Grupa wicekrólestwa: Potępiamy kolejny niefortunny akt agresji

Wiceprezes MSZ przyznał, że zapowiedź Grupy Wicekrólestwa świadczy o jej zjednoczeniu i zjednoczeniu.

„Wyrażamy pełną solidarność z Czechami w związku z działalnością Federacji Rosyjskiej” – zapowiedział na spotkaniu premier Grupy Wicekrólestwa Matusz Moraweki.

„Wyrażamy pełną solidarność z Czechami za działania Federacji Rosyjskiej, potępiamy rosyjską agresję na terytorium Europy i kolejny godny ubolewania czyn naruszający prawo międzynarodowe” – powiedzieli w oświadczeniu premierzy V4.

„Grupa Wicekrólestwa, na której czele stoi Polska, spotkała się w kwestiach związanych z operacją Rosji” – powiedział na konferencji prasowej rzecznik rządu Pyotr Mller. Jak powiedziała Chok, siostra wiceministra spraw zagranicznych Simona Shinkovsky’ego, premier uznał, że w związku z ostatnimi wydarzeniami w stosunkach czesko-rosyjskich telekomunikację należy nazwać stanem wyjątkowym.

Zobacz: Grupa Viceroy otwiera swoje granice. Z wyjątkiem Polski

– Państwa V4 będą podejmować dalsze działania przeciwko Rosji w ramach Unii Europejskiej i NATO – skomentował zastępca szefa MSZ.

V4 stanowi jedność państw

Wiceprezes MSZ przyznał, że zapowiedź Grupy Wicekrólestwa świadczy o jej zjednoczeniu i zjednoczeniu.

– W oświadczeniu przyjętym podczas dzisiejszego spotkania premierzy Polski, Węgier i Słowacji wyrazili pełną solidarność z naszym bliskim sojusznikiem i sąsiednimi Czechami w związku z dezorientacją rosyjskich agentów wpływów wojskowych na eksplozję składu amunicji we Vrbieticach w 2014 roku. . Zinkowski czy Chok powiedzieli, że premierzy potępili rosyjską agresję na terytorium Europy i łamanie prawa międzynarodowego.

Jak powiedział premier, omówili kontekst wydarzeń ostatnich tygodni.

Zobacz: Czechy wydalają więcej rosyjskich dyplomatów. Jest odpowiedź

– Dotychczasowe działania poszczególnych krajów pokazują, jak powinniśmy reagować na te wielowymiarowe wzrosty – powiedział.

„Nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze”

Jego zdaniem rozmowa dotyczy również planów działania na przyszłość. „Zastanów się, jak konsekwentnie działać, jak się zachować i co motywuje innych partnerów do działania”. Zaznaczył też, że tematem są działania długofalowe.

READ  Krytycy mówią, że Polska jednym ruchem przekształciła świetnego dyrektora muzeum w perkusistę i malarza

Rozmawiali także o zapobieganiu dalszemu poleganiu Europy na Rosji w wymiarze energetycznym, w tym „jak przekonać niemieckich sojuszników, że budowa Nord Stream 2 to złośliwy projekt”.

– Wszystkie kraje Grupy Wicekrólestwa uważają, że nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze i nie można uciszyć agresywnych działań Rosji. Zinkowski czy Chok powiedzieli, że w ramach UE i NATO będziemy współpracować, aby przekonać Rosję, że ataki na zachodnie demokracje i inne kraje są kosztowne i że koszty te wzrosną.

– Nasze przesłanie do Rosji jest jasne: dialog jest lepszym narzędziem do osiągnięcia celów niż siła militarna czy broń chemiczna – dodał.

Zapowiedział wideokonferencję ministrów spraw zagranicznych w formacie V4 – przyszłego Sojuszu Wschodniego.

dsk / hlk / PAP / Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *