Gracze NHL powrócą na igrzyska olimpijskie w 2026 i 2030 roku po opuszczeniu dwóch ostatnich zimowych meczów.

Gracze NHL powrócą na igrzyska olimpijskie w 2026 i 2030 roku po opuszczeniu dwóch ostatnich zimowych meczów.

Connor Hellebuyck był częścią kadry Ameryki Północnej do lat 23 na Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie w 2016 roku.

Jednak Hellebuyck, który właśnie zakończył swój debiutancki sezon i ma na swoim koncie zaledwie 26 meczów w NHL, nie widział jeszcze lodu.

Teraz, osiem lat później, amerykański bramkarz nadal nie brał udziału w turnieju Best of the Best.

„Po prostu czekałem, żeby założyć tę koszulkę. Moje okno już nadeszło, jestem w najlepszej formie i chciałbym być tego częścią” – powiedział bramkarz Winnipeg Jets podczas czwartkowego dnia All-Star Media Day NHL. .

Komisarz Gary Bettman ogłosił w piątek, że gracze NHL powrócą na igrzyska olimpijskie w latach 2026 i 2030. Igrzyska w 2026 r. odbędą się we Włoszech, a na gospodarza igrzysk w 2030 r. ma zostać wybrana Francja jeszcze w tym roku.

NHL ogłosiła także międzynarodowy turniej czterech drużyn w 2025 roku, w którym wezmą udział Kanada, Stany Zjednoczone, Szwecja i Finlandia. Konfrontacja Czterech Narodów ma się odbyć w lutym przyszłego roku w dwóch miastach, których nazwy nie zostały jeszcze ustalone, w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

„Wiemy, jak ważna jest międzynarodowa rywalizacja dla naszych zawodników. Wiemy, jak bardzo kochają i chcą reprezentować kraje, z których pochodzą, i uważamy, że to świetna scena dla najlepszych z najlepszych w tym, w co wszyscy wyraźnie wierzymy Najlepszy sport” – powiedział Bettman.

Żaden zawodnik NHL nie brał udziału w żadnej z dwóch ostatnich igrzysk olimpijskich. Od edycji 2016 nie odbyły się żadne Mistrzostwa Świata, a nawet w tym turnieju wzięły udział dwie dziwne drużyny: Ameryka Północna składała się z zawodników poniżej 23 roku życia i drużyna europejska obejmująca większość kontynentu z wyjątkiem kilku krajów.

Chętnie rywalizuje z innymi gwiazdami

Tymczasem według doniesień NHL organizuje w 2025 roku turniej czterech drużyn pomiędzy Kanadą, Stanami Zjednoczonymi, Szwecją i Finlandią. To wciąż nie jest najlepsza drużyna w historii – nie bez Rosjan i Czechów – ale jest bliżej.

READ  Dochodzenie NWSL ujawnia systemowe nadużycia emocjonalne, niewłaściwe zachowania seksualne i wpływ na wiele osób

W czwartkowym przemówieniu gwiazda Edmonton Oilers Connor McDavid powiedział, że „tak bardzo chce” wziąć udział w igrzyskach olimpijskich.

„Powiedziałbym, że wielu innych chłopaków w mojej grupie wiekowej czułoby to samo” – powiedział. „Myślę o drużynie U23 i wielu zawodnikach, którzy tu są, Nate [MacKinnon]chłopaki tacy jak Cale Makar, Jack Eichel i Auston [Matthews, all these guys that haven’t had a chance to represent their country at a best on best. I think it’s something that we’re all hoping to do.”

McDavid, left, and MacKinnon, right, both said they were excited about the prospect of competing at the 2026 Olympics. (Ryan Remiorz/The Canadian Press)

MacKinnon, the Cole Harbour, N.S., native from the same hometown as Sidney Crosby, echoed the sentiment.

„I’d love to go. I grew up idolizing Team Canadas and we’ve all missed two or three now, so definitely want to get one in, or hopefully a couple before I retire,” he said.

„We have the best player in the league with Connor and hopefully get another one out of Sid. I still think he’s ageless, so I’d love to play with him and trying to win with him would be pretty special as well.”

Hockey Canada president and CEO Katherine Henderson said representing your country at the Olympics is the „pinnacle” of the sport.

„We are excited to begin the process of building teams that include the best Canadian NHL players from across the country for the first time since the 2016 World Cup of Hockey, and to surround those athletes with high-quality management, coaching and support staffs that will do everything they can to help our athletes achieve their goal of winning Olympic gold medals,” Henderson said.

Indeed, multiple factors have kept the best men’s players in the world out of the Olympics, from insurance issues between the NHL, NHLPA and IIHF in 2018 to the pandemic in 2022.

READ  Były trener Andre Agassi mówi o pozostających pytaniach dotyczących przejścia na emeryturę Rafaela Nadala

On Thursday, Columbus Blue Jackets NHLPA representative Boone Jenner expressed hope of a deal coming together for 2026.

„I know the [Players’ Assocation is] Kanadyjczyk Boone Jenner, kapitan drużyny Columbus Blue Jackets i przedstawiciel PA, powiedział: „Ciężko pracujemy za kulisami wraz z ligą, aby znaleźć jakieś rozwiązanie i mamy nadzieję, że uda nam się uzyskać coś spójnego”.

A teraz, dzień później, jest to już oficjalne.

„Wiemy, że fani hokeja na całym świecie od dawna nie mogli się doczekać kolejnych międzynarodowych zawodów najlepszych z najlepszych, a teraz w końcu mogą zobaczyć kilku swoich ulubionych zawodników reprezentujących swoje kraje i ustawiających się razem w kolejce” – powiedział Marty Walsh, NHLPA Dyrektor wykonawczy.

„Osiągnęliśmy to” – dodał Prezydent FIFA Luc Tardif. „To praca na dwa lata, a w ciągu ostatnich sześciu miesięcy była ona bardziej intensywna”.

„Wszyscy będą podekscytowani”.

Gwiazda Minnesota Wild Kirill Kaprizov jest jednym z niewielu zawodników NHL, którzy nadal mają doświadczenie olimpijskie, ponieważ grał w reprezentacji Rosji w 2018 roku, zanim przeniósł się do Ameryki Północnej.

W PyeongChang Kaprizov strzelił złotego gola w dogrywce.

„Oczywiście, że chciałbym zagrać na igrzyskach olimpijskich z reprezentacją Rosji, jak każdy rosyjski zawodnik Narodowej Ligi Hokejowej i każdy zawodnik grający w Rosji. Oczywiście byłbym szczęśliwy, mogąc reprezentować reprezentację narodową” – powiedział Kaprizow.

Flaga rosyjska została wykluczona z wszystkich poprzednich Zimowych Igrzysk Olimpijskich z powodu sankcji dopingowych i inwazji na Ukrainę.

Hokeista podaje rękę fanowi.
Kaprizov świętuje złoty medal reprezentacji Rosji na Igrzyskach Olimpijskich w 2018 roku. (Jamie Squire/Getty Images)

Kyle Connor został wybrany w drafcie w 2015 roku i był kolejnym zawodnikiem, który podobnie jak jego kolega z drużyny Jets, Hellebuyck, przegapił szansę gry na poziomie międzynarodowym.

Chociaż powiedział, że on i Hellebuyck nie rozmawiają o tym zbyt wiele – obaj są graczami NHL i być może nie chcą zrujnować swojego miejsca w drużynie po dwóch latach – powiedział, że jest podekscytowany tą szansą.

READ  Conor McGregor przechodzi operację po złamaniu nogi na UFC 264 i oczekuje się, że całkowicie wyzdrowieje

„Myślę, że wszyscy będą podekscytowani, nawet jeśli format czterech drużyn będzie inny, niezależnie od tego, czy będzie to turniej pokazowy, czy jakikolwiek inny format, wiadomo, że będzie rywalizacja i każdy będzie chciał wygrać tę grę”. Connor powiedział.

Zanim nadejdą igrzyska olimpijskie, większość członków pierwotnej drużyny do lat 23 będzie miała co najmniej 30 lat i opuściła dekadę ważnych międzynarodowych zawodów.

Nie ma już możliwości przywrócenia tego czasu. Ale dzięki piątkowym wiadomościom wszystkie fantazyjne wersety Team Canada są przynajmniej trochę bliższe rzeczywistości.

Tabitha Montgomery

„Nieuleczalny badacz twittera. Amatorski adwokat mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany guru muzyki. Becon ćpuna. Skłonny do napadów apatii”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *