Emerytura dla urodzonych w 1953 r. Wniosek o wyższą emeryturę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że ​​niektóre osoby, które przechodzą na wcześniejszą emeryturę, mają czas do poniedziałku na złożenie wniosku o emeryturę na korzystnych warunkach.

Jak czytamy w publikacji, taka możliwość ma zastosowanie Urodził się w 1953 roku i przeszedł na emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 rokiem. Jest to zmiana w obliczaniu nowej emerytury po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego. Termin składania wniosków upływa w poniedziałek 11 stycznia.

– Do tej pory podstawa obliczania emerytury państwowej została zmniejszona o początkową już otrzymaną emeryturę. Dla osób dotkniętych zmianą przepisów nie ma obecnie takiej redukcji. To otwiera drzwi do większego dobra – powiedział rzecznik ZUS Pave Ebrowski.

Powiedział, że osoba, która nadal pobiera wcześniejszą emeryturę, a nie otrzymała jeszcze emerytury, może się o nią ubiegać w ZUS. – Jeśli zrobi to do 11 stycznia 2021 r., Resort obliczy świadczenie na korzystniejszych warunkach – powiedział rzecznik.

Ustawa w tej sprawie została przyjęta przez Sage w połowie ubiegłego roku. Według obliczeń rządu, zmiany te przyniosą korzyści Około 74 tys. Osób Urodzony w 1953 roku. W większości przypadków zostanie osiągnięty średni miesięczny wzrost emerytur 202 P.L.N., A. Odszkodowanie na niższą emeryturę – średnio 12 786 zł.

Zobacz też: Jeszcze 200 zł miesięcznie dla tysięcy emerytów. Sage zaakceptował prawo

Emerytura dla urodzonych w 1953 r. Wniosek o wyższą emeryturę

Zgodnie z informacją ZUS do złożenia wniosku służy standardowy formularz z symbolem PZŚ. Emerytura w nowej kwocie Płatne od miesiąca złożenia wniosku.

Z drugiej strony osoba, która otrzymała już emeryturę publiczną, nie musi nic robić z kwotą potrąconą z początkowej otrzymanej emerytury. Po 11 stycznia 2021 r. ZUS obliczy dawne świadczenie z tytułu zatrudnienia i ogłosi nową emeryturę. Nowa kwota emerytury będzie wypłacana od dnia, w którym ZUS zacznie wypłacać emeryturę globalną.

READ  Były prezydent Polski wygląda jak czołowy zawodnik U2 Bono w pomarańczowych okularach przeciwsłonecznych

W przypadku zawieszenia wypłaty emerytury, świadczenie w nowej wysokości będzie wypłacane od dnia rozpoczęcia jej wypłaty. Jeśli wyliczone świadczenie jest wyższe od poprzedniego, ZUS również wypłaci odszkodowanie.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *