„Intensywne bombardowanie” przez siły okupacyjne szpitali w Gazie w związku z przerwą w dostawie prądu | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

„Intensywne bombardowanie” przez siły okupacyjne szpitali w Gazie w związku z przerwą w dostawie prądu |  Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Strefa Gazy jest narażona na przerwę w komunikacji po raz trzeci od początku wojny, ponieważ Izrael, jak twierdzi, podzielił oblężoną strefę na dwie części.

Według urzędników w oblężonej Strefie Izrael kontynuuje ciężkie bombardowania okolic szeregu szpitali w północnej Strefie Gazy, ponownie odcinając wszelkie usługi komunikacyjne i internetowe.

Salama Maarouf, szefowa biura medialnego rządu Hamasu, powiedziała w niedzielny wieczór: „Od ponad godziny wokół szpitali trwają intensywne bombardowania”.

Według Maroufa szczególnie ciężkie strajki doświadczyły okolice szpitala Al-Shifa, największego szpitala na terytoriach palestyńskich.

Safwat Kahlot z Al Jazeery przemawiający z Deir al-Balah w środkowej Gazie powiedział, że do najintensywniejszego niedzielnego bombardowania doszło w okolicach szpitala.

„Możemy zrozumieć, że te naloty mają na celu popchnięcie sił izraelskich otaczających miasto Gaza w kierunku szpitala Al-Shifa. Wiemy, że tysiące ludzi opuściło swoje domy w tych dzielnicach w kierunku szpitala w poszukiwaniu schronienia.”

„Co wskazuje, że armia izraelska planuje coś wielkiego, być może w nadchodzących godzinach lub w nadchodzących dniach, w związku z samym szpitalem Al-Shifa”.

Wcześniej w niedzielę izraelski atak miał miejsce w pobliżu szpitala Al-Quds w mieście Gaza, w wyniku którego co najmniej 14 osób zostało rannych i uszkodzono budynek.

Do zamachu doszło po tym, jak armia izraelska po raz kolejny oskarżyła Hamas o wykorzystywanie szpitali w swojej kampanii wojskowej przeciwko Izraelowi.

„Hamas umieszcza żołnierzy i broń w szkołach, meczetach, domach i obiektach ONZ oraz wokół nich” – powiedział w niedzielę dziennikarzom rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari.

„Wśród najgorszych zbrodni wojennych popełnionych przez Hamas jest wykorzystywanie szpitali do ukrywania swojej infrastruktury terrorystycznej”.

READ  Poszukiwanie zawalenia się mieszkania na Florydzie trwa do szóstego dnia

Hamas wielokrotnie odrzucał ten zarzut.

Izraelskie wojsko potwierdziło, że w niedzielę w Gazie miały miejsce „poważne” strajki, a rzecznik wojskowy stwierdził, że izraelska ofensywa lądowa podzieliła terytoria palestyńskie na dwie części.

Rzecznik Daniel Hajari powiedział, że siły izraelskie „otoczyły miasto Gaza… a teraz jest Gaza Południowa i Gaza Północna”. Dodał, że siły „dotarły do ​​wybrzeża i kontrolują je”.

Grupa zajmująca się dostępem do Internetu NetBlocks.org zgłosiła „przerwę w łączności” w całej Gazie. Palestyńska firma telekomunikacyjna Paltel potwierdziła przerwę w dostawie prądu.

„Straciliśmy kontakt z przeważającą większością członków zespołu UNRWA” – powiedziała Associated Press Juliette Touma, rzeczniczka palestyńskiej agencji ONZ ds. uchodźców. Pierwsza awaria w Gazie trwała 36 godzin, a druga kilka godzin.

Obawy dotyczące placówek opieki zdrowotnej, w których przebywają cywile

Światowa Organizacja Zdrowia wyraziła zaniepokojenie bezpieczeństwem pacjentów, pracowników służby zdrowia i tysięcy ludzi, którzy schronili się w szpitalu Al-Quds.

Organizacja stwierdziła w poście na stronie internetowej X: „Światowa Organizacja Zdrowia ponawia swój apel o natychmiastowe zawieszenie broni, skuteczną ochronę ludności cywilnej i opieki zdrowotnej oraz poszanowanie międzynarodowego prawa humanitarnego”.

„W naszym szpitalu Al-Quds jesteśmy głęboko zaniepokojeni sytuacją związaną z ciężkimi bombardowaniami, które miały miejsce w ostatnich dniach w pobliżu szpitala” – powiedział Tommaso Della Longa, rzecznik IFRC w Genewie. „Krzyż i Czerwony Półksiężyc” powiedział Al Jazeerze.

„Wczoraj [Saturday]Dodał, że w wyniku ataku wybite zostały okna, a do szpitala, w którym obecnie leczy się około 500 pacjentów, dostał się dym.

Od rozpoczęcia ostatnich izraelskich ataków 7 października szpitale i karetki pogotowia były kilkakrotnie bombardowane, zabijając pacjentów i wysiedlonych cywilów szukających schronienia w tych obiektach, a także pracowników służby zdrowia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia od początku wojny uszkodzonych zostało 39 placówek służby zdrowia. Szpitale zostały również zmuszone do zamknięcia lub odcięcia usług po odcięciu prądu i paliwa.

READ  DC Hotel o tej samej nazwie sprzedany Donaldowi Trumpowi, którego nazwa zostanie zmieniona

Od początku ostatniej wojny w Strefie Gazy zginęło co najmniej 9 770 Palestyńczyków, w tym 4 008 dzieci, a całe dzielnice zostały obrócone w gruzy. Ponad 1400 osób zginęło w ataku Hamasu na południowy Izrael, który rozpoczął tę wojnę.

Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że w Strefie Gazy znajduje się obecnie prawie 1,5 miliona osób wewnętrznie przesiedlonych.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *