Finlandia idzie do urn, aby wybrać nowego prezydenta

Finlandia idzie do urn, aby wybrać nowego prezydenta

HELSINKI (AP) – Wyborcy w Finlandii wybrali w niedzielę nowego prezydenta w bezprecedensowym czasie dla nieistniejącego już narodu skandynawskiego. Członek NATO Ze swoim wschodem Zamknięcie granicy z Rosją – Dwie rzeczy, które jeszcze kilka lat temu były niemal nie do pomyślenia.

Lokale wyborcze w całym kraju otworzyły swoje drzwi o dziewiątej rano (07:00 GMT) i zamknęły o ósmej wieczorem (18:00 GMT).

W przeciwieństwie do większości krajów europejskich, Pres Finlandia Sprawuje władzę wykonawczą w formułowaniu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, zwłaszcza w kontaktach z krajami spoza Unii Europejskiej, takimi jak Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny.

Prezydent pełni także funkcję naczelnego dowódcy armii fińskiej, co jest szczególnie ważnym obowiązkiem w obecnych warunkach bezpieczeństwa w Europie.

Około 4,5 miliona obywateli ma prawo do głosowania przy wyborze nowej głowy państwa Finlandii z puli dziewięciu kandydatów – sześciu mężczyzn i trzech kobiet. Wybierają bardzo popularnego następcę Prezydent Sauli NiinistöW marcu kończy się jego druga sześcioletnia kadencja. Nie może ubiegać się o reelekcję.

Eve Kinnunen, która oddała swój głos w lokalu wyborczym w centrum Helsinek, powiedziała: „Oczekuję silnego przywództwa w obecnej sytuacji na świecie”.

Nie oczekuje się, że żaden z kandydatów uzyska więcej niż 50% głosów Pierwsza tura głosowania odbędzie się w niedzielęco doprowadziło do drugiej tury wyścigu w lutym.

Ostatnie sondaże wskazują, że były premier Aleksander Staub55 lat, były minister spraw zagranicznych Becca Havestogłównymi pretendentami są osoby w wieku 65 lat.

Szacuje się, że Stubb reprezentujący konserwatywną Partię Koalicji Narodowej i stojący na czele fińskiego rządu w latach 2014–2015 oraz doświadczony polityk Haavisto, były dyplomata ONZ ubiegający się o to stanowisko po raz trzeci, otrzymają od 23% do 27% % głosów. Głosy.

Za nimi plasuje się marszałek parlamentu i były przywódca skrajnie prawicowej Partii Finów Jossi Halla-aho z około 18%. Oczekuje się, że prezes Banku Finlandii i były komisarz Unii Europejskiej Olli Rehn otrzyma około 14% głosów.

READ  Imran Khan mówi, że pakistański premier Sharif był zamieszany w spisek mający na celu jego zabicie | Wiadomości Imrana Khana

Nowa głowa państwa Finlandii rozpocznie w marcu sześcioletnią kadencję w wyraźnie odmiennej sytuacji geopolitycznej i bezpieczeństwa w Europie niż miało to miejsce w przypadku urzędującego prezydenta Niinistö po wyborach w 2018 roku.

Po porzuceniu dziesięcioleci braku sojuszu wojskowego w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę, Finlandia została w kwietniu 31. członkiem NATO, ku wielkiej irytacji prezydenta Rosji Władimira Putina, z którym dzieli 1340 km (832 mil) granica z krajami północnymi. jego mama.

Członkostwo w NATO, które uczyniło Finlandię państwem frontowym w zachodnim sojuszu wojskowym z Rosją, a wojna szalejąca na Ukrainie zaledwie tysiąc kilometrów od granic Finlandii, wzmocniły pozycję prezydenta jako lidera polityki bezpieczeństwa.

Zgodnie z fińską polityką zorientowaną na konsensus, miesiące kampanii między kandydatami przebiegły sprawnie. Wszyscy zgadzają się co do kluczowych kwestii polityki zagranicznej, takich jak przyszła polityka Finlandii wobec Rosji, wzmocnienie współpracy w zakresie bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi oraz potrzeba dalszego wspierania Ukrainy pomocą wojskową i humanitarną.

Członkostwo w sojuszu wojskowym „oznacza również, że NATO musi mieć nowy wymiar arktyczny, ponieważ NATO staje się silniejsze w regionie arktycznym, gdy członkami są zarówno Finlandia, jak i Szwecja” – powiedział Pekka Haavisto agencji Associated Press podczas swojej ostatniej kampanii podczas właśnie opublikowanego wydarzenia pasek muzyczny. Poza Helsinkami, późna sobota.

Jako minister spraw zagranicznych Haavisto, członek Zielonej Ligi i startujący jako kandydat niezależny, podpisał w zeszłym roku historyczny traktat akcesyjny Finlandii do NATO i odegrał kluczową rolę w procesie członkostwa.

Szwecja, zachodni sąsiad, ma w niedalekiej przyszłości przystąpić do NATO, a Węgry, które jako ostatni się sprzeciwiają, mają ratyfikować ofertę Sztokholmu do końca lutego.

Wyniki wstępnego głosowania zostaną potwierdzone wkrótce po zamknięciu lokali wyborczych, a wstępne wyniki niedzielnego głosowania spodziewane są około północy (22:00 GMT). Wyniki pierwszej rundy zostaną oficjalnie potwierdzone we wtorek.

READ  Alex Murdo przyznaje się do przestępstw finansowych

Ewentualna druga tura głosowania pomiędzy kandydatami, którzy uzyskają największą liczbę głosów, odbędzie się 11 lutego.

___

Współpracowali z nami pisarze prasowi Kostya Manenkov i Sergey Gretz.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *