Eksperci od tragedii w Kosowie. „To jest pomieszanie z osobami zaangażowanymi w przemoc w rodzinie”.

Eksperci od tragedii w Kosowie.  „To jest pomieszanie z osobami zaangażowanymi w przemoc w rodzinie”.

W sobotę w Kosowie pobito na śmierć dziecko. 42-letni mężczyzna brutalnie pobił trzy osoby, 35-letnią kobietę i dwoje dzieci. 10-letni chłopiec, który zmarł w wyniku obrażeń, jest kuzynem 13-letniego syna osoby. Sprawca został aresztowany i oczekuje na proces i akt oskarżenia.

Mężczyzna musiał wejść do mieszkania, aby odebrać swoje rzeczy od byłego partnera – wcześniej doszło do przemocy domowej. Poprzez wynalazki ”Gazette Viborxa„Pokazuje, że w rodzinie była niebieska karta (proces został utworzony PolicjaMa to zapewnić bezpieczeństwo osobie, która padła ofiarą przemocy w rodzinie w 2019 r.), Ale partner cofnął zarzuty w sądzie. Do końca 2020 roku policja przywróciła go do życia. 7 marca 2021 roku mężczyzna ponownie usłyszał te same zarzuty – dobrowolnie poddał się karze w zawieszeniu, zapłacił grzywnę i wyszedł z domu.

Obejrzyj wideo
Zaostrza patologię zakaźną. „Przemoc w rodzinie to palący problem”

Tragedia w Kosowie. Policja informuje o okolicznościach, w których zginął 10-letni chłopiec

Przemoc w rodzinie. „Nie możesz dać nadziei i kolejnej szansy winowajcy”

O wydarzeniach w Kosowie rozmawialiśmy z Mirosvą Kotną, psychologiem i przewodniczącym Komitetu Obrony Praw Dziecka.

Maria Libiaska, Gazette.PL: 10-latek został pobity na śmierć w sobotę. W tym przypadku ofiarą jest obcokrajowiec. W jaki sposób rząd interweniuje, aby zapobiec takim sytuacjom?

Mirosawa Kotna, przewodniczący Komitetu Ochrony Praw Dziecka: Jeśli mówimy o przemocy domowej, to nie ma obcych, to głównie kobiety i dzieci. W zdarzeniu zginęło dziecko, które nie było członkiem rodziny, ale atak został wymierzony w dom. Przepisy takie jak ustawa o przeciwdziałaniu przemocy muszą być stosowane w państwie, ale tak naprawdę stara się to kontrolować i wycofywać się za wszelką cenę.

Przez lata podejście do tego problemu polegało na samodzielnym radzeniu sobie z niepełnosprawnościami i patologiami w rodzinie. To założenie jest fałszywe i okrutne. W takich sytuacjach ofiary są bezbronne i bezradne. Przykładem z soboty pytań jest ponowne wykorzystanie przemocy domowej. Wcześniej stawiano mu zarzuty, ale udało mu się uniknąć bezpośredniej kary. Moim zdaniem to dezorientuje tych, którzy dopuszczają się przemocy, podczas gdy ofiary wymagają szczególnej ochrony. Rodzina, w której doszło do przemocy, powinna być monitorowana. Nie możesz dać winowajcy nadziei i kolejnej szansy.

READ  Trudna przeszłość komplikuje przyjmowanie przez Polskę ukraińskich uchodźców

Jak działają usługi w takich przypadkach?

Moim zdaniem nastawienie służb jest „na wpół wypaczone” i nie tak poważne, jak bójki i inne formy przemocy. Tworzy to dorozumiany konsensus i może prowadzić do coraz bardziej brutalnych form przemocy domowej. Ten przykład w dramatyczny sposób pokazuje, jak takie podejście może mieć dramatyczne konsekwencje. Istnieje taka ideologia i wiara w tych nabożeństwach, że usługi są święte i same się uleczą. Bez ostrej reakcji policji nic się nie zagoi, Kancelaria adwokacka, Sądy lub pracownicy socjalni

Czy więc takie zaufanie do usług byłoby szkodliwe dla ofiar?

Założenie państwa, że ​​każda rodzina funkcjonuje bez zarzutu, w sposób dorozumiany popiera przemoc. Próbuję zrezygnować Konferencja w Stambule Kontroluje prawo przeciw przemocy za pomocą gry i nieporozumień. Taki światopogląd prowadzi do bezczynności i bezczynności w kwestii tego, jak przerażająca może być przemoc domowa. Nie powinieneś robić takich założeń, ponieważ skończy się to śmiercią słabych.

Przemoc za zamkniętymi drzwiami

Omówiliśmy również z radcą prawnym ochronę prawną ofiar przemocy w rodzinie Doskonalenie Fundacji DzieciProwadzi infolinię – Dla dzieci i młodzieży 116111.

Maria Libiaska, Gazeta.PL: 42-letni mężczyzna brutalnie pobił trzy osoby, w tym dwóch członków rodziny, w Kosowie (Mapolsky Voidoship) w sobotę wieczorem. Jakie kroki podejmuje rząd, aby zapobiec takim sytuacjom?

Katarsena Katana, prawnik, Fundacja Empowered Children: Generalnie rząd koncentruje się na ukaraniu sprawcy. Inną możliwością jest zastosowanie metody walki z przemocą w rodzinie, czyli ustanowienie niebieskiej karty. Jednak jako fundament uważamy, że nie są to jedyne możliwe i konieczne reakcje. Sposób ochrony dzieci i wszystkich ofiar nie powinien być niewłaściwy, a liczne luki należy jak najszybciej zidentyfikować i usunąć, aby takie sytuacje nie powtórzyły się w przyszłości, a kolejne dziecko umiera z powodu podobnych wad. Te luki są doskonale widoczne w takich tragicznych wydarzeniach. W listopadzie ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja, która pozwoliłaby sprawcy przemocy domowej na natychmiastowe usunięcie z domu. To nas cieszy, ale to nie znaczy, że luki są nigdzie indziej. Zresztą w tej sytuacji była niebieska karta i doszło do tragedii.

READ  Janusz Pokorzelski został najlepiej zarabiającym polskim graczem w Counter-Strike: Global Offensive

Czy to oznacza, że ​​przyjęte rozwiązania są nieskuteczne?

Musimy zadać sobie pytanie, co jeszcze możemy zrobić. Nie znam konkretnych akt sprawy, ale w ramach usuwania sprawcy z domu można również zabronić mu kontaktu z ofiarą. W ramach przeglądu komputerowego musimy sprawdzić, czy był taki zakaz komunikacji i jaka byłaby reakcja władz, gdyby sprawca go naruszył.

Jakie kroki podejmują organy ścigania, aby zapewnić bezpieczeństwo ofiarom przemocy domowej?

Wygląda dziwnie. Wiele zależy od nastawienia i wiedzy w danym elemencie. Widziałem przypadki, w których sprawca był natychmiast izolowany i zakazano mu kontaktów na trzy miesiące i nie było żadnych przepisów dotyczących natychmiastowej izolacji sprawcy. Z drugiej strony są miejsca, w których można zignorować stwierdzenia, które nie są jeszcze ostre. Władze uważają wówczas, że należy go rozstrzygnąć między członkami gospodarstwa domowego, co jest sporem rodzinnym, za który należy obwiniać obie strony. W takim przypadku bardzo ważne jest przeszkolenie funkcjonariuszy do zajmowania się takimi sprawami.

Jak zmienić system, aby zapobiec aktom przemocy, w wyniku których giną dzieci?

Od lat wzywamy do ustanowienia organu decyzyjnego, który analizuje każdy poważny przypadek krzywdzenia dzieci i podejmuje decyzje w celu poprawy i zaostrzenia ochrony dzieci i pomocy ofiarom. Oprócz postępowań karnych panel ekspertów oceni nieudane procedury w danej sprawie. Ta rzecz może utknąć na biurku z powodu braku talentu, braku personelu lub przepracowania. Być może nie ma prawa ani procedury. Eksperci zbadają sprawę jako całość i zaproponują rozwiązania eliminujące niedociągnięcia. Niestety, jak Na razie Taka ustawa nie pojawiła się w parlamencie, ale poprosiliśmy o jej wprowadzenie. Petycja skierowana Prezydent W 2019r.

Pojazd policyjny.  Wykres ze zdjęciamiŁoś. Ojciec związał córkę 5-metrowym łańcuchem

Przemoc w rodzinie – czy szukasz pomocy?

Czy doświadczasz przemocy domowej? Szukasz pomocy? Na przykład możesz udać się do krajowej służby ratunkowej „niebieskiej linii” dla ofiar przemocy domowej. Poradnia telefoniczna „Niebieska Linia” czynna jest codziennie od 12:00 do 18:00 pod numerem 22 668-70-00. Dowiedz się więcej na tej stronie. http://www.niebieskalinia.pl/

READ  Austria odmówiła Francji pierwszego miejsca w grupie euro po impasie Polski

W przypadku zagrożenia życia – zadzwoń pod numer alarmowy 112.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *