Izraelski minister spraw zagranicznych odwiedza Polskę w celu przywrócenia więzi

Izraelski minister spraw zagranicznych odwiedza Polskę w celu przywrócenia więzi

WARSZAWA, Polska (AP) – ministrowie spraw zagranicznych Izraela i Polski okrzyknęli środowe spotkanie sposobem na naprawienie relacji poważnie nadszarpniętych przez lata nieporozumieniami co do tego, jak zapamiętać zachowanie Polski podczas Holokaustu.

Ministrowie podpisali porozumienie, które, jak powiedzieli, pozwoli na jego wznowienie Izraelskie wycieczki młodzieżowe Dla Polski jeden z najbardziej spornych punktów napięć między obydwoma krajami.

Wizyta izraelskiego ministra spraw zagranicznych Eli Cohena w Polsce jest jego pierwszą od 2018 roku. Prezydent Izraela Isaac Herzog planuje w przyszłym miesiącu wziąć udział w uroczystościach upamiętniających 80. Polska była okupowana.

„Przyjechałem tutaj, aby odnowić stosunki między naszymi krajami i znalazłem w tobie wybitnego kolegę, niezawodnego sojusznika” – powiedział Cohen na konferencji prasowej z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem. .

„To ważny moment w stosunkach między naszymi krajami” – powiedział Cohen.

Polska od lat jest jednym z najbliższych sojuszników Izraela w Europie, a Izrael chce przywrócić te stosunki. Izrael stara się również wzmocnić zagraniczne sojusze w czasie, gdy jego nowy skrajnie prawicowy rząd, który objął urząd w grudniu, pogorszył swoje stosunki ze Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu odwiedził w ostatnich tygodniach Francję, Włochy i Niemcy, aw najbliższych dniach ma udać się do Wielkiej Brytanii.

Napięcia ostatnich lat, wycofanie się ambasadorów i Polski premier odwołuje Planowana wizyta w Izraelu w 2019 roku. Izrael przywrócił ambasadora do Polski, ale nadal nie ma polskiego ambasadora w Izraelu.

W Izraelu MSZ wydało w środę oświadczenie, w którym stwierdziło, że kryzys dyplomatyczny z Polską dobiegł końca.

Cohen powiedział, że Polska zgodziła się na powrót ambasadora do Izraela, a Netanjahu powiedział, że „ta decyzja stanowi pozytywny krok w naszych stosunkach dyplomatycznych”.

Decyzja o powołaniu nowego ambasadora w Izraelu nie została jeszcze podjęta – powiedział agencji Associated Press rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina.

READ  Skoki narciarskie: Trzeci etap zawodów Czterech Skoczni - polski Stoch i Zula w pierwszej piętnastce w kategorii angielskiej.

Różnice między krajami są często zakorzenione w Holokauście i sposobie pamiętania o udziale Polski w zabijaniu Żydów przez siły niemieckie podczas II wojny światowej.

Nazistowskie Niemcy napadły na Polskę w 1939 roku i zabiły miliony Żydów i nie-Żydów. W przeciwieństwie do innych krajów okupowanych przez Niemcy, Polska nie miała rządu koalicyjnego. Podczas gdy niektórzy Polacy ryzykowali życie, aby ratować Żydów, inni pomagali polować i zabijać Niemców.

Rządzący w Polsce nacjonaliści starali się przedstawiać polskie zbrodnie jako drobne wydarzenie i skupiali się prawie wyłącznie na upamiętnieniu polskich bohaterów, którzy pomagali Żydom. Historycy, izraelscy urzędnicy i Żydzi, którzy cierpieli prześladowania z rąk Polski przed, w trakcie i po wojnie, potępiali stanowisko nacjonalistyczne i oskarżali rząd o próby wybielania historii.

Od lat młodzi Izraelczycy pielgrzymują do Auschwitz i innych miejsc Holokaustu, a także do historycznych miejsc żydowskich w miastach takich jak Kraków i Warszawa. Ale Izrael odwołał wycieczki w zeszłym roku, twierdząc, że polski rząd próbuje kontrolować program studiów o Holokauście nauczany izraelskich dzieci.

Polska z kolei odrzuciła prośbę Izraela o dołączenie do ochroniarzy podczas zorganizowanych izraelskich wizyt szkolnych w Polsce. Polscy urzędnicy argumentowali, że Polska jest krajem bezpiecznym, a obecność uzbrojonych strażników utrwaliła obraz antysemickiego miejsca, w którym Żydzi potrzebują ochrony.

Cohen i Rao podpisali porozumienie zezwalające na natychmiastowe wznowienie delegacji młodzieżowej.

Rao powiedział, że porozumienie „otwiera możliwości relacji opartych na równowadze, równości i wzajemności”.

Powiedział, że Izrael zrozumiał i „zaspokoił” pogląd Polski, że nie ma potrzeby posiadania uzbrojonych izraelskich strażników oprócz polskich zabezpieczeń, które byłyby zapewniane grupom w razie potrzeby.

Stosunki zaczęły się pogarszać, gdy Polska uchwaliła ustawę o Holokauście w 2018 r Obwinianie Polski jako narodu za Holokaust jest nielegalne. Prawo zostało ostatecznie złagodzone i nadal nie jest stosowane w praktyce.

Trzy lata później polski parlament uchwalił ustawę, która uniemożliwiała ocalałym z Holokaustu i ich potomkom odzyskanie mienia przejętego przez reżim komunistyczny po II wojnie światowej.

READ  Luka Doncic i Słowenia vs. EuroBasket 2022 kwartały i więcej Jak zobaczyć Polskę

Przez wieki Polska była domem dla dużej społeczności żydowskiej, która przed Holokaustem liczyła 3,3 miliona. Tylko około 10% przeżyło, a powojenne prześladowania zmusiły o wiele więcej. Dzisiejsza społeczność żydowska jest bardzo mała, ale od upadku komunizmu trzy dekady temu odnotowała pewien wzrost.

Izrael powstał po Holokauście jako raj dla Żydów. Jest domem dla dużej, ale szybko zmniejszającej się populacji ocalałych z Holokaustu, a coroczny Dzień Pamięci o Holokauście zbiega się z pamięcią o powstaniu w getcie warszawskim.

___

Monika Cieślowska w Warszawie przyczyniła się.

Dołącz do rozmowy

Rozmowy podlegają i podlegają opiniom naszych czytelników Kodeks postępowania. Metroland nie obsługuje tych poglądów.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *