrzebowania na ropę?

Jak blisko jesteśmy do osiągnięcia szczytowego zapotrzebowania na ropę?

Dwa lata temu brytyjski gigant naftowo-gazowy BBB. (NYSE: BP) Po ogłoszeniu, że świat przekroczył już szczytowe zapotrzebowanie na ropę, wysłała falę uderzeniową na rynki energii. W firmie Perspektywy energetyczne na 2020 rokPrezes Bernard Looney obiecał, że BP zwiększy swoje wydatki na odnawialne źródła energii dwudziestokrotnie. 5 miliardów dolarów rocznie do 2030 r A „… Nie wjeżdżaj do żadnych nowych krajów w celu poszukiwania ropy i gazu”..

Ogłoszenie było nieco szokujące, biorąc pod uwagę, jak agresywne jest BP w odkrywaniu nowych granic dla ropy i gazu.

Kiedy wielu analityków mówi o peak oil, zwykle mają na myśli moment, w którym globalny popyt na ropę wchodzi w fazę nieodwracalnego i nieodwracalnego spadku. Według BP, sprawa już minęła, a popyt na ropę ma spaść o co najmniej 10% w obecnej dekadzie i nawet o 50% w ciągu następnych dwóch dekad. BP zauważył, że w przeszłości popyt na energię stale rósł wraz z globalnym wzrostem gospodarczym z niewielkimi przerwami; Jednak kryzys COVID-19 i nasilenie działań na rzecz klimatu mogły trwale zmienić te dowody.

Jednak BP musiało zrobić Zaniedbanie Bliskiego Wschodu i Afryki Po tym, jak stało się jasne, że pandemia COVID-19, która rozpoczęła się ponad dwa lata temu, nie doprowadziła do znacznego spadku popytu na ropę.

w tym Perspektywy energetyczne edycja 2022BP zrewidowało swoją prognozę globalnego wzrostu gospodarczego, mówiąc, że światowy produkt krajowy brutto zmniejszy się tylko o 1,5% do 2025 r. w porównaniu z poprzednią prognozą spadku o 2,5%.

BP zauważa, że ​​jego wcześniejsze ponure perspektywy zostały ustalone przed rosyjską inwazją na Ukrainę – kolejnym wydarzeniem czarnego łabędzia – która spowodowała wzrost światowych cen energii i rzuciła niepewny cień na rosyjski sektor ropy i gazu w ostatnich miesiącach.

Scenariusze

W swoim najnowszym raporcie BP przedstawia trzy scenariusze – wszystkie przewidujące, że popyt na ropę przekroczy poziom sprzed pandemii do połowy tej dekady, zanim zacznie spadać w różnym stopniu.

READ  Giełdy w Azji spadły, odzwierciedlając słaby początek 2024 r. na Wall Street

W bardziej optymistycznym przypadku ropy naftowej BP przewiduje, że popyt na ropę wzrośnie do 101 mln baryłek dziennie w 2025 roku i pozostanie na tym samym poziomie do 2030 roku. Po tym czasie światowy popyt spadnie do 98 mln baryłek dziennie do 2035 roku i do 92 mln baryłek. w dzień. d do 2040 roku.

W innym scenariuszu, który BP nazwał „zerem netto”, który jest najbardziej agresywny pod względem realizacji globalnych ambicji klimatycznych, firma ustala popyt w 2025 r. na 98 mln baryłek dziennie i tylko 75 mln baryłek dziennie do 2035 r. BP zakłada, że ​​aby osiągnąć zerową prognozę netto, należy osiągnąć 95% redukcję emisji gazów cieplarnianych.

W scenariuszu midstream, BP zakłada, że ​​świat pozostanie w dużej mierze zgodny z celami klimatycznymi, ale z 75% redukcją emisji gazów cieplarnianych do 2025 roku. Ten obraz przyszłości sugeruje, że zapotrzebowanie na ropę naftową wyniesie 96 milionów baryłek dziennie w roku 2025 i 85 milionów baryłek dziennie do 2035 roku.

Jednak ostatnie wydarzenia w sektorze energetycznym sugerują, że firmy naftowe mogą mieć swobodę zwiększania produkcji, a nawet łagodzenia celów klimatycznych, o ile ceny ropy i gazu pozostaną na wysokim poziomie.

ostatni rok, ExxonMobil (NYSE: XOM) znajduje się w trudnej sytuacji po małym funduszu hedgingowym o nazwie Engine #1 Pomyślnie stoczył bitwę zainstalowanie trzech dyrektorów w radzie dyrektorów Exxon w celu zmuszenia energetycznego giganta do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Silnik nr 1 odniósł oszałamiające zwycięstwo dzięki wsparciu ze strony Czarny kamieńA czoło A Ulica stanowa którzy wszyscy głosowali przeciwko przywództwu Exxona.

Na szczęście Exxon w końcu był w stanie odwrócić sytuację i zdobyć udziałowców na swojej stronie: W zeszłym tygodniu Exxon odniósł ogromne zwycięstwo po swoich udziałowcach Wspieraj strategię transformacji energetycznej firmy Na dorocznym walnym zgromadzeniu.

Tylko 28% respondentów poparło decyzję podjętą przez grupę „Podążaj za tymi aktywistami” wzywającą do szybszych działań w walce ze zmianami klimatu; Wniosek wzywający do sporządzenia raportu na temat planowania biznesowego niskoemisyjnego uzyskał zaledwie 10,5% poparcia, podczas gdy raport o produkcji tworzyw sztucznych uzyskał 37% głosów pozytywnych.

READ  Większość transakcji i cen domów spada w listopadzie w środkowym i północnym Okanagan – Kelowna News

Innymi słowy, wygląda na to, że stara działalność firmy Exxon dotycząca paliw kopalnych pozostaje bezpieczna, przynajmniej na razie, tak długo, jak długo będzie zwracać akcjonariuszom nadwyżkę gotówki w postaci dywidend i odkupów.

Powiązane: Ceny ropy rosną, ponieważ przywódcy UE zgadzają się na częściowy zakaz sprzedaży rosyjskiej ropy

Podobnie jak jego starszy odpowiednik, Korporacja Chevron(NYSE: CVX) akcjonariusze głosowali w środę przeciwko decyzji Poproszenie firmy o przyjęcie celów w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, co oznacza poparcie dla kroków, które firma już podjęła w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Tylko 33% akcjonariuszy głosowało za propozycją, według wstępnych danych ujawnionych przez firmę, ostry zwrot z zeszłego roku, kiedy 61% akcjonariuszy głosowało za podobną propozycją.

podczas gdy, Hess Corp. (NYSE: HES) porzucił branżowy trend zwracania nadwyżki przepływów pieniężnych akcjonariuszom po ogłoszeniu planów ogromnych wydatków kapitałowych w celu zwiększenia produkcji. Hess ogłosił budżet wydatków inwestycyjnych na 2022 r. w wysokości 2,6 miliarda dolarów; Dobry na 37% skok, przy czym Bakken wydaje 75% do 790 milionów dolarów. W Bakken Hess planuje obsługiwać trzy platformy wiertnicze, aby osiągnąć docelową produkcję 168 000 baryłek dziennie.

zmień mapę

W innym raporcie opublikowanym na blogu Geopolitical Intelligence Services, Carol Nakhleh, CEO of energia kryształuKonsensus jest taki, że światowa konsumpcja ropy osiągnie szczyt w ciągu najbliższych 20 lat, ale popyt niekoniecznie spadnie po tym klifie.

Nakhle zauważa, że ​​zapotrzebowanie na ropę w krajach OECD osiągnęło szczyt w 2005 r. i wyniosło około 50 mln baryłek dziennie. To, co napędzało wzrost globalnego popytu, to rozwijający się świat, Przede wszystkim Azja (głównie Chiny i Indie – drugi i trzeci co do wielkości po Stanach Zjednoczonych konsument ropy na świecie) oraz Bliski Wschód (na czele z Arabią Saudyjską, która jest również Szósty największy konsumentn świat). W rzeczywistości w latach 2009-2019 większość wzrostu światowego popytu na ropę była napędzana przez świat rozwijający się, a Azja ma pozostać centrum wzrostu w nadchodzących latach. Kraje spoza OECD odpowiadają za około 54% światowego zużycia ropy.

READ  Spółka-matka Body Shop Canada pobiera przychody i pozostawia firmę zadłużoną na 3,3 miliona dolarów: dokumentacja sądowa – Canada News

Nakhla mówi: „…Po osiągnięciu szczytowego zapotrzebowania na ropę w pewnym momencie ustabilizuje się, a następnie się skurczy. Na rozwijającym się rynku jest miejsce dla każdego. Na kurczącym się rynku zwiększenie produkcji w jednym krajupodaż z innego kraju jest ograniczona, zwykle z powodu konkurencji cenowej. W takim świecie siła rynkowa przesunie się w stronę konsumentów. Dziś desperacko szukają ropy. Jutro będą na znacznie silniejszej pozycji.”

Mówi się, że gdy światowy popyt na ropę osiągnie szczyt i zacznie spadać, nasili się konkurencja między producentami, aby sprzedawać więcej ropy i chronić swój udział w rynku. Na stagnacji lub kurczącym się rynku producenci ropy i gazu staną przed nowymi przepisami, bardzo odmiennymi od tych, do których są przyzwyczajeni. Na przykład strategia OPEC polegająca na cięciu dostaw w celu podniesienia cen lub grożąc Rosji cięciem dostaw, aby zapobiec sankcjom związanym z eksportem ropy, nie będzie skuteczna. Szczerze mówiąc, wyższe ceny, jak zawsze, przyciągną dodatkową produkcję. Jednak w przypadku skurczenia się rynku doprowadzi to do obniżenia cen, a wszelkie świadome próby ograniczenia produkcji w celu podniesienia cen będą po prostu odwrotne do zamierzonych.

Ostatecznie konsument będzie miał najwięcej żetonów.

Alex Kimani dla Oilprice.com

Więcej najlepszych czytań z Oilprice.com:

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *