Indyjski stan przygotowuje się na Tauktę, „najsilniejszy huragan” od dziesięcioleci Wiadomości o pandemii koronawirusa

Indyjski stan przygotowuje się na Tauktę, „najsilniejszy huragan” od dziesięcioleci  Wiadomości o pandemii koronawirusa

Prawie 150 000 ludzi zostało przeniesionych ze swoich domów w indyjskim stanie Gujarat w bezpieczne miejsce, a władze zamknęły porty i główne lotnisko, ponieważ najcięższy cyklon od ponad dwóch dekad uderzył w Zachodnie Wybrzeże.

Władze podały, że Cyklon Taukta zabił co najmniej 12 osób i pozostawił ślad zniszczenia, gdy minął nadbrzeżne stany Kerala, Karnataka, Goa i Maharashtra. W poniedziałek planowane jest przybycie na ląd w Gujarat.

„Będzie to najcięższy cyklon, który uderzy w Gudżarat od co najmniej 20 lat” – powiedział agencji informacyjnej Reuters Pankaj Kumar, sekretarz stanu ds. Skarbowych. „Można go porównać do huraganu z 1998 roku, który uderzył w Kandlę i spowodował ogromne szkody”.

Indyjski Departament Meteorologii (IMD) zaklasyfikował burzę, która powstała na Morzu Arabskim, jako burzę „bardzo silną” i zaklasyfikowała ją do kategorii „bardzo dotkliwa”.

Pasażerowie idą ulicą w pobliżu przystanku autobusowego pośród ulewnych ulew z cyklonu Taukta w Bombaju [Indranil Mukherjee/AFP]

Meteorolodzy ostrzegają przed potencjalnymi ogromnymi zniszczeniami spowodowanymi przez silne wiatry, ulewne deszcze i powodzie na nisko położonych obszarach.

Centrum finansowe Bombaju nawiedziły ulewne deszcze i silne wiatry, gdy Cyklon Taukta skierował się na północ. Silne wiatry zmusiły władze do zawieszenia operacji na lotnisku w Bombaju i zamknięcia niektórych głównych dróg.

Huragan jest oceniany, z utrzymującymi się prędkościami wiatru przyziemnego 180-190 km / hi porywami 210 km / h, co daje mu równowagę z huraganem kategorii 3, jeden poziom poniżej kategorii Super Hurricane IMD.

Urzędnik Straży Przybrzeżnej powiedział agencji Reuters, że oprócz 12 zgonów zgłoszonych w Maharasztrze, Goa i Karnatace, zginęło co najmniej 28 łodzi rybackich.

Burza w środku szalejącej pandemii

Tornado zwiększa presję na lokalne administracje, które już borykają się z dużą liczbą przypadków wirusa COVID-19.

Kobiety z dziećmi opuszczają swoje domy i udają się w bezpieczniejsze miejsce przed Tajfunem Taukta w Viraval w zachodnim stanie Gujarat [Amit Dave/Reuters]

Burza już doprowadziła do wstrzymania niektórych szczepień i istnieje większe ryzyko przenoszenia wirusa w przepełnionych schronach ewakuacyjnych.

Tymczasem środki blokujące wirusy mogą spowolnić ulgę po burzy, a zniszczenia spowodowane przez burzę mogą zniszczyć drogi i przeciąć ważne linie zaopatrzenia w szczepionki i środki medyczne dla pacjentów z wirusami.

READ  Pentagon zaostrza kontrole po wycieku tajnych dokumentów

W Gudźaracie szczepienia zostały zawieszone na dwa dni, a władze ewakuowały setki tysięcy ludzi do tymczasowych schronisk. Premier stanu Vijay Rubani zwrócił się do urzędników o zapewnienie ciągłości dostaw tlenu do szpitali.

„Są to szczególne okoliczności. Robbani powiedział, że administracja jest zajęta wyzwaniami związanymi z COVID-19 i przygotowuje się teraz do radzenia sobie ze skutkami huraganu.

To zdjęcie z 16 maja 2021 r. Dostarczone przez Ministerstwo Obrony Indii pokazuje samolot indyjskich sił powietrznych przygotowujący się do transportu personelu i materiałów Narodowych Sił Odpowiedzi na wypadek katastrofy do Gudżaratu w ramach przygotowań do Cyklonu Taukta z Kalkuty. [India’s Defence Ministry via AP]

Administracja stanowa przeniosła prawie 150 000 osób ze społeczności przybrzeżnych i wysłała ponad 50 zespołów reagowania na katastrofy.

Rada Morska Gujarat, stanowy regulator portów, kierowała procesem podnoszenia sygnałów od ósmego do dziesiątego, wskazującego na wysokie ryzyko, w portach stanu.

Urzędnik tam powiedział Reuterowi, że największy prywatny port Indii, Mundra, wstrzymał dziś działalność.

Władze są również zaniepokojone stanowymi lwami azjatyckimi, zagrożonym gatunkiem występującym tylko w regionie Saurashtra w stanie Gujarat, gdzie tajfun prawdopodobnie wyrządzi największe szkody.

„W niektórych obszarach przybrzeżnego Saurashtra jest około 40 lwów i obserwujemy je. Niektóre lwy przeniosły się już na wyższy poziom. Trzymamy kciuki i modlimy się, by lwy były bezpieczne” – powiedział Shyamal Tikadar, główny gubernator leśnictwa w Gudźaracie, powiedział Reuterowi.

Media donosiły wówczas, że tajfun z 1998 roku, który przetoczył się przez Gudżarat, zabił co najmniej 4000 osób i spowodował szkody o wartości setek milionów dolarów.

Zachodnie wybrzeże Indii nie jest obce niszczycielskie huragany, ale zmieniające się wzorce klimatyczne sprawiły, że są one bardziej intensywne, a nie częstsze.

W maju 2020 roku prawie 100 osób zginęło po Cyklonie Amfan, najsilniejszej burzy, która nawiedziła wschodnie Indie od ponad dekady, niszcząc region i pozostawiając miliony bez elektryczności.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *