Donald Trump odmawia podpisania zobowiązania przeciwko obaleniu rządu

Donald Trump odmawia podpisania zobowiązania przeciwko obaleniu rządu

Z analizy przeprowadzonej przez stację radiową WBEZ i CIA wynika, że ​​były prezydent Donald Trump odmówił podpisania opcjonalnej przysięgi, że nie będzie „nawoływał do obalenia rządu” przed wyborami w 2024 roku. Chicago Sun-Times w sobotę.

Trump jest obecnie głównym kandydatem w prawyborach Partii Republikańskiej na urząd prezydenta w 2024 r., a od udanej kampanii w 2016 r. były prezydent utrzymuje lojalną bazę znaną jako MAGA ze sloganu jego kampanii „Uczyń Amerykę znów wielką”.

Podczas ubiegania się Trumpa o urząd prezydenta w 2016 r. i ponownie w 2020 r. lider MAGA podpisał dokument zawierający przysięgę lojalności i złożył go władzom wyborczym w Illinois. Tym razem jednak Trump nie podpisał dokumentu. Przysięga, którą kandydaci polityczni w Illinois podpisują od ponad 50 lat, wywodzi się z ustawy z czasów zimnej wojny, która stała się nieobowiązkowa w latach 70. XX wieku.

Przysięga sprawująca urząd, stanowiąca przysięgę wierności rządowi Stanów Zjednoczonych i stanowi Illinois, nie jest wymagana, ale stanowi tradycję, gdy kandydaci na prezydenta składają petycje w sprawie nominacji do Komisji Wyborczej stanu Illinois w prawyborach stanu zaplanowanych na 19 marca. .

W części ślubowania kandydaci oświadczają, że nie są komunistami i nie należą do organizacji komunistycznych, a w innej części, bardziej aktualnej współcześnie, kandydaci przysięgają, że „nie nauczają ani nie propagują, bezpośrednio lub pośrednio, obalenie rządu kraju.” Stany Zjednoczone lub ten kraj lub jakąkolwiek bezprawną zmianę formy ich rządu przy użyciu siły lub w jakikolwiek inny niezgodny z prawem sposób”.

Były prezydent Donald Trump przemawia w piątek na wiecu wyborczym w Mason City w stanie Iowa. Jak wynika z sobotniej analizy stacji radiowej WBEZ i Chicago Sun-Times, Trump odmówił podpisania opcjonalnej przysięgi, że nie będzie „nawoływał do obalenia rządu” przed wyborami w 2024 roku.
Anna Moneymaker/Getty Images

Według WBEZ i WBEZ, prezydent Joe Biden i gubernator Florydy Ron DeSantis, republikański kandydat na prezydenta w 2024 r., podpisali przysięgę. Chicago Sun-Times. Tymczasem republikańscy kandydaci na prezydenta Nikki Haley, była gubernator Karoliny Południowej i były ambasador USA przy ONZ oraz Chris Christie, były gubernator New Jersey, nie podpisali przysięgi.

READ  Ujawniono życzenie królowej Elżbiety dotyczące jej pogrzebu

Newsweek Skontaktowałem się z kampanią Trumpa e-mailem, aby uzyskać dodatkowe informacje.

W odpowiedzi na wiadomość o tym, że Trump nie podpisze przysięgi, Biden zamieścił w sobotę na X, wcześniej na Twitterze, następujący wpis: „Powiedziałem, że Donald Trump jest skłonny poświęcić naszą demokrację, aby zdobyć władzę. Nie przesadzałem”.

Były przedstawiciel Adam Kinzinger, republikanin ze stanu Illinois, który był członkiem komisji specjalnej Izby badającej wydarzenia związane z zamieszkami na Kapitolu w USA 6 stycznia 2021 r., kwestionował motywy Trumpa, który nie obiecał poparcia dla przysięgi lojalności.

– Dlaczego tego nie podpisał? Spytał Chicago Sun-Times. „Czy doradzono mu, aby tego nie podpisywał, ponieważ mogłoby to narazić się na ryzyko prawne… biorąc pod uwagę, że ta sekcja, gdyby ją podpisał, stanowiłaby naruszenie wszystkiego, co zrobił już 6 stycznia 2021 r. i wcześniej?”

Tymczasem demokratyczny gubernator stanu Illinois, J.B. Pritzker, napisał w sobotę w programie X: „Przysięga, że ​​nie obalisz naszej demokracji, jest trudną rzeczą, jeśli już raz tego próbowałeś”.

Newsweek Skontaktowałem się także z komitetem działań politycznych Kinzingera, Country First, za pośrednictwem formularza internetowego. – podało biuro Pritzkera Newsweek Nie skomentowała komentarzy gubernatora z jego relacji politycznej X.

Trzy lata temu tłum zwolenników Trumpa wdarł się do Kapitolu w Waszyngtonie, aby uniemożliwić potwierdzenie zwycięstwa Bidena w wyborach w 2020 r. Zamieszki wybuchły po tym, jak Trump wielokrotnie składał fałszywe oświadczenia, że ​​wybory zostały mu skradzione przez szerokie grono wyborców. oszustwo. Tymczasem były prezydent zaprzeczył swemu udziałowi w buncie.

Później tego samego dnia Pritzker wezwał do postawienia Trumpa w stan oskarżenia w związku z jego rolą w zamieszkach. Kiedy tydzień później Trumpa postawiono w stan oskarżenia za podżeganie do powstania, Kinzinger był jednym z zaledwie 10 Republikanów, którzy głosowali za impeachmentem. Jednak były prezydent został później uniewinniony przez Senat.

READ  Szpitale na Florydzie podejmują kroki, aby walczyć z rekordowym wzrostem COVID-19

Trumpowi stoją obecnie zarzuty federalne za swoje działania związane z zamieszkami. W sierpniu 2023 r. Departament Sprawiedliwości (DOJ) postawił byłemu prezydentowi akt oskarżenia w czterech zarzutach federalnych: spisek mający na celu oszukanie Stanów Zjednoczonych; spisek mający na celu utrudnianie oficjalnego postępowania; Utrudnianie i usiłowanie utrudniania postępowania urzędowego; I spisek przeciwko prawom. Trump nie przyznał się do wszystkich zarzutów i stwierdził, że sprawa ma podłoże polityczne.