Izrael. Panika pojawia się podczas ceremonii religijnej na górze Maron. Premier, który zginął i został ranny, ogłosił żałobę narodową

Według agencji informacyjnej Reuters, co najmniej 45 osób zginęło, a kilka zostało rannych w czasie protestów zwanych „Górą Skalistą” w północnym Izraelu. Premier Benjamin Netanjahu ogłosił niedzielę dniem żałoby narodowej. Nazwał to wydarzenie „straszną katastrofą” i wezwał do modlitwy za ofiary. Przyczyny wybuchu paniki nie są jasne.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu ogłosił na Twitterze w piątek po południu, że następna niedziela będzie dniem żałoby narodowej po wydarzeniach z żydowskiego święta. Nastąpiła panika, dziesiątki ludzi zginęło, a wiele innych zostało rannych.

Zgodnie z zapowiedzią premiera izraelska flaga ma zostać opuszczona na środek masztu w niedzielę. Złożył również kondolencje rodzinom ofiar. „Błogosławiona jest pamięć o zmarłych” – dodał.

Oglądaj TVN24 na żywo TVN24

W czasie żydowskiego święta wybuchła panika

Do incydentu doszło podczas ceremonii religijnej Lok Ba-Omar na górze Maron. To pierwszy tak poważny przypadek od wybuchu epidemii COVID-19 w Izraelu. Według niektórych źródeł dziesiątki tysięcy ludzi, głównie ortodoksyjnych Żydów, mogło uczestniczyć w ceremoniach upamiętniających rabina Simona Bar Jochaza, mędrca i mistyka z II wieku pochowanego na górze Maron.

„Stało się to w ułamku sekundy”

Służba medyczna Megan David Adom (MDA) wyjaśniła, że ​​według doniesień jeden z domów gościnnych zawalił się podczas ceremonii, ale do tragedii doszło po panice. Źródło w policji powiedział dziennikowi Daredevils, że wszystko zaczęło się, gdy jeden z uczestników natknął się na schody. – Stało się to w ułamku sekundy. Ludzie po sobie deptali. To tragedia – powiedział jeden ze świadków cytowany przez BBC.

Tragiczny wypadek wydarzył się podczas festiwalu Lock Ba-OmarDavid Cohen / BAP / EPA

– Myśleliśmy, że mógł być alarm [bombowy – red.] W związku z podejrzanym zestawem. Nikt nigdy nie pomyślał, że coś takiego może się tutaj zdarzyć. Szczęście zamieniło się w smutek, a światło w głęboką ciemność – jeden z pielgrzymów, Ichak, był cytowany przez Reutera.

READ  Polskie losy w Katarze sprzyjają Lewandowskiemu

Rzecznik policji powiedział, że tegoroczni organizatorzy zaplanowali miejsce dla takiej samej liczby pielgrzymów jak w poprzednich latach, ale cały obszar został oddzielony barierami jako środek zapobiegawczy przed epidemią COVID-19. Według izraelskich mediów może to wywołać zgniecenie i panikę.

Reuters: Co najmniej 45 osób zginęło

Izraelskie wojsko wysłało lekarzy, zespoły poszukiwawczo-ratownicze oraz helikoptery. Nie podał szczegółów dotyczących charakteru katastrofy.

Miejsce, w którym doszło do tragedii na Mount MaronReuters

Megan David Adom (MDA), izraelska służba medyczna, potwierdziła zgony bez podania numeru. Według agencji Reuters co najmniej 45 osób zginęło. Z kolei MDA potwierdziło, że 103 poszkodowanych przebywało pod opieką medyczną, a 38 było w stanie krytycznym. The Jerusalem Post donosi, że wśród zmarłych było co najmniej pięć osób poniżej 16 roku życia.

Niektóre ofiary nie zostały jeszcze zidentyfikowane, podał Reuters. Krewni osób, które wzięły udział w obchodach i jeszcze się nie ujawniły, dzwonią do stacji radiowych i proszą o pomoc w ich odnalezieniu.

Przywódcy religijni wezwali do dochodzenia. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że policja zbada, czy w związku z tragedią doszło do jakichś naruszeń.

W piątek rano na miejsce tragedii przybył izraelski premier Benjamin Netanjahu.

Premier Benjamin Netanjahu na miejscu tragedii PAP / EPA / RONEN ZVULUN

„Straszna katastrofa”

Haaretz pisze, że było to pierwsze ważne spotkanie religijne, które odbyło się legalnie od czasu zniesienia przez Izrael wszelkich ograniczeń dotyczących epidemii koronawirusa. W kraju nastąpił gwałtowny spadek wskaźników zachorowań od czasu rozpoczęcia najbardziej udanej na świecie kampanii szczepień pod koniec ubiegłego roku. Niemniej jednak przedstawiciele służby zdrowia ostrzegali przed organizowaniem tak dużego zgromadzenia. Telewizja Channel 12 poinformowała, że ​​spotkanie odbyło się bez zgody urzędników służby zdrowia.

Gdy uroczystość rozpoczęła się w Mount Maron, minister bezpieczeństwa publicznego Amir Ohana, szef policji Yakov Shabdai i inni wysocy rangą urzędnicy odwiedzili zgromadzenie i spotkali się z policją, a w utrzymaniu porządku zaangażowanych było 5000 funkcjonariuszy.

READ  NB przez dwa tygodnie pomaga rodzinie na granicy polsko-ukraińskiej, inni uciekają przed inwazją

Premier Izraela Benjamin Netanjahu nazwał to „straszną katastrofą” i powiedział: „Wszyscy modlimy się o dobro wszystkich poszkodowanych”.

Wyrazy współczucia przekazano Stanom Zjednoczonym i Unii Europejskiej.

„Święto upamiętniające ustanie epidemii”

– Święto ku czci Locka Ba-Omara, który kilkaset lat temu powstrzymał epidemię. Jest tu [na górze Meron – red.] cadyk Szymon bar na grobie Jochaja. To bardzo ważne święto dla ortodoksów, podczas których chłopcy są cięci i żenią się. To szczęśliwy dzień, to smutny dzień w tym roku – powiedziała Carolina Minds, niedźwiedź polarny mieszkający w Izraelu.

Tragedia podczas obchodów Luck Ba-OmarTVN24

Lock Ba-Omar co roku obchodzi rocznicę śmierci Simona Bar Joachima i jest uważany za autora lub współautora Zohar – jednej z książek źródłowych o kabale żydowskiej. Zanim umrze, powinien prosić wierzących, aby obchodzili ten dzień jako „dzień mojej radości”.

BAP, „Jerusalem Post”, Reuters, BBC, TVN24, Guardian

Kluczowe źródło zdjęć: PAP / EPA / RONEN ZVULUN

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *