Chiny kończą budowę nowej komercyjnej platformy startowej, aby zwiększyć dostęp do przestrzeni kosmicznej

Chiny kończą budowę nowej komercyjnej platformy startowej, aby zwiększyć dostęp do przestrzeni kosmicznej

HELSINKI – Nowo ukończony lądowisko na chińskiej wyspie Hainan może zwiększyć dostęp Chin do przestrzeni kosmicznej, wspierając projekty krajowych konstelacji i plany komercyjnego startu.

Pierwsza platforma startowa została ukończona w miejscu komercyjnego startu w Hainan 29 grudnia. Jest to pierwsza z dwóch platform, na których zostaną umieszczone rakiety nośne napędzane paliwem ciekłym.

Rozwiązanie to ułatwi dostęp do obiektów startowych zarówno krajowym, jak i komercyjnym dostawcom usług wystrzeliwania, a także umożliwi chińskim podmiotom przyspieszenie planów wystrzelenia dla szeregu konstelacji. Zwiększy także zdolność Chin do rozmieszczania i utrzymywania zasobów kosmicznych, w tym teledetekcji, systemów łączności i innych systemów, zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych.

Nowe wyrzutnie mogą pomóc Chinom w odejściu od starszych, nadpobudliwych rakiet. Może to pomóc w ograniczeniu przypadków spadania szczątków rakiet wspomagających na zaludnione obszary po wystrzeleniu ich z wewnętrznych portów kosmicznych w Jiuquan, Taiyuan i Xichang.

Pierwsze wystrzelenie z platformy ma nastąpić w pierwszej połowie 2024 roku. Kolejnym wystrzeleniem oczekiwanym 8 Długiego Marca będzie satelita Queqiao-2. Misja ta jest warunkiem wstępnym wystrzelenia przez Chiny Chang'e-6, pierwszej próbnej misji powrotnej z niewidocznej strony Księżyca.

Komercyjne stanowisko startowe Hainan znajduje się w pobliżu przybrzeżnego krajowego portu kosmicznego Wenchang na wyspie w prowincji Hainan na Morzu Południowochińskim. Ten ostatni został otwarty w 2014 r. i był gospodarzem wystrzelenia nowych, dużych chińskich rakiet na ciekły tlen i naftę, w szczególności serii Długi Marsz 5.

Pomimo bliskości krajowego portu kosmicznego nowy ośrodek w Wenchang jest piątym miejscem startu w Chinach. Ponadto kraj posiada obiekty do wypuszczania statków na morze na wybrzeżu wschodniej prowincji Shandong.

Nowo ukończony Pad 1 jest specjalnie dedykowany rakiecie Długi Marsz 8, nowszej rakiecie Kerolux na średnią wysokość, opracowanej przez China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC), głównego chińskiego wykonawcę przestrzeni kosmicznej.

READ  Naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali impulsy świetlno-akustyczne w materiałach dwuwymiarowych

Ujawnione wcześniej wysiłki mające na celu masową produkcję Długiego Marca 8 są powiązane z planami Chin dotyczącymi budowy ogromnej konstelacji szerokopasmowej sieci 13 000 satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Platforma rozwiąże wąskie gardło, które spowodowało, że Długi Marsz 8 musiał korzystać z portu kosmicznego Wenchang, który koncentruje się głównie na wystrzeliwaniu dużych misji cywilnych z udziałem rakiet Długiego Marszu 5 i 7.

W ostatnich latach liczba wystrzeliwań w Chinach szybko wzrosła, z krajowego rekordu wynoszącego 22 w 2016 r., do 55 w 2022 r. i 67 w 2023 r. Jednak ogólny współczynnik wystrzeliwania rakiet CASC spadł w latach 2022–2023, ponieważ gracze komercyjni zorganizowali 17 wystrzeleń orbitalnych w Chinach. CASC w dalszym ciągu korzystał również ze starszych rakiet Długi Marsz 2, 3 i 4, które wykorzystywały nadmiernie toksyczny materiał pędny.

Aby zbudować konstelację „Guowang”, kraj będzie musiał znacznie zwiększyć tempo wystrzeliwania rakiet powyżej tego bazowego wzrostu.

Wiadomości kosmiczne Rozumie, że Chiny złożyły wnioski do Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) w sprawie Gouwang w 2020 r. Będą musiały wystrzelić pierwsze satelity na wszystkich częstotliwościach, które mają zostać oddane do użytku do 2027 r., co stanowi 10% całkowitej liczby satelitów wystrzelonych przez Chiny . Wrzesień 2029 r. Połowa satelitów konstelacji powinna zostać wystrzelona do września 2032 r. Zakończenie rozmieszczenia konstelacji zaplanowano dwa lata później.

Tymczasem firma z Szanghaju planuje także ponad 10 000 konstelacji LEO. Pierwszy satelita konstelacji G60 zjechał z linii produkcyjnych w grudniu.

Drugi panel ma gościć launcher „XLV”.

W Hainan wciąż budowana jest druga komercyjna platforma startowa. Zakończenie ma nastąpić do końca maja tego roku. Pierwszym uruchomieniem z tego panelu będzie „Czterdziesty piąty„Rakieta opracowana przez Szanghajską Akademię Technologii Lotów Kosmicznych (SAST) CASC.

Na temat nowego operatora nie ujawniono zbyt wiele. Wiele wskazuje na to, że może to być rakieta o średnicy 3,8 metra napędzana czterema silnikami na naftę i ciekły tlen YF-100K.

READ  Historyczna misja astronauty jest najnowszym posunięciem narodu o wielkich ambicjach kosmicznych

Pad 2 jest opisane Za pośrednictwem kanału mediów społecznościowych nowej witryny startowej jako platformy globalnej. Nowa platforma będzie mogła pomieścić 19 różnych pojazdów nośnych. Dwie komercyjne wyrzutnie na paliwo ciekłe – Zhuque-2 i Tianlong-2 – zostały wystrzelone z Centrum Startów Satelitarnych Jiuquan na pustyni Gobi w północno-zachodnich Chinach.

Uważa się, że co najmniej dziewięciu producentów jest gotowych skorzystać z obiektów. Należą do nich spółki zależne CASC i podmioty komercyjne, w tym iSpace, CAS Space i Deep Blue Aerospace. Ten ostatni ma na celu wystrzelenie z platformy pierwszej rakiety wielokrotnego użytku Nebula-1 pod koniec 2024 roku.

Według urzędników odpowiedzialnych za miejsce startu nowe obiekty mogłyby również pomóc w obniżeniu kosztów. „Lokalizacja ma duże możliwości wynoszenia na orbitę i oczekuje się, że co roku na orbitę będzie umieszczanych dziesiątki, a nawet ponad 100 satelitów” – powiedział China Central Television Guo Qiang, dyrektor Hainan Commercial International Aerospace Launch Co., Ltd. (Telewizja przemysłowa). „Poza tym skupiamy się na redukcji kosztów, ponieważ satelity mogą tworzyć konstelacje niewielkim kosztem”.

Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod trzecią platformę do wystrzeliwania rakiet na paliwo stałe Stało się to w czerwcu 2023 roku. Planowany czas budowy wynosił 180 dni. Większość komercyjnych wystrzeleń rakiet na paliwo stałe miała miejsce w Jiuquan. Inne starty miały miejsce przy użyciu przybrzeżnych obiektów startowych w Haiyang.

Wydaje się, że postęp w innym planowanym miejscu komercyjnego startu, w pobliżu Ningbo we wschodnich Chinach, utknął w martwym punkcie. Grudzień aktualizować Wskazuje jednak, że projekt jest nadal aktywny. Lokalni urzędnicy odwiedzili komercyjny port kosmiczny w Hainan, aby wyciągnąć wnioski z jego budowy.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *