Gwałtowne protesty we Francji przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego przez Macrona

Gwałtowne protesty we Francji przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego przez Macrona
Sylvie Corbett i Barbara Sork Associated Press

Opublikowano w piątek, 17 marca 2023 r. o 7:00 czasu wschodniegoOstatnia aktualizacja piątek, 17 marca 2023, 15:57 EST

Wściekli demonstranci wyszli na ulice Paryża i innych miast drugi dzień w piątek, próbując wywrzeć presję na prawodawców, aby obalili rząd prezydenta Francji Emmanuela Macrona i stłumili niepopularne podwyższenie wieku emerytalnego, które próbuje narzucić bez głosowania. Zgromadzenie Narodowe.

Dzień po tym, jak premier Elizabeth Bourne powołała się na specjalne uprawnienia konstytucyjne, aby uniknąć głosowania w chaotycznej izbie niższej, prawodawcy z prawej i lewej strony złożyli w poniedziałek wnioski o wotum nieufności do głosowania.

Na eleganckim Place de la Concorde kilkutysięczna uroczysta demonstracja ze śpiewami, tańcami i wielkimi ogniskami zamieniła się w widowisko, które powtórzyło się poprzedniego wieczoru. Policja zaatakowała i wystrzeliła gaz łzawiący, aby opróżnić ogromny plac naprzeciwko Zgromadzenia Narodowego, po tym, jak uczestnicy zamieszek wspięli się na rusztowanie w miejscu renowacji i uzbroili się w drewno. Podczas starcia rzucali fajerwerkami i kamieniami w policję.

W czwartek wieczorem siły bezpieczeństwa zaatakowały i użyły armatek wodnych do oczyszczenia terenu, a następnie małe grupy podpaliły ulice w pobliskich schludnych dzielnicach. Francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin powiedział stacji radiowej RTL, że w nocy aresztowano 310 osób, większość z nich w Paryżu.

Małe, przeważnie sporadyczne protesty odbywały się w miastach całej Francji, od marszu w Bordeaux po marsz w Tuluzie. Funkcjonariusze portu w Calais tymczasowo wstrzymali promy przed przeprawą przez kanał La Manche do Dover. Niektóre kampusy uniwersyteckie w Paryżu zostały zamknięte, a protestujący zajęli zatłoczoną obwodnicę stolicy Francji.

Paryscy śmieciarze kontynuują strajk przez 12 dni, a śmierdzące stosy śmieci rosną codziennie w stolicy Francji. Strajkujący pracownicy sanitarni nadal zamykają największą spalarnię w Europie i dwa inne składowiska śmieci w Paryżu.

READ  Xi wzywa do rozwoju militarnego Chin na kongresie Partii Komunistycznej

Niektórzy aktywiści żółtych kamizelek, którzy zorganizowali masowe protesty przeciwko polityce gospodarczej Macrona podczas jego pierwszej kadencji, byli wśród tych, którzy relacjonowali piątkowy protest w Paryżu w mediach społecznościowych. Policja twierdzi, że „ekstremalne żółte kamizelki” są wśród uczestników zamieszek podczas marszów protestacyjnych.

Zorganizowane przez opozycję związki zawodowe zaapelowały do ​​demonstrantów o zachowanie spokoju podczas kolejnych strajków i marszów w najbliższych dniach. Wezwali ludzi do opuszczenia szkół, fabryk, rafinerii i innych miejsc pracy, aby zmusić Macrona do porzucenia planu, by Francuzi pracowali jeszcze przez dwa lata, do 64 roku życia, zanim otrzymają pełną emeryturę.

Macron podjął wkalkulowane ryzyko, nakazując Burney powołanie się na specjalną konstytucyjną moc, której użyła 10 razy wcześniej, bez wywoływania takiego wybuchu gniewu.

Jeśli wotum nieufności nie powiedzie się, ustawa staje się prawem. Jeśli większość się zgodzi, plan reformy emerytalnej zostanie zakończony, a rząd zmuszony do dymisji, chociaż Macron zawsze może ponownie mianować Bourne’a, aby nazwał nowy rząd.

„Nie zamierzamy przestać” – powiedział przedstawiciel związku zawodowego CGT, Regis Vecelli, w rozmowie z Associated Press. Powiedział, że zalanie ulic niezadowoleniem i odmowa dalszej pracy to „jedyny sposób, aby ich powstrzymać”.

Macron uczynił proponowane zmiany emerytalne głównym priorytetem swojej drugiej kadencji, argumentując, że potrzebne są reformy, aby zwiększyć konkurencyjność francuskiej gospodarki i zapobiec deficytowi systemu emerytalnego. Francja, podobnie jak wiele bogatych krajów, boryka się z niższym wskaźnikiem urodzeń i dłuższą średnią życia.

Konserwatywni sojusznicy Macrona w Senacie przyjęli ustawę, ale gorączkowe liczenie prawodawców w Izbie Reprezentantów w czwartek pokazało niewielkie ryzyko, że nie uzyska większości, więc Macron zdecydował się powołać na artykuł 49-3 konstytucji, aby ominąć ustawę. głosować.

Uzyskanie wotum nieufności będzie trudne – od 1962 r. żadnemu się to nie udało, a centrowa koalicja Macrona nadal ma najwięcej miejsc w Zgromadzeniu Narodowym. Mniejszość konserwatystów może odsunąć się od linii GOP, ale okaże się, czy są gotowi obalić rząd Macrona.

READ  Przed potencjalnym partnerstwem Tesla gości premiera Tajlandii w fabryce we Fremont

—-

Sorc relacjonował z Nicei we Francji. Reporterzy Associated Press Eileen Ganley, Alex Turnbull i Nicholas Garriga przyczynili się do powstania tego raportu.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *