Dawid kontra Goliat, edycja piłkarska: kanadyjscy kibice przygotowują się do półfinału Copa przeciwko Argentynie Lionela Messiego

Otwórz ten obraz w galerii:

Erica Schneiderit przyjechała z Ottawy, aby oglądać, jak kanadyjska drużyna piłki nożnej mężczyzn pokonuje Peru w Kansas City i remisuje z Chile w Orlando podczas fazy grupowej Copa America.Justin Tang/The Globe and Mail

Nieczęsto zdarza się, że Dawid pokonuje Goliata. Ale we wtorek wieczorem kanadyjscy kibice piłki nożnej będą się modlić, aby tak się stało.

Kontynuując swój historyczny występ na Copa America, tradycyjnym turnieju piłki nożnej w Ameryce Południowej, tym razem z udziałem sześciu drużyn z Ameryki Północnej i Karaibów, reprezentacja Kanady mężczyzn zmierzy się w półfinale z obrońcą tytułu mistrza świata Argentyną i jej gwiazdą Lionelem Messim, miejmy nadzieję, w półfinale Niespodzianka o biblijnych proporcjach.

To najważniejszy mecz, jaki drużyna mężczyzn kiedykolwiek rozegrała na arenie międzynarodowej, po piątkowym zwycięstwie nad Wenezuelą 4:3 w rzutach karnych. Teraz kibice, zachwyceni debiutem Kanady w tych prestiżowych rozgrywkach, podróżują z daleka, samochodem lub samolotem, aby pokazać swoje wsparcie w East Rutherford w stanie New Jersey, gdzie mecz zostanie rozegrany na stadionie MetLife.

Piłka nożna, najpopularniejszy sport na świecie, w który gra więcej dzieci niż jakikolwiek inny sport w Kanadzie, ustępuje zazwyczaj tylko hokejowi, szczególnie w przypadku mężczyzn. Jednak w ostatnich latach kanadyjscy mężczyźni obserwowali powolny i stały wzrost sławy. Tylko dwukrotnie zakwalifikowali się do Pucharu Świata, ostatnio w 2022 roku. Nowy kapitan i urodzony w Edmonton Alphonso Davies zdołał strzelić pierwszego w historii gola dla reprezentacji mężczyzn w turnieju, ale Kanadzie nie udało się wyjść z grupy scena.

Kanada, wraz ze Stanami Zjednoczonymi i Meksykiem, otrzyma kolejną szansę na organizację Mistrzostw Świata Mężczyzn w 2026 roku. Tymczasem kanadyjska reprezentacja kobiet będzie tego lata bronić tytułu olimpijskiego i od jej powstania w 1991 r. zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata FIFA Kobiet we wszystkich turniejach z wyjątkiem jednego.

READ  Kto dzisiaj gra w „Sunday Night Football”? Godzina, kanał telewizyjny i harmonogram meczów NFL w tygodniu 8

Żaden kraj grający w piłkę nożną nie cieszy się lepszym latem na Copa America niż Kanada, a zwycięstwo nad Amerykanami to wisienka na torcie.

Colin Berenhout, który w latach 90. grał w męskiej reprezentacji Kanady, powiedział, że to niesamowite, jak bardzo rozwinęła się tutaj gra. Dodał, że widoczność i możliwości podczas jego gry były ograniczone, a także dodał, że trudno było nawet oglądać mecze w telewizji. Ale teraz powiedział, że lokalne talenty są podkreślane na międzynarodowych turniejach, podczas których gracze są prezentowani następnemu pokoleniu, na którym mogą się wzorować.

„Dzieci mogą to teraz zobaczyć. Teraz mogą zobaczyć siebie. Nie muszą już szukać inspiracji w innych krajach” – powiedział.

Mark Sweetable, ojciec trójki dzieci z Halifaxu oraz trener i wieloletni kibic Kanady, powiedział, że nie może przepuścić okazji, aby zabrać swoje dzieci na wtorkowy mecz. W niedzielę załadował je do samochodu i rozpoczął długą podróż do New Jersey, zatrzymując się po drodze, aby porozmawiać telefonicznie z „The Globe and Mail”.

Trójka jego dzieci ma tego samego ulubionego zawodnika: Jacoba Schavelborga, pochodzącego z Nowej Szkocji, zwanego „Marine Messi”, który strzelił dla Kanady gola w ćwierćfinałowym zwycięstwie nad Wenezuelą.

„Dla nas, w Nowej Szkocji, posiadanie naprawdę dobrego lokalnego zawodnika w turnieju spowodowało większe zainteresowanie, więcej szumu i ekscytacji u wszystkich zaangażowanych w piłkę nożną w Nowej Szkocji” – powiedział pan Sweetable. „Kiedy ponownie będziemy mieli okazję obejrzeć mecz Kanady z Argentyną i to w półfinale dużego turnieju? Chcesz po prostu tego doświadczyć”.

Podczas turnieju na trybunach było znacznie mniej kanadyjskich kibiców, ponieważ siedzenia były zajęte przez kibiców z Ameryki Południowej, którzy śpiewali i wiwatowali podczas większości meczów. Jednak fanka Erica Schneidert, która przyjechała z Ottawy, aby oglądać, jak Kanada pokonała Peru w Kansas City i zremisowała z Chile w Orlando podczas fazy grupowej Copa America, stwierdziła, że ​​energia nie ma sobie równych.

READ  Avalanche przedłużyło swoją zwycięską passę u siebie do 17 dzięki wygranej w OT nad Bruins

„Teraz, gdy uczymy się o świecie w bardziej globalnej skali, chce się powiedzieć: «to jest nasz zespół jako kraj» i jakie wartości promujemy” – powiedziała. „Chcesz okazywać szacunek, ale chcesz też pokazać, że mamy tu tę samą pasję. Mamy ten sam entuzjazm do gry. Kochamy tę grę, a tego nie wiedzą inne kraje”.

Pani Schneidert stwierdziła, że ​​jest jej smutno, że nie może osobiście uczestniczyć w wtorkowym meczu, ale byłoby wspaniale obejrzeć go z kibicami w domu. Ponieważ oczy świata zwrócone są obecnie na piłkę nożną – w tym samym czasie w Niemczech odbywają się Mistrzostwa Europy – ma nadzieję, że emocje zainteresują innych, którzy być może pokochają ten sport. Piątkowy mecz przyciągnął w telewizji ponad 4,3 miliona widzów, co stanowi rekord, który prawdopodobnie zostanie pobity we wtorek. Pani Schneidert powiedziała, że ​​Puchar Świata wywołał spore zamieszanie i na tym opiera się ten turniej.

Szanse są niewielkie w porównaniu z Kanadą, która obecnie zajmuje 48. miejsce na świecie, ale fani, którzy rozmawiali z The Globe, wciąż mają nadzieję. Podczas gdy Argentyna pokonała Kanadę 2:0 w pierwszym meczu turnieju 20 czerwca, kanadyjscy gracze i ich nowy trener Jesse Marsh byli przekonani, że ich najlepszy mecz dopiero przed nami.

Jimmy Neugebauer, który jest fanem piłki nożnej od małego, powiedział, że trudno uwierzyć, że piłka nożna w końcu znalazła swoje miejsce w Kanadzie.

„To coś wyjątkowego patrzeć, jak coś upada i walczy przez dziesięciolecia, a potem w końcu odnosi sukces” – powiedział z Reginy. „Nawet nie marzyłem, że będą mieć takie znaczenie, czy to w szerszym świecie piłki nożnej, czy w futbolu Kanadyjska mentalność.”

Tabitha Montgomery

„Nieuleczalny badacz twittera. Amatorski adwokat mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany guru muzyki. Becon ćpuna. Skłonny do napadów apatii”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *