Charles Littlejohn: Człowiek, który ujawnił zeznania podatkowe Trumpa, został skazany na pięć lat więzienia

Charles Littlejohn: Człowiek, który ujawnił zeznania podatkowe Trumpa, został skazany na pięć lat więzienia

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Były pracownik podatkowy USA został skazany na pięć lat więzienia za nieuprawniony wyciek do mediów osobistych danych podatkowych Donalda Trumpa.

Charles Littlejohn, lat 38, musi odsiedzieć trzy lata nadzorowanego zwolnienia i zapłacić grzywnę w wysokości 5000 dolarów za swoje czyny.

Littlejohn ukradł dane podatkowe tysiącom zamożnych Amerykanów, pracując jako wykonawca dla US Internal Revenue Service.

Jego kara była maksymalną karą, jaka mogła zostać nałożona zgodnie z prawem.

Sędzia okręgu federalnego Ana Reyes powiedziała przed wydaniem w poniedziałek wyroku, że zbrodnia Littlejohna była „atakiem na naszą demokrację konstytucyjną”.

Dodała: „Wycelował w obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki i jest to wyjątkowe pod każdym względem”. „To nie może być sezon otwarty dla naszych wybranych urzędników”.

W krótkim oświadczeniu przed sądem Littlejohn przyznał się do popełnienia przestępstwa i stwierdził, że był wówczas świadomy jego potencjalnych konsekwencji, ale twierdził, że kierowała nim chęć przejrzystości.

„Podjąłem decyzję, wiedząc doskonale, że prawdopodobnie wyląduję na sali sądowej, aby odpowiedzieć za moje poważne przestępstwo” – powiedział.

„Wykorzystałem swoje umiejętności, aby systematycznie naruszać prywatność tysięcy ludzi”.

Jego zespół prawny argumentował w pozwie, że Littlejohn działał „z głębokiego przekonania moralnego, że naród amerykański ma prawo do wiedzy i że podzielenie się nimi to jedyny sposób na dokonanie zmiany”.

Jego prawnicy dodali: „Zrobił to, co wówczas uważał za słuszne, ale teraz w pełni przyznaje, że się mylił”.

Wydaje się, że taka interpretacja nie miała wpływu na decyzję sędziego Reyesa o wyroku.

Powiedziała, że ​​nałożenie maksymalnej kary sprawi, że nikt nie uzna zachowania Littlejohna za „akceptowalne, uzasadnione lub warte zadośćuczynienia”.

W październiku Littlejohn przyznał się do jednego z zarzutów ujawnienia informacji zeznania podatkowego.

Chociaż w aktach oskarżenia nie wymieniono Trumpa jako urzędnika państwowego, który padł ofiarą jego zachowania, były wykonawca głośno go zidentyfikował w sądzie, gdy przyznał się do przestępstwa.

Powiedział także, że przekazał informacje na temat podatków Trumpa dwóm amerykańskim mediom, New York Timesowi i ProPublica. Żadna organizacja nie została oskarżona o niewłaściwe postępowanie.

Prawnicy reprezentujący rząd powiedzieli przed sądem w poniedziałek, że Littlejohn „próbował wpłynąć na wybory i zmienić kształt dyskursu politycznego w kraju”, co stanowi jedno z „najpoważniejszych przestępstw” w historii IRS.

Zarzucali, że w ciągu dwóch lat pracy w urzędzie skarbowym Littlejohn „nadużył swojego stanowiska” i „uzbrojył swój dostęp do ukrytych danych podatników, aby realizować swoje osobiste i polityczne programy”.

Niektóre z innych zeznań podatkowych, do których otrzymania przyznał się, pochodzą sprzed 15 lat, jak podnieśli w pozwie.

„The New York Times” opublikował obszerny raport na temat zeznań podatkowych Trumpa we wrześniu 2020 r., z którego wynika, że ​​w roku, w którym został prezydentem, zapłacił on zaledwie 750 dolarów federalnego podatku dochodowego, a przez 10 z poprzednich 15 lat nie płacił żadnych podatków.

W notatce skierowanej do redaktora ówczesny redaktor gazety zapewnił prasę o prawie „do publikowania informacji godnych opublikowania, uzyskanych przez reporterów zgodnie z prawem”.

W międzyczasie portal ProPublica podobno otrzymał od Littlejohna urządzenie pamięci masowej, na którym znajdowały się zeznania podatkowe i poufne informacje tysięcy innych zamożnych ludzi.

Po wydaniu wyroku w poniedziałek Littlejohnowi nakazano zgłosić się do sądu do 30 kwietnia.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *