Earth 2.0 – Zwiększa prędkość wyszukiwania

Earth 2.0 – Zwiększa prędkość wyszukiwania

Naukowcy odkryli pięć systemów gwiezdnych zdolnych do podtrzymywania życia. To są najlepsze możliwe cele poszukiwań Earth 2.0.

Prawie pół wieku temu twórcy Gwiezdnych Wojen wyobrażali sobie nadającą się do zamieszkania planetę o nazwie Tatooin – pustynny świat krążący wokół pary gwiazd, gdzie wspaniałe życie mogłoby toczyć się w świetle podwójnego zachodu słońca. Ale naukowcy znaleźli znaczące dowody wskazujące na pięć znanych systemów wielogwiazdowych: Kepler-34, Kepler-35, Kepler-38, Kepler-64 i Kepler-413, z których wszystkie podtrzymują życie. Tak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Boundaries in Astronomy and Space Science.

Nowo opracowana struktura matematyczna pozwoliła naukowcom z University of Washington i NU Abu Dhabi pokazać, w jaki sposób te pięć systemów, znajdujących się w odległości 2764 i 5933 lat świetlnych od Ziemi, w konstelacjach Łabędzia i Wena, ma stałe siedlisko. Jest to część przestrzeni najbliżej gwiazd, która utworzy płynną wodę na powierzchni planety podobnej do Ziemi.

Co najmniej cztery gwiazdy krążą wokół siebie w układzie o nazwie Kepler-64. Inne układy mają tylko dwie gwiazdy krążące wokół planety równej lub większej od Neptuna.

Dowodzi to, że gigantyczne planety w układach podwójnych nie wykluczają światów nadających się do zamieszkania.

– Życie często rozwija się na planetach w ekosystemie swojego systemu, takim jak Ziemia. Obecnie badamy, czy w dziewięciu znanych układach istnieje strefa nadająca się do zamieszkania, składająca się z dwóch lub więcej gwiazd okrążanych przez olbrzymie planety. „Jako pierwsi pokazaliśmy, że Kepler-34, Kepler-35, Kepler-64, Kepler-413, a zwłaszcza Kepler-38 nadają się do utrzymywania światów podobnych do Ziemi z oceanami” – powiedział Nicholas Georgros z New York University Abu Dhabi .

Naukowcy uważają, że większość gwiazd ma własne planety, a odkrycie dodatkowych obiektów zostało przyspieszone od 1992 roku. W chwili pisania tego tekstu odkryto 4375 egzoplanet i 5900 potencjalnych egzoplanet.

READ  Warszawa ponownie łamie podwyżki unijnego poparcia Polexit i obniżki VAT na energię | Nauka | Aktualności

Dwanaście planet odkrytych przez teleskop kosmiczny Keplera to w przybliżeniu planety bliźniacze, tj. Planety krążące wokół obu elementów gwiazdy bliźniaczej. W przeciwieństwie do planet typu S, są one również nazywane planetami typu B i znajdują się w układach podwójnych gwiazd, ale krążą wokół tylko jednej części układu.

Systemy binarne są właściwie wszędzie we wszechświecie – szacuje się, że stanowią od 50 do 75 procent. Wszystkie systemy gwiezdne. Chociaż tylko obserwacje potwierdzają istnienie gigantycznych egzoplanet na podwójnej orbicie, planety i księżyce podobne do Ziemi mogą być ukryte w podwójnych siedliskach.

Niestety, oddziaływania grawitacyjne w wielu układach gwiezdnych – zwłaszcza w przypadku planet olbrzymów – zmniejszają szanse na przeżycie i przetrwanie. Na przykład takie planety mogą zderzyć się z gwiazdami macierzystymi lub zostać wyrzucone z ich orbit. Wczesne, podobne do życia egzoplanety również wpadają na orbitę eliptyczną, powodując poważne zmiany rotacyjne w intensywności i widmie promieniowania.

„Od jakiegoś czasu wiemy, że podwójne układy gwiazd bez gigantycznych planet mogą mieć światy nadające się do zamieszkania” – powiedział Ian Tobs-Doxon, profesor na Uniwersytecie Abu Dhabi w Nowym Jorku.

Nadające się do zamieszkania strefy wokół „Pięciu Układów Keplera” wahają się od 0,4 do 1,5 AU (au, odległość od Ziemi do Słońca) i od 0,6 do 2 AU od środka masy ich gwiazd podwójnych. Systemy te prawdopodobnie wzbudzą większe zainteresowanie w nadchodzącej dekadzie, kiedy zostanie wystrzelonych wiele nowych teleskopów myśliwskich Exoplanet.

– Nasze badanie potwierdza, że ​​nawet układy podwójne gwiazd z gigantycznymi planetami są gorącymi celami w poszukiwaniu Ziemi 2.0. Spójrz na tatuaż, nadchodzimy! – Krótko Nicholas Georgaragos.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *