Ciemna strona szczepień w Izraelu. Palestyńczycy bez dostępu do projektu

Autonomia Palestyńska oświadczyła, że ​​pierwsza partia szczepionki Kovit-19 otrzyma w marcu w ramach umowy z firmą AstraZeneca. Jednocześnie oskarżył Izrael o rasizm i nieszczepienie Palestyńczyków na okupowanym Zachodnim Brzegu.

W Izraelu do tej pory zaszczepiono 20%. Przy najwyższym wskaźniku szczepień na świecie Autonomia Palestyńska zaczyna wydawać swoje pierwsze szczepionki. Ponad 600 000 izraelskich osadników na Zachodnim Brzegu jest objętych izraelskim programem szczepień, ale nie dotyczy to Palestyńczyków mieszkających na tym samym terytorium.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Palestyny ​​powiedziało Izrael „jako agresywna siła zaniedbuje swoje obowiązki i angażuje się w dyskryminację rasową Wobec narodu palestyńskiego, pozbawiając go prawa do zdrowia. „

Wiele organizacji humanitarnych, w tym Amnesty International Nie zaapelował do władz izraelskich o dostarczenie szczepionek narodowi palestyńskiemu. Treść Porozumień z Oslo zawartych między Izraelem a Organizacją Wyzwolenia Palestyny ​​w 1993 roku jest częstym argumentem przemawiającym za brakiem takiego obowiązku przez Izrael.

Raport WHO na temat sytuacji zdrowotnej na okupowanych terytoriach palestyńskich w listopadzie 2020 roku potwierdza, że ​​„Autonomia Palestyńska jest odpowiedzialna za opiekę zdrowotną dla ludności palestyńskiej na Zachodnim Brzegu iw Gazie od czasu jej utworzenia na mocy Porozumień z Oslo”. „Jednak brak kontroli nad zasobami naturalnymi (w tym wodą), punktami wejścia i innymi źródłami dochodu doprowadził do uzależnienia od pomocy zewnętrznej, co ogranicza zdolność Autonomii Palestyńskiej do wypełniania takich zobowiązań” – podkreślili autorzy raportu.

Ponadto powołują się na to organizacje humanitarne i pro-palestyńskie Około 60 procent Zachodniego Brzegu znajduje się pod okupacją izraelską, Zmusza czwartą konferencję genewską do zapewnienia szczepienia okupowanej ludności w tej sytuacji, czyli ponad 300 000 Palestyńczyków.

READ  Planuję wykorzystać moją pozycję, aby pomóc Ukraińcom - polskim tenisistce Swiatek

Władze izraelskie traktują priorytetowo szczepienie zarówno obywateli żydowskich, jak i arabskichNie wykluczyli jednak, że będą mogli podzielić się szczepionką po zaspokojeniu własnych potrzeb, czyli po kilku miesiącach.

Izraelski nadawca publiczny Khan złożył oświadczenie w środę Izrael potajemnie przekazał Autonomii Palestyńskiej dziesiątki szczepionek na prośbę władz Palestyny ​​w sprawie „specjalnych przypadków humanitarnych”. Według Khana chodzi o szczepienie najważniejszych polityków palestyńskich. Urzędnicy palestyńscy zaprzeczyli zarzutom.

Jak dotąd media donosiły, że Autonomia Palestyńska przyłączy się do programu szczepień Kovax Światowej Organizacji Zdrowia dla biednych krajów.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *