Działalność firmy Teck w zakresie metali nieszlachetnych przyciąga oferty z Freeport, Vale, Anglo

Działalność firmy Teck w zakresie metali nieszlachetnych przyciąga oferty z Freeport, Vale, Anglo
  • Wiele firm jest zainteresowanych pozyskiwaniem ofert metali nieszlachetnych
  • Kontrola rodziny Keevil sprzeciwia się umowie Glencore
  • Były szef Keville wspiera rozmowy z innymi górnikami

16 kwietnia (Reuters) – Vale SA (VALE3.SA), Anglo American Plc (AAL.L) i Freeport-McMoRan Inc (FCX.N) skontaktowały się między innymi z Teck Resources Ltd (TECKb.TO), aby zbadać oferty z Tak, źródła zbliżone do sprawy powiedziały Reuterowi w niedzielę, że jego biznes metali nieszlachetnych zostanie utracony, jeśli kanadyjski górnik miedzi przystąpi do planowanego podziału.

Podejście ponad pół tuzina górników zainteresowanych transakcją powinno Teck obrócić swój biznes węglowy, gdy górnik z Vancouver odpiera niechcianą ofertę przejęcia od Glencore Plc (GLEN.L).

W niedzielę były prezes Norman Kiefel, którego rodzina kontroluje Teck poprzez dominującą własność akcji klasy A firmy, powiedział, że propozycja Glencore była „niewłaściwą ofertą, a także w niewłaściwym czasie” i podział powinien nastąpić.

Akcje klasy A Teck mają znacznie większą siłę głosu niż akcje klasy B posiadane przez instytucje.

„W przemyśle wydobywczym jest wiele stron, które patrzą na Tech i byłyby zainteresowane współpracą z Tech Metals lub inwestowaniem w Tech Metals po oddzieleniu działalności związanej z metalami nieszlachetnymi i węglem w przemyśle stalowym” – powiedział Kivell w oświadczeniu.

Powiedział, że będzie wspierał każdy rodzaj transakcji, partnerstwo operacyjne, fuzję, przejęcie lub sprzedaż, ale z właściwym partnerem i na odpowiednich warunkach dla Teck Metals po rozpadzie.

„Wierzę, że realizacja sprzedaży lub fuzji teraz pozbawiłaby naszych akcjonariuszy znacznej wartości po rozpadzie” – powiedział Kivell w oświadczeniu.

Rzecznik Teck powiedział, że firma nie komentuje plotek ani spekulacji rynkowych, gdy jest pytana o podejście ponad pół tuzina górników.

Freeport, Vail i Anglo American odmówili komentarza. Glencore nie odpowiedział natychmiast na prośbę Reutera o komentarz.

Glencore we wtorek zrewidował swoją ofertę przejęcia wszystkich akcji o wartości 22,5 miliarda dolarów dla Tech, aby uwzględnić do 8,2 miliarda dolarów w gotówce, ale zarząd Tech nazwał ją „w dużej mierze niezmienioną”.

READ  Zamknięcie słynnego sklepu Apple Factory, aby zrobić miejsce pod zabudowę mieszkaniową w Brampton

Tech wielokrotnie odrzucał ofertę Glencore dotyczącą połączenia obu firm, a następnie wydzielenia działalności związanej z węglem energetycznym i stalą, twierdząc, że naraziłoby to akcjonariuszy na węgiel energetyczny, ropę naftową, LNG i powiązane sektory.

„W pełni zgadzam się z zarządem Teck, że przed zerwaniem z Glencore lub jakąkolwiek inną stroną nie dokonano żadnej transakcji” – powiedział Kivell.

Inwestorzy Teck mają głosować 26 kwietnia nad planem restrukturyzacji górnictwa dla spółki wydobywczej, w ramach którego wycofa się ona z wysoce zanieczyszczającego środowiska biznesu węglowego i skupi się na produkcji miedzi i cynku.

Institutional Shareholder Services (ISS), doradca influencera, doradził akcjonariuszom w czwartek odrzucenie planu restrukturyzacji Tick z powodu niepewności i problemów strukturalnych.

Duzi inwestorzy często kierują się zaleceniami firm doradczych, w tym ISS i jej mniejszego konkurenta, Glass Lewis.

The Globe and Mail po raz pierwszy zgłosił zainteresowanie biznesem Tick w zakresie metali nieszlachetnych.

Pokrycie przez Lavanya Ahir w Bengaluru; Montaż przez Sandrę Mahler

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *