Czy powinniśmy wysyłać ludzi na Plutona?

Czy powinniśmy wysyłać ludzi na Plutona?

Ten artykuł został zrecenzowany według Science Proces edycji
I Zasady.
Redaktorzy Przy zapewnieniu wiarygodności treści wyróżniono następujące cechy:

Weryfikacja faktów

zaufane źródło

Korekta

Zdjęcie Plutona wykonane przez należącą do NASA sondę New Horizons podczas przelotu w lipcu 2015 r., ukazujące gładkie równiny azotowe Sputnik Planitia (obszar w kształcie serca) i rozległe pasma górskie pokryte lodem wodnym. (Skala: 35 mil = 56 kilometrów). Źródło: NASA/Laboratorium Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa/Southwestern Research Institute

× Zamknąć

Zdjęcie Plutona wykonane przez należącą do NASA sondę New Horizons podczas przelotu w lipcu 2015 r., ukazujące gładkie równiny azotowe Sputnik Planitia (obszar w kształcie serca) i rozległe pasma górskie pokryte lodem wodnym. (Skala: 35 mil = 56 kilometrów). Źródło: NASA/Laboratorium Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa/Southwestern Research Institute

W ramach projektu Universe Today zbadano możliwość wysłania ludzi na lodowaty księżyc Jowisza, Europę, Wenus i największy księżyc Saturna, Tytan, pomimo panujących tam trudnych warunków i ogromnych odległości. Rozmowy z ekspertami w dziedzinie nauk planetarnych ustaliły, że podróże ludzi na te światy w dającej się przewidzieć przyszłości mogą być możliwe pomimo trudnych warunków i czasu trwania podróży, szczególnie na Tytana.

Ale co by było, gdybyśmy wysłali ludzi dalej w Układ Słoneczny, daleko poza Tytana? W tym miejscu będziemy kontynuować tę rozmowę z ekspertami w dziedzinie nauk planetarnych, aby ustalić, czy planeta karłowata Pluton może być realnym miejscem docelowym wysyłania ludzi, czy to w bliższej, czy odległej przyszłości. Plutonowi brakuje ekstremalnych środowisk, jakie można znaleźć na Europie i Wenus, ale podobnie jak Tytan, niezwykle duża odległość może stwarzać potencjalne obawy związane z wysłaniem ludzi do tak odległego świata. Czy powinniśmy wysyłać ludzi na Plutona?

„Myślę, że w końcu powinniśmy wysłać ludzi do każdego miejsca w Układzie Słonecznym” – mówi Universe Today dr Alan Stern, główny badacz misji NASA New Horizons. „Ale wysyłanie ludzi do większości miejsc w Układzie Słonecznym, w tym do Plutona, byłoby dziś przedwczesne, ponieważ nie wiemy o planecie wystarczająco dużo, aby zaprojektować taką misję. Jest to również daleko poza naszymi możliwościami technicznymi i istnieje nie trzeba wydawać tak dużo.” z pieniędzy. Ale wiesz, za sto, 200, 500 lat może być zupełnie inaczej.

Należąca do NASA sonda New Horizons wystrzelona w styczniu 2006 roku stała się najszybszym obiektem stworzonym przez człowieka, jaki kiedykolwiek wystrzelono z Ziemi, odlatując od naszej planety z zadziwiającą prędkością 16,26 km/s (10,10 mil/s). Pomimo tej niesamowitej prędkości, która pozwoliła sondzie New Horizons dotrzeć do Jowisza w nieco ponad rok w celu uzyskania pomocy grawitacyjnej, dotarcie do Plutona, gdzie 14 lipca 2015 r. przeleciał obok planety karłowatej, zajęło kolejne osiem lat i pięć miesięcy. w 12 472 sekund. km (7750 mil) od powierzchni Plutona.

Ta długa podróż wynika z ogromnej odległości, jaką Pluton przebył w zewnętrznym Układzie Słonecznym. Podczas gdy Tytan znajduje się w średniej odległości około 1,4 miliarda kilometrów (886 milionów mil) od Słońca, Pluton znajduje się w oszałamiającej odległości 5,9 miliarda kilometrów (3,7 miliarda mil) od Słońca i krąży po zewnętrznym Układzie Słonecznym w lodowym region. Obiekty znane jako Pas Kuipera.

Doktor Mike Brown, profesor astronomii Richarda i Barbary Rosenbergów w Caltech, znany z mediów społecznościowych @plutokiller, mówi Universe Today: „Wydaje się całkiem jasne, że jest mało prawdopodobne, że wyślemy ludzi do Plutona, na planetę Pluton”. Dowolny inny obiekt w Pasie Kuipera lub gdziekolwiek w zewnętrznym Układzie Słonecznym. Zakładam, że żadna racjonalna grupa obecnie o tym nie myśli (i nigdy nie będzie). Nie żeby nie było fajnie spekulować na ten temat, ale po prostu w stylu „oto coś, co nigdy, przenigdy się nie wydarzy”.

Nawet w przypadku bezpośredniego przelotu do Plutona nasza obecna technologia dotarcie do celu zajęłaby wiele lat; Szacuje się, że nawet bezzałogowy statek kosmiczny Pluton, biorąc pod uwagę konieczność dotarcia na orbitę, dotarcie z Ziemi do Plutona przy użyciu obecnej technologii zajmie ponad 20 lat. Ale czy za kilkaset lat, dzięki bardziej zaawansowanej technologii, sytuacja mogłaby wyglądać inaczej?

Doktor Stern opowiedział Universe Today, jak przybycie Kolumba do Nowego Świata nie mogło sobie wyobrazić obecnego świata, w którym ludzie podróżują po całym kraju w ciągu zaledwie kilku godzin za ułamek swoich rocznych zarobków.

„Jednak w odległej przyszłości prawdopodobnie będzie to znacznie łatwiejsze” – mówi dr Stern Universe Today. „A ponieważ byłoby to łatwiejsze, byłoby tańsze. A zatem, gdyby wydarzyło się coś takiego jak Star Trek, wyprawa na Plutona byłaby spacerkiem po parku w porównaniu z podróżami międzygwiezdnymi i myślę, że właśnie tam znalazłoby się wiele nauki można na tym zyskać.”

Podczas krótkiego przelotu sondy New Horizons obok Plutona sonda uzyskała wspaniałe zdjęcia powierzchni planety karłowatej, ukazując szeroki zakres różnorodności, w tym gładkie równiny azotowe i rozległe pasma górskie pokryte lodem wodnym. Oprócz uzyskanych danych na temat atmosfery Plutona składającej się głównie z azotu, naukowcy postawili hipotezę, że wewnętrzny ocean Plutona może być zbudowany z lodu wodnego. Chociaż wyniki te pomogły ukształtować zupełnie inny obraz Plutona w porównaniu z poprzednimi modelami, gdybyśmy mogli wysłać ludzi na Plutona, jakie byłyby zalety i wady oraz jakie dodatkowe badania naukowe można by osiągnąć dzięki misji załogowej w porównaniu z misją robota?

„Korzyści są takie, że ludzie są znacznie wydajniejszymi odkrywcami niż roboty, ale istnieją także niezliczone wady” – dr Anne Verbisser, profesor naukowy na Wydziale Astronomii Uniwersytetu Wirginii, a także zastępca naukowca projektu i badacza New Horizons współpracownik, powiedział Universe Today. Zostało ono obliczone ze względu na komplikacje techniczne wynikające z dużej odległości między centrami Słońca a środkiem Ziemi w przypadku Plutona.

Jeśli chodzi o dodatkowe informacje naukowe, dr Verbisser mówi Universe Today: „Ludzie mogą przeprowadzić wiele eksperymentów in situ, których roboty nie będą w stanie wykonać. Jednak z zadań robotów można zrobić tak wiele i nauczyć się, że (wiele z nich) należy to zrobić na długo przed wysłaniem ludzi.

Dyskusja ta pojawia się w czasie, gdy oczekuje się, że eksploracja kosmosu przez człowieka przez rządy światowe i komercyjny przemysł kosmiczny w dającej się przewidzieć przyszłości będzie się nasilać. Celem programu Artemis NASA w ciągu najbliższych kilku lat jest wylądowanie na Księżycu pierwszej kobiety i osoby kolorowej, Axiom Space ma nadzieję stworzyć pierwszą na świecie komercyjną stację kosmiczną na orbicie okołoziemskiej, a Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna chce wylądować astronautów na Księżycu. Księżyc do roku 2030. W ramach chińskiego programu eksploracji Księżyca SpaceX powoli pracuje nad pojazdem nośnym Starship, którego celem jest wysłanie ludzi na Marsa.

READ  NASA twierdzi, że komercyjne stacje kosmiczne mogą podążać za ISS po 2030 r

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *