IPN: Deklaracja pożądania Kazimierza Gujty nie jest prawdą

IPN: Deklaracja pożądania Kazimierza Gujty nie jest prawdą

Casimir Gujta, były szef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, powiedział Biuru Ślubów IPN, że złożył fałszywe oświadczenie. Firma wszczęła dochodzenie, gdy okazało się, że z dokumentów wynika, iż Gujrat był partnerem w służbie bezpieczeństwa.

Biuro żądzy Narodowego Memoriału poinformowało, że prokurator zażądał decyzji stwierdzającej, że Casimir Gujta „wydał fałszywe oświadczenie, ponieważ nie ujawnił prawdy o swojej współpracy z agencją bezpieczeństwa państwa”. Postępowanie w tej sprawie dotyczyło jego współpracy z SP i było prowadzone w trybie zautomatyzowanym zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie.

Biuro Ślubów IPN podkreśliło również, że oddział Biura Przypomnień Narodowych w Warszawie był efektem działań Biura Ślubnego, podczas których „podjęto szereg praktycznych działań w postaci analizy materiałów archiwalnych, przesłuchań świadków, zbieranie wyjaśnień od osoby przesłuchiwanej ”. Tak stwierdził w Sądzie Okręgowym w Warszawie w dniu 28 października 2020 r. Prawnik IPN.

Obecnie kolejnym etapem rozprawy jest wyznaczenie terminu rozprawy. Biuro ślubów IPN nie przekazało informacji o zebranych w tej sprawie dowodach, gdyż postępowanie sądowe nie zostało wszczęte – dodała kancelaria.

W kwietniu 2019 roku Sąd Okręgowy w Warszawie wszczął postępowanie automatyzacyjne przeciwko Kazimierzowi Gujcie, byłemu dyrektorowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z dokumentów w Miejscu Pamięci wynika, że ​​był on tajnym współpracownikiem SP z kodem. Nazwij „Rodzaj ryżu”. We wniosku do sądu Gujta zaprzeczył tej współpracy.

Z dokumentów Narodowego Miejsca Pamięci wynika, że ​​21 grudnia 1979 r. W Warszawie Kazimierz wydał pisemne zawiadomienie o „nawiązaniu dialogu” ze służbą bezpieczeństwa Gujta. Ogłoszenie zostało poprzedzone szczegółowym wnioskiem ze strony Służby Bezpieczeństwa o zgodę m.in. na przywrócenie Gujratowi jako tajnego współpracownika pod pseudonimem „RiceSart”. Dokumenty te znajdują się w teczce osobowej zainstalowanej przez Służbę Bezpieczeństwa, którą – jak czytamy – Casimir Gujta, ur. 14 czerwca 1952 Ten folder, podobnie jak folder zadań, pochodzi z wcześniej ograniczonego pakietu.

READ  Wirus Corona: Polska świętuje, ponieważ maski nie są już obowiązkowe

„Ja, Kazimierz Gujta, wyrażam zgodę na nawiązanie dialogu z pracownikami Służby Bezpieczeństwa” – napisał Gujta.

S.P. pod dokumentem. Oficer, Czech. S.P. Thaddeus Wilkorski o przyjęciu zobowiązania do współpracy z Gujrat.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *