Chiński łazik marsjański „Zhurong” będzie badał wydmy, podziemny lód i prawdopodobnie wulkan błotny

Chiński łazik marsjański „Zhurong” jeszcze nie wystartował ze swojego lądownika i nie rozpoczął eksploracji, ale geolodzy planetarni już badają zdjęcia satelitarne i mapy geologiczne, aby znaleźć kształty ziemi do zbadania. Szczególnie interesująca jest obecność potencjalnego wulkanu błotnego – rodzaju terenu, którego żaden statek kosmiczny nie odwiedził wcześniej.

„Wiele zespołów spróbuje zaplanować trawers – gdzie pójdą w dowolnym czasie, aby osiągnąć jak najwięcej celów podczas 90-dniowej misji” – powiedział Joseph Michalsky, planetolog z Uniwersytetu w Hongkongu, w rozmowie z Natura.

Łazik, nazwany na cześć boga ognia w mitologii chińskiej, wylądował w szerokim kraterze uderzeniowym, zwanym Utopia Planitia, około 1800 kilometrów na północny wschód. Wytrwałość NASATo wylądowało w lutym. Utopia Planetia jest również popularnym miejscem lądowania Misja Viking-2 w 1976 roku, Sonda (obecnie kwestionowana) wykryła oznaki aktywności drobnoustrojów w marsjańskiej glebie. Plik Pierwsze zdjęcia, które zrobił Zhurong, zostały opublikowane wczorajPięć dni po pomyślnym wylądowaniu.

Sonda osiadła na dość gładkiej piaszczystej równinie usianej małymi kraterami, według zdjęć obszaru wykonanych przez sondę kosmiczną, takich jak NASA Mars OdysseyI Mars Reconnaissance Orbiter I Moduł orbitalny Tianwen-1. Miejsce to znajduje się blisko granicy między północnymi nizinami Marsa a południowymi wyżynami, które mogły być linią brzegową starożytnego oceanu, który wcześniej pokrywał północną półkulę planety.

Yuyan Zhao, geochemik planetarny z Instytutu Geochemii Chińskiej Akademii Nauk w Guiyang, mówi, że jej priorytetem jest badanie formowania się osadów, aby uzyskać dowody, że zostały one zmienione chemicznie, co może wskazywać, że obszar ten był wcześniej pod wodą. .

Naukowców bardzo interesuje obiekt w kształcie stożka widoczny na zdjęciach, około 3000 metrów na północny zachód od stanowiska w Zhurong: może to być wulkan utworzony przez lawę lub błoto. na ziemi, Wulkany błotne Jest to związane z opróżnianiem osadów i wyciskaniem wody i błota z ziemi. Aktywne wulkany błotne na Marsie mogą pomóc wyjaśnić zdumiewające duże ilości metanu odkryte wcześniej w atmosferze Marsa, ponieważ stężenia metanu ulegają wahaniom w ciągu roku Marsa. Lądowe wulkany błotne są również siedliskiem bakterii, więc istnieje (odległa) możliwość dostrzeżenia oznak życia w osadach wulkanicznych.

Rzeczywistym celem misji jest pokonanie kilkuset metrów w ciągu następnych 90 dni od Marsa, więc rzekomy wulkan błotny jest – na razie – poza zasięgiem. Obszar, który Zhurong będzie badał jako pierwszy, obejmuje duże wydmy i skały oraz możliwe wyrzucenia z pobliskich wykopów archeologicznych.

Pojazd przeanalizuje skład chemiczny skał, aby ustalić ich źródło, a następnie wykorzysta radar penetracyjny do badania struktur pod powierzchnią. Teledetekcja satelitarna wskazuje na obecność dużych złóż lodu przechowywanych pod ziemią.

W najbliższych dniach zespół Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej sprawdzi, czy instrumenty Zhuronga działają, zanim zepchną je w dół po zboczu sondy.

READ  Zestaw przestrzeni przestrzennej ułatwia obiektom odnowy biologicznej, służbie zdrowia i miejscu pracy wykorzystanie mocy dźwięku w celu promowania dobrego samopoczucia, zmniejszania stresu i umożliwiania nowych form leczenia.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *