Chiny stały się drugim krajem, który pilotował łazik na Marsie

Pierwszy chiński statek kosmiczny Mars ześlizgnął się ze swojego lądowiska, aby przemierzyć powierzchnię Czerwonej Planety. Rover Zorong po raz pierwszy opuścił swoją jednostkę w sobotę rano (22 maja).

Chiny wylądowały sondą kosmiczną niosącą statek kosmiczny na powierzchni Marsa 15 maja, co było technicznie trudnym wyczynem niż lądowanie na powierzchni Księżyca.

Zorong, nazwany na cześć chińskiego boga ognia, jest drugim łazikiem, który wylądował na innej planecie, po wytrwałym amerykańskim statku kosmicznym w lutym. Podobnie jak misja w Stanach Zjednoczonych szuka śladów życia.

Chińska misja potrwa tylko około 90 dni, ponieważ sprzęt jest zasilany energią słoneczną; W przeciwieństwie do amerykańskich sond, które mają generator jądrowy na bazie plutonu, który zapewnia wystarczającą moc.

Statek desantowy przewożący Zhuronga z misji Tianwen-1 wylądował na równinie Utopia Planitia na północnej półkuli Marsa.

Łazik prowadził już testy diagnostyczne przez kilka dni, zanim w sobotę rozpoczął swoje eksploracje.

Chociaż to zadanie jest głównie ofertą techniczną, zawiera również prawdziwy element naukowy. Zhurong ma sześć narzędzi, w tym jedno podobne do SuperCam for Perseverance.

Dwa narzędzia wystrzeliwują laser na skałę, odparowują ją i zdalnie analizują powstały gaz w celu określenia formacji skalnej.

Stany Zjednoczone mają trwającą misję na Marsa, z wytrwałym łazikiem i małym helikopterem do eksploracji planety. NASA oczekuje, że łazik zbierze pierwszą próbkę w lipcu i przywiezie ją z powrotem na Ziemię na początku 2031 roku.

Chiny mają ambitne plany kosmiczne, które obejmują wystrzelenie załogowej stacji orbitalnej i wylądowanie człowieka na Księżycu. W 2019 roku Chiny były pierwszym krajem, który wylądował sondą kosmiczną po drugiej stronie Księżyca, która była słabo zbadana.

W grudniu Chiny po raz pierwszy od lat siedemdziesiątych sprowadziły na Ziemię skały księżycowe.

READ  Jak tektonika płyt, góry i osady głębinowe utrzymują „umiarkowany” klimat na Ziemi

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *