Diligence Rover. Misja na Marsa: Oczywiście cele, koszty. Najważniejsze informacje o misji na Marsa

Diligence Rover.  Misja na Marsa: Oczywiście cele, koszty.  Najważniejsze informacje o misji na Marsa

Inżynierowie NASA opisują ważny manewr lądowania łazika na Marsie, trwający siedem minut wytrwałości. A co, jeśli sumienny łazik lądujący na powierzchni Czerwonej Planety się powiedzie? Jakie są cele planu Mars 2020? Ile to wszystko kosztuje? W czwartek o 20:00 TVN24GO uruchomi jedynie specjalny program, w którym pokażemy proces lądowania.

18 lutego 2021 r. To wyjątkowa data w kalendarzu misji kosmicznych NASA. Wytrwałość („trwałość”) polega na lądowaniu łazika na powierzchni Marsa, zwłaszcza w otchłani, aby zaatakować Xero. Czwartek od 20.00 TVN24GO uruchomi specjalny program, który pokaże z pierwszej ręki, jak pracowity łazik ląduje na powierzchni Czerwonej Planety. Razem z ekspertami wyjaśnimy, jak został zbudowany i jaki jest cel jego pracy. Rozważymy również pierwszego człowieka, który postawił stopę na Marsie.

Eksperci NASA twierdzą, że manewr lądowania na Marsie to „siedmiominutowy horror”. Rozpoczęcie eksploracji kosmosu na powierzchni Czerwonej Planety nie jest łatwe, o czym świadczy duży odsetek nieudanych prób, takich jak katastrofa europejskiego lądownika Schiaparelli w 2016 r.

Jak wyląduje łazik Diligence?

Cały proces trwa kilka minut. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rozpocznie się o godzinie 21.38 czasu polskiego, odłączając kapsułę lądowania (wraz z łazikiem) od samolotu używanego do orbity Marsa z Ziemi. Po 10 minutach rozpocznie się ponowne wejście (godz. 21.48, punkt zerowy dla kolejnych chwil). Po około 80 sekundach spód kapsuły ciernej nagrzeje się do około 1300 stopni Celsjusza od atmosfery. W ciągu 90 sekund od wejścia do atmosfery nastąpi gwałtowne hamowanie. Po 240 sekundach spadochron rozszerzy się – na wysokości 9-13 km / hi maksymalnej prędkości 420 m / s. Osłona termiczna wkrótce zostanie upuszczona.

Radar i inne systemy mogą działać na wysokości 4,2 km w około 355 sekund. Po chwili tylna osłona spadochronu się zdemontuje. Następnie aktywna jest specjalna platforma do lądowania, która zatrzymuje więcej maszyn i manewruje. Kiedy platforma osiągnie wysokość 21,3 metra, zwolni łazik i powoli osiądzie na Marsie, a następnie automatycznie odleci. Staranność powinna sięgnąć 410 sekund od wejścia w jego atmosferę, co zaplanowano na godzinę 17:00. 21,55.

READ  bne IntelliNews - We wrześniu wzrost CPI w Polsce potwierdził się na poziomie 8,2%.

Sygnały odbierane przez centrum kontroli lotów. W rzeczywistości każde z tych zdarzeń ma miejsce 11 minut i 22 sekundy wcześniej, ponieważ podróż sygnału z Marsa na Ziemię zajmuje trochę czasu.

Czytaj więcej: To jest >>> lądowanie na Marsie

Jak działa sumienne lądowanie na Marsie? Jakie są cele? TVN24

Cztery gole

Naukowcy z NASA wyznaczyli szereg naukowych celów misji wytrwałości.

1. Ustalenie, czy na Marsie kiedykolwiek istniało życie.

2. Charakter klimatu marsjańskiego.

3. Badania geologiczne Marsa.

4. Przygotowanie przyszłych ludzi do podróży na Marsa.

wtorekBAP / Maria Samsuk, Adam Siminovich

Azik Perseverance

Wymiary: 2,7 na 2 na 2,2 metra

Moc: Generator radioizotopów o mocy 110 W.

Sygnały komunikacji łazika z Ziemią będą przesyłane przez sondy MAVEN i Mars Reassessment Orbiter (MRO).

Łazik Perservance wyląduje na Marsie Łazik Perservance wyląduje na Marsie Pogoda

Tron Ingenuity

Testem technicznym będzie również dron, który po raz pierwszy zostanie użyty na Marsie. Mały helikopter Ingenuity („pomysłowość”) (którego atmosfera jest cieńsza niż Ziemia – 35 km nad Ziemią) sprawdza, czy drony mogą być doskonałym narzędziem do badania Marsa.

Szczelina śmigła: 1,2 m

Moc: Panele słoneczne

Sufit: Około 5 metrów od powierzchni

Dystans: 50 metrów w poziomie

Maksymalna odległość od łazika: Około 1 km.

Co powiesz na lądowanie łazika NASANASA / JBL-Caltech

Mikrofony, kamery i inny sprzęt

Kolejną innowacją dla Marsa są mikrofony, które pilnie posiadają.

Siedem instrumentów naukowych pracujących na łaziku obejmuje: spektrometr fluorescencyjny dla zakresu promieni rentgenowskich, radar powierzchniowy, czujniki meteorologiczne, aparat fotograficzny do wykonywania analitycznych badań fotograficznych, chemicznych i mineralogicznych, kryminalistycznych, kamerowych i spektroskopowych.

Diligence wykorzysta również dużą liczbę kamer. W sumie 25 z nich jest używanych do misji, z których 19 jest zamontowanych na łaziku, trzy na lądowisku, jeden na module lądowania, a dwa na dronie.

READ  Hiszpański Windar planuje wybudować w Polsce nadbrzeżną elektrownię wiatrową za 80 mln euro

Koszt

Koszt całego projektu Mars 2020 to 4 2,4 miliarda. NASA szacuje, że dalsze 300 milionów dolarów zostanie wydane na kontynuację tej podróży, która ma trwać jeden rok na Marsie (687 dni ziemskich).

Podróże na MarsaBAP / Reuters / Adam Siminovich, Magiz Ziliaski

Kluczowe źródło zdjęć: NASA

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *