Cios za ciosem, czego można się spodziewać po huraganie Fiona

Cios za ciosem, czego można się spodziewać po huraganie Fiona

Zbliża się huragan Fiona i większość obszarów nadmorskich może spodziewać się ulewnych deszczy i silnych wiatrów z możliwością sztormów wzdłuż części wybrzeża.

Oczekuje się, że burza wyląduje wcześnie w sobotę w postaci potężnego cyklonu tropikalnego.

Przerwy w dostawie prądu są bardzo prawdopodobne, ponieważ w Nowej Szkocji, na Wyspie Księcia Edwarda i południowo-wschodnim Nowym Brunszwiku spodziewane są wiatry o prędkości 60 km/h, z wiatrami przekraczającymi 100 km/h.

Wschodnia Nowa Szkocja i Wyspa Księcia Edwarda prawdopodobnie doświadczą najostrzejszych wiatrów o porywach od 120 do 140 km/h lub wyższych, które wydają się możliwe, szczególnie na odsłoniętych obszarach przybrzeżnych. Byłoby to szczególnie problematyczne, biorąc pod uwagę długi czas trwania tego wydarzenia.

W przypadku drzew liściastych burze z prędkością od 70 do 100 km/h mogą również powodować przerwy w dostawie prądu na obszarach położonych dalej na zachód.

Deszcz już zaczyna się w okolicy, a przed szlakami Fiony jest zimny front. Pomiędzy przodem a Fioną spodziewane jest od 100 do 150 mm deszczu wzdłuż i na zachód od toru. Lokalne ilości mogą przekroczyć ilość opadów tropikalnych i istnieje wysokie ryzyko gwałtownych powodzi i erozji.

Fiona ma potencjał, by być rekordową burzą

Meteorolog CBC Ryan Snowdon mówi, że nie będzie to huragan kategorii 4, zanim wyląduje w Atlantic Canada, ale posttropikalny sztorm o sile huraganu.

(Ryan Snowdon/CBC)

(Ryan Snowdon/CBC)

Fiona przyniesie surfowanie i duże fale do wschodniej Nowej Szkocji w piątek wieczorem, a następnie do Zatoki Świętego Wawrzyńca przez noc do soboty.

Canadian Hurricane Centre ostrzega przed powodziami przybrzeżnymi w Nowej Szkocji, Wyspie Księcia Edwarda i wschodnim Nowym Brunszwiku, ponieważ mieszanka burz i dużych fal przemieszcza się w głąb lądu.

W większości obszarów najwyższy poziom wody będzie w sobotę rano w pobliżu przypływu.

Kiedy więc nadchodzi burza, a kiedy odchodzi? Poniżej znajduje się zestawienie tego, czego się spodziewać.

READ  Gubernator Nowego Jorku dodaje 12 000 zgonów związanych z COVID-19 do poprzedniego stanu

Piątek – przygotowania w ostatniej chwili

(Ryan Snowdon/CBC)

Podczas gdy Nowy Brunszwik zrobi sobie przerwę od deszczu w piątek, większość Nowej Szkocji i PEI zobaczy okresy deszczu, gdy zimny front zatrzyma się na wschodnich obszarach nadmorskich.

Wiatry pozostaną stosunkowo słabe, co pozwoli na przygotowania w ostatniej chwili.

Piątkowy wieczór – Obróć automaty

(Ryan Snowdon/CBC)

Kiedy w piątek wieczorem kładziemy się do łóżka, Fiona jest coraz bliżej. Z południa nadejdą ulewne deszcze, wzmogą się też wiatry.

Piątkowa noc – niespokojna noc

(Ryan Snowdon/CBC)

Gdy wchodzimy w nocne godziny, spodziewaj się szybkiego narastania wiatru i deszczu. Obszary bliżej ścieżki burzy zaczną odczuwać siłę wiatrów Fiony.

Sobotni poranek – Fiona ląduje

(Ryan Snowdon/CBC)

Gdy Fiona wyląduje w pobliżu Cape Breton, będą trwać najsilniejsze wiatry i ulewne deszcze.

Burza będzie potężna i będą miały miejsce niszczycielskie burze na dużą skalę z prędkością 100 km/h lub wyższą. Przypływy zbiegające się z silnymi wiatrami i sztormami prawdopodobnie spowodują powodzie na niektórych obszarach przybrzeżnych.

Sobotnie popołudnie – wiatr nadal silny

(Ryan Snowdon/CBC)

Po raz kolejny czas trwania tej burzy będzie jednym z powodów, dla których będzie ona tak niebezpieczna. Oczekuje się, że w wielu lokalizacjach we wschodnich regionach nadmorskich podmuchy wiatru przekraczają 100 km/h przez 12 godzin lub dłużej.

Sobotni wieczór – Fiona powoli odchodzi

(Ryan Snowdon/CBC)

Podczas gdy na obszarach zachodnich obszarów nadmorskich warunki będą się poprawiać po południu, dopiero w sobotni wieczór i noce ludzie na wschodnich obszarach będą mogli poczuć ulgę od silnych wiatrów i deszczu.

Bądź bezpieczny i bądź na bieżąco przez kilka następnych dni. Meteorolodzy Tina Simpkin i Guy Scotland będą Cię informować na bieżąco w telewizji, radiu i Internecie.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *