Czy na Ukrainie były zbrodnie wojenne? Trybunał w Hadze: Istnieją powody, by się temu spierać

Prokuratura Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze poinformowała o zakończeniu przygotowań do sytuacji na Ukrainie w związku z konfliktem w Donbasie i aneksją Krymu. „Są powody, by argumentować, że miały miejsce zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości” – napisano.

„W kontekście sytuacji na Ukrainie (…) są uzasadnione powody, by sądzić, że zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości były powszechne”. – zapowiedziane w oświadczeniu wydanym przez rzecznika ICK Fadu Benzoudę.

Operacje te podzielono na trzy grupy: te, które miały miejsce podczas działań wojennych, zatrzymań i operacji na Krymie, które w 2014 roku zostały zaanektowane przez Rosję.

W kolejnym kroku po zakończeniu rozprawy, adwokat zwróci się do sędziów izby o otwarcie rozprawy.

Prezes ukraińskiego MSZ Dmitrij Kuseba ogłosił na Twitterze Raport MTK Ukrainy dotyczący zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości w 2015 r. We wschodniej Ukrainie i na Krymie. „Sprawiedliwość międzynarodowa nie jest szybka, ale jest nieunikniona. Na pewno nadejdzie dzień, w którym rosyjscy przestępcy staną przed sądem” – dodał.

Konflikt zbrojny wybuchł w Donbasie po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła na początku 2014 r. Do obalenia prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tego roku powstańcy wspierani przez Rosjan ogłosili w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe. W walkach między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi rebeliantami we wschodniej Ukrainie zginęło ponad 13 000 osób. Zgony.

READ  W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o udział w atakach sojuszników Nawalnego na Litwie

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *