Huawei wprowadza własny system operacyjny do smartfonów

Huawei wprowadza własny system operacyjny do smartfonów

HONG KONG (AP) — Huawei uruchomił swój system operacyjny HarmonyOS na swoich telefonach komórkowych, dostosowując się do utraty dostępu do usług mobilnych Google dwa lata temu po tym, jak Stany Zjednoczone umieściły chińskiego operatora telekomunikacyjnego na czarnej liście handlowej.

Oczekiwano, że Huawei ogłosi w środę premierę HarmonyOS dla różnych urządzeń, w tym smartfonów i tabletów.

Firma pozostaje odcięta od podstawowych technologii amerykańskich, w tym usług telefonii komórkowej Google i niektórych chipów komputerowych potrzebnych do zasilania jej urządzeń po tym, jak Stany Zjednoczone umieściły je na swojej liście podmiotów, mówiąc, że Huawei może pomóc chińskim wysiłkom szpiegowskim – oskarżeniu, które firma stanowczo zaprzecza.

Wpisanie Huawei na listę podmiotów ogranicza amerykańskie firmy do prowadzenia interesów z chińskim producentem sprzętu telekomunikacyjnego i smartfonów. Czarna lista była dotkliwym ciosem dla Huawei, które opierało się na kluczowych technologiach ze Stanów Zjednoczonych

Według danych firmy Canalys zajmującej się badaniami rynku, Huawei, niegdyś największy na świecie producent smartfonów, wypadł w zeszłym roku z pierwszej piątki na świecie, po tym, jak spadł z Korei Południowej Samsung.

Od tego czasu inni chińscy producenci smartfonów, tacy jak Xiaomi, OPPO i Vivo, wyprzedzili Huawei pod względem globalnej sprzedaży. Huawei zajmuje obecnie siódme miejsce na świecie i trzecie w Chinach, po tym, jak sprzedaż smartfonów spadła o 50% w pierwszym kwartale tego roku w porównaniu z rokiem ubiegłym.

W listopadzie ubiegłego roku Huawei sprzedał również swoją markę budżetowych smartfonów, starając się złagodzić wpływ amerykańskich sankcji.

Wprowadzenie smartfona Huawei HarmonyOS jest alternatywą dla braku dostępu do usług Google, zwłaszcza dla smartfonów sprzedawanych za granicą. Chociaż telefony sprzedane przed umieszczeniem Huawei na czarnej liście nadal działają z usługami Google, nowsze urządzenia nie będą miały dostępu do usług mobilnych ani aktualizacji Google.

READ  Zdobądź pakiet iPada 10. generacji i AppleCare+ za 408 USD od Amazon

Aby rozwiązać ten problem, Huawei uruchomił własną platformę Huawei Mobile Services (HMS), która umożliwia programistom uruchamianie aplikacji na urządzenia Huawei. W marcu Huawei poinformował, że ponad 120 000 aplikacji znajduje się obecnie w jego App Store i korzysta z HMS, chociaż wciąż brakuje popularnych aplikacji za granicą, takich jak Instagram, Twitter i Facebook.

Właściciele telefonów Huawei, którzy nie mają dostępu do usług Google, nie będą mogli pobierać aplikacji takich jak Gmail czy YouTube. Zamiast tego HMS oferuje skróty do mobilnych witryn tych usług.

Google jest blokowane w Chinach, więc użytkownicy Huawei w Chinach raczej nie będą mieli na to wpływu. . Analitycy twierdzą, że brak dostępu do usług Google sprawia, że ​​Huawei jest mniej atrakcyjną opcją dla użytkowników za granicą, przyzwyczajonych do oglądania filmów na YouTube lub korzystania z aplikacji poczty Gmail.

Próby promowania nowego HarmonyOS firmy Huawei mogą być trudnym zadaniem. Próby rzucenia wyzwania dominującym systemom operacyjnym, takim jak Windows Phone OS Microsoftu i Tizen OS Samsunga, zwykle kończą się niepowodzeniem. Nie jest popularny w świecie smartfonów, ale jest używany w inteligentnych zegarkach.

powiedział Brian Ma, wiceprezes firmy zajmującej się sprzętem klienckim w firmie badawczej IDC.

„Wciąż wracamy do wszystkich dyskusji, które toczyły się w ciągu ostatnich kilku lat, że jeśli nie ma usług Google, to jest to duży problem” – powiedział.

Jednak przejście Huawei na mobilny system operacyjny, który może działać na smartfonach, może dać mu nowy model biznesowy do dystrybucji wśród innych producentów smartfonów w Chinach, którzy mogą chcieć czerpać dochody, włączając swoje aplikacje do usług mobilnych Huawei.

„HarmonyOS może być dość atrakcyjny dla dostawców, którzy nie mają zasobów, aby zbudować własny system operacyjny” — powiedziała Nicole Peng, wiceprezes ds. mobilności w firmie Canalys zajmującej się badaniami rynku.

READ  Wyciek specyfikacji OnePlus 12 ujawnia ogromną baterię

Zain Su, Associated Press

Randolph Howe

„Zła entuzjasta podróży. Irytująco skromny ćpun internetu. Nieprzepraszający alkoholiczek”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *