Ian jest teraz huraganem kategorii 4, gdy zbliża się do południowo-zachodniej Florydy

Ian jest teraz huraganem kategorii 4, gdy zbliża się do południowo-zachodniej Florydy

Huragan Ian gwałtownie nasilił się u południowo-zachodnich wybrzeży Florydy w środę rano, osiągając maksymalne wiatry o prędkości 250 kilometrów na godzinę, co jest niczym innym jak poważniejszym stanem kategorii 5. Niszczycielskie wiatry i deszcz uderzyły w gęsto zaludnione wybrzeże Zatoki Meksykańskiej, a obszary od Neapolu do Sarasoty „bardziej narażone” na niszczycielską burzę.

Ścigający huragany Sił Powietrznych USA potwierdzili, że Ian zyskał siłę nad ciepłymi wodami Zatoki Meksykańskiej po tym, jak uderzył na Kubę, zabijając dwie osoby i pozostawiając mieszkańców wyspy bez prądu.

Amerykańskie Narodowe Centrum Huragan w Miami poinformowało, że centrum Iana znajdowało się około 80 kilometrów na zachód od Neapolu o 10 rano ET, poruszając się w kierunku wybrzeża z prędkością 15 km/h. Zmniejszająca się prędkość Iana oznacza, że ​​burza ma spędzić dzień lub dłużej pełzając po półwyspie Florydy, zrzucając 30 do 45 cm deszczu powodziowego na rozległy obszar, w tym Tampa Bay, Orlando i Jacksonville w północno-wschodnim rogu stanu.

Potężny huragan wywołał ostrzeżenia o możliwych niebezpiecznych burzach wzdłuż gęsto zaludnionego wybrzeża Zatoki Meksykańskiej.

„90 procent zgonów w tych systemach tropikalnych pochodzi z wody – to burza, to deszcz” – powiedział Ken Graham, dyrektor National Weather Service.

Hurricane Center ostrzegło, że katastrofalne sztormy mogą zepchnąć 3,6 metra lub więcej przez ponad 400 kilometrów wybrzeża.

Graham podkreślił powolną prędkość systemu na odprawie w środę, zauważając, że Ianowi zajmie około 24 godzin od wylądowania na Florydzie. Wezwał również mieszkańców do zachowania ostrożności i przestrzegania instrukcji, jeśli używane są generatory gazu, co również doprowadziło do zgonów związanych z burzami w poprzednich huraganach.

Szukaj zespołów, mobilizuj siły

U wybrzeży, na wyspie Sanibel, w pobliżu Fort Myers, wirująca woda pokrywała ulice mieszkalne i do południa była w połowie skrzynek pocztowych. Woda morska trysnęła z Tampa Bay, odsłaniając fragmenty błotnistego dna, a fale rozbijały się o koniec drewnianego molo w Neapolu.

READ  Dziesiątki tysięcy wizyt przypominających COVID-19 nie zarezerwowanych w Kolumbii Brytyjskiej

Nakazy eksmisji wydano ponad 2,5 mln osób, ale zgodnie z prawem nikogo nie można zmusić do ucieczki. Gubernator powiedział, że stan ma 30 000 pracowników linii lotniczych i miejskich zespołów poszukiwawczo-ratowniczych oraz 7 000 żołnierzy Gwardii Narodowej z Florydy i innych krajów, gotowych do pomocy, gdy tylko pogoda się poprawi.

Na parkingu centrum handlowego Wednesday w Cooper na Florydzie, na północ od Miami, leży drzewo wyrwane z korzeniami, zdmuchnięte przez silne wiatry z zewnętrznych band huraganu Ian. (Wilfredo Lee/The Associated Press)

Pojedyncze tornada krążyły wokół burzy na długo przed jej lądowaniem, a jedno z nich uszkodziło małe samoloty i hangar lotniczy na lotnisku North Perry, na zachód od Hollywood, wzdłuż wybrzeża Atlantyku.

Mieszkańcy Florydy pospiesznie wspinali się do swoich domów, ukrywali kosztowności na wyższych piętrach i uciekali.

„Nie można nic zrobić z klęskami żywiołowymi” – powiedział Vinod Nair, który we wtorek jechał z żoną, synem, psem i dwoma kociętami w głąb lądu z okolic Tampy w poszukiwaniu hotelu w turystycznej dzielnicy Orlando. „Mieszkamy w obszarze wysokiego ryzyka, więc pomyśleliśmy, że najlepiej będzie się ewakuować”.

Nair i jego rodzina należeli do co najmniej 2,5 miliona mieszkańców Florydy, którym nakazano ewakuację w oczekiwaniu na gwałtowną falę sztormową, silne wiatry i ulewne deszcze.

Wiatr wieje nad palmami wcześnie w środę w Charlotte Harbor na Florydzie, położonej między Tampa Bay i Fort Myers w zachodniej Florydzie. (Ricardo Arduingo/AFP/Getty Images)

Przewiduj przerwę w dostawie prądu

Florida Power and Light ostrzega tych, którzy stoją na drodze Iana, aby przygotowali się na dni bez prądu. Jako środek ostrożności, setki mieszkańców ewakuowano z kilku domów opieki w rejonie Tampa, gdzie szpitale również transportowały niektórych pacjentów.

Lotniska w Tampie, Sankt Petersburgu i Key West zostały zamknięte. Disney World i SeaWorld w Orlando zamknęły swoje drzwi przed burzą.

Eksperci zauważają, że niewielkie inwestycje w dachy mogą zmniejszyć szkody spowodowane przez burze:

Jak Kanadyjczycy mogą lepiej przygotować się na ekstremalne zjawiska pogodowe

Paul Kovacs, dyrektor wykonawczy Instytutu Redukcji Strat Katastroficznych, wyjaśnia środki, jakie Kanadyjczycy mogą podjąć, aby chronić siebie i swoje domy przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, w tym powodziami, a nawet huraganami, w świetle zniszczeń spowodowanych przez posttropikalną burzę Fiona na Oceanie Atlantyckim w Kanadzie . .

READ  LILLIE, Sinikka (Cindy) (z domu Mustonen) - Nekrolog - Sault Ste. Maria

Angielska para na wakacjach w Tampie staje przed burzą w schronisku. Glenn i Kristen Williams z Londynu zostali poproszeni o opuszczenie hotelu w pobliżu plaży, gdy wydano nakaz ewakuacji. Z powodu zamknięcia lotniska nie mogli wrócić do domu.

„Niestety wszystkie hotele są pełne lub zamknięte, więc wygląda na to, że będziemy w jednym ze schronów” – powiedziała Kristen Williams.

„Wiesz, musisz iść z prądem” – dodał Glenn Williams. „Więc jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, co robimy”.

Georgia i Karolina Południowa również są w pogotowiu

W niektórych częściach Georgii i Południowej Karolinie do soboty można było również zaobserwować powodziowe deszcze i pewne podniesienie się wybrzeża. Gubernator Gruzji Brian Kemp proaktywnie ogłosił stan wyjątkowy, umieszczając w gotowości 500 żołnierzy Gwardii Narodowej, aby mogli zareagować w razie potrzeby.

Przed wyruszeniem na Florydę Ian uderzył w kubańską prowincję Pinar del Rio z silnym wiatrem z prędkością 205 km/h. Media państwowe doniosły o dwóch zgonach w guberni: jedna kobieta została zabita przez walący się mur, a drugą przez zawalony dach.

Burza zniszczyła również słynny na całym świecie pas tytoniowy na wyspie, w tym jedną z najważniejszych plantacji tytoniu na Kubie, Finca Robina.

„To była prawdziwa katastrofa”, powiedział Hirochi Rubina, właściciel farmy, która nosi jego imię i którego dziadek był znany na całym świecie.

Stary samochód, w środę, przejeżdża przez gruz spowodowany przez huragan Ian po tym, jak przejechał przez Pinar del Rio na Kubie. (Aleksander Menegini/Reuters)

Prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel odwiedził dotknięty obszar, mówiąc mieszkańcom: „Chociaż pierwsze uderzenie jest bardzo bolesne, nie można nic zrobić, jak tylko przezwyciężyć tę próbę”.

Kubańskie Ministerstwo Energii i Kopalń ogłosiło, że przywróciło zasilanie w trzech regionach, uruchamiając dwie duże elektrownie w Felton i Noevitas, i pracuje nad ponownym uruchomieniem pozostałych.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *