Fizyczne upokorzenia obcego życia

Fizyczne upokorzenia obcego życia

Chociaż to zbiorowe doświadczenie wystarczy, aby nauczyć nas, jak organizm reaguje, gdy przyciąganie grawitacyjne jest znacznie zmniejszone, magnetosfera w dalszym ciągu chroni ISS, ustępując jedynie 24 astronautom, którzy latali w programie Apollo. (Księżyc krąży w średniej odległości ponad 400 000 km.) Chociaż tych 20 astronautów spędzało nieco ponad tydzień bez ochrony, umierali na choroby układu krążenia cztery do pięciu razy częściej niż astronauci. Wskazują na to ich odpowiednicy, którzy pozostali na niskiej orbicie okołoziemskiej lub w ogóle nie weszli na orbitę Narażenie na promieniowanie kosmiczne Może spowodować uszkodzenie tętnic, żył i naczyń włosowatych.

Nie możemy wysłać ludzi na Marsa ani zamieszkać na Księżycu, dopóki nie będziemy dostatecznie pewni, że przeżyją, kiedy tam dotrą i pozostaną. Jednak badania medycyny kosmicznej potrzebne do umożliwienia tego były utrudniane przez małe liczebności próbek, które nie są reprezentatywne dla populacji ogólnej. (Wszyscy astronauci programu Apollo byli białymi mężczyznami urodzonymi w latach 1928–1936.) Jednak turystyka kosmiczna może zapewnić możliwości badania wpływu promieniowania i niskiej grawitacji na znacznie szerszą grupę demograficzną niż „naprawdę wybrani nadludzie” – mówi Durrett. Donoville, dyrektor Translational Research Institute for Space Health (TRISH) w Baylor College of Medicine, opisuje osoby, które w przeszłości kwalifikowały się do opuszczenia planety. „Starzy ludzie, młodzi ludzie, istniejące wcześniej problemy zdrowotne – zaczynamy gromadzić bazę wiedzy, która będzie niezbędna w przyszłości nawet dla NASA, ponieważ musimy dowiedzieć się o zmieniających się warunkach, aby naprawdę zrozumieć, co dzieje się w naszym organizmie ciała przystosowują się do wrogiego środowiska” – powiedział mi Donoville. Mnóstwo zdrowych ludzi. Kiedy ludzie chorują, trzeba zrozumieć, w jaki sposób chorują i jak temu zapobiegać.

Epidemiolodzy na Ziemi stoją przed tym samym dylematem: zanim wymyślą, jak chronić populację, muszą poczekać, aż szkody dotkną wystarczającą liczbę ludzi, aby odkryć przyczyny. Ponieważ mniej rygorystyczne badania lekarskie umożliwiają dostęp do przestrzeni kosmicznej większej liczbie turystów, ryzyko, że ktoś w tym miejscu odniesie obrażenia lub będzie miał problemy zdrowotne, drastycznie wzrasta. Medycyna lotnicza to jedna z trzech specjalizacji zatwierdzonych przez Amerykańską Radę Medycyny Prewencyjnej, ponieważ chirurdzy podczas danego lotu zwykle pozostają na ziemi; Muszą poprawić stan zdrowia swoich pacjentów i zapobiec potencjalnym katastrofom zanim Zostawić. Problem w tym, że nie mogą wiedzieć, jak będą wyglądać te katastrofy, dopóki się nie wydarzą. Oznacza to, że jak w przypadku każdej wyprawy w nieznane, w pewnym momencie jakaś nieustraszona lub zdesperowana dusza będzie musiała wyruszyć i zobaczyć, co się stanie.

READ  Astronauta uchwycił rzadką niebieską poświatę nad Ziemią z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Naukowcy kiedyś Przewidział, że nie moglibyśmy żyć bez grawitacji Ziemi. Bez tej wciąż niezrozumiałej siły, która nas ściąga w dół, jak moglibyśmy zostać połknięci? Czy nasze języki nie powrócą do gardeł? Czy nie zakrztuszymy się śliną? Gdybyśmy przeżyli te niebezpieczeństwa, czy rosnące ciśnienie w naszych czaszkach nie zabiłoby nas po około tygodniu? Kiedy jednak Jurij Gagarin powrócił ze swojej jedynej 108-minutowej orbity wokół naszego wszechświata w 1961 r., co było pierwszym lotem ludzkości poza mezosferę, pokazał, że nasze wewnętrzne mięśnie są w stanie utrzymać funkcje życiowe w warunkach nieważkości. Jedz i pij tam bez trudności. Technicznie rzecz biorąc, nie uniknął wpływu Ziemi; Orbita spada swobodnie w kierunku Ziemi, nie zderzając się z nią, i znajdowała się w stanie zwanym mikrograwitacją. Stwierdził, że to poezja „Jak wisieć poziomo na pasach, „Jakby był w zawieszeniu” – okoliczność aż nazbyt znana każdemu, kto choć raz jeździł kolejką górską lub skakał z trampoliny. Gagarin powiedział, że się do tego przyzwyczaił. „Nie było żadnych złych przeczuć” – dodał.

Albo Gagarin kłamał, albo miał mocny żołądek. Na początku wielu astronautów wymiotuje lub przynajmniej odczuwa mdłości lokomocyjne – tak nudności, bóle głowy i wymioty poza naszą atmosferą nazywane są zespołem adaptacji kosmicznej (SAS). „To tak, jakby jako dziecko siedzieć na tylnym siedzeniu samochodu i czytać coś ze spuszczoną głową” – mówi Jan Stepanek, dyrektor programu medycyny lotniczej w Mayo Clinic w Scottsdale w Arizonie. „To rozbieżność między tym, co widzą oczy co widzisz i co mówi ci ucho wewnętrzne.” Tylko w tym przypadku to niedopasowane postrzeganie jest wynikiem tego, że narządy i włosy układu przedsionkowego unoszą się swobodnie, bez zwykłych sygnałów grawitacji. W końcu się dostosujesz. Tak naprawdę o częstości występowania objawów SAS badacze dowiedzieli się dopiero w latach 70. XX wieku, kiedy usłyszeli, jak astronauci Skylab rozmawiali o nich między sobą przez gorący mikrofon. Okazuje się, że astronauci nie są idealnymi obiektami do badań medycznych, ponieważ są znani ze stoickiej postawy i nieakceptują jakichkolwiek objawów, które mogłyby ich unieruchomić.

READ  5N Plus finalizuje przejęcie AZUR SPACE

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *