Burze słoneczne uderzyły w kompasy głębinowe: UVic

Burze słoneczne uderzyły w kompasy głębinowe: UVic

Firma Ocean Networks Canada, która obsługuje obserwatoria głębinowe, odkryła zakłócenia podczas kontroli jakości.

Według Uniwersytetu Wiktorii potężne burze słoneczne, które w zeszły weekend wywołały spektakularne zorze polarne, doprowadziły również do znacznych ruchów kompasu w oceanie u wybrzeży wyspy Vancouver i na Oceanie Atlantyckim.

Ocean Networks Canada, inicjatywa UVic, która prowadzi obserwatoria głębinowe w trzech oceanach w całym kraju, odkryła zakłócenia podczas kontroli jakości. Sieć wykorzystuje kompasy do kierowania instrumentami mierzącymi prądy oceaniczne.

Tymczasowe zniekształcenie ziemskiego pola magnetycznego zarejestrowano na platformach instrumentów rozmieszczonych 2,7 km pod powierzchnią oceanu.

Naukowcy twierdzą, że zaburzenia magnetyczne to prawdopodobnie jedne z najodleglejszych nagrań, jakie kiedykolwiek zarejestrowano.

Najbardziej znaczące przesunięcie magnetyczne przesunęło kierunek kompasu w zakresie od +30 do -30 stopni i zostało zarejestrowane na głębokości 25 metrów w podmorskim miejscu Folger Passage, które jest częścią połączonego siecią morskiego Obserwatorium Neptuna. Wybrzeże wyspy Vancouver.

Naukowcy twierdzą, że zaburzenia geomagnetyczne mogą stwarzać ryzyko dla sieci energetycznych, sieci satelitarnych i systemów nawigacji, a także wpływać na zdolności nawigacyjne zwierząt.

Kate Moran, prezes i dyrektor generalna Ocean Networks Canada, powiedziała, że ​​zakres nagrań danych z głębokich wód pokazuje wielkość rozbłysku słonecznego w ostatni weekend, a dane mogą być przydatne do lepszego zrozumienia zasięgu geograficznego i intensywności burz słonecznych .

Alex Slonimer, specjalista ds. danych naukowych, kończył codzienną kontrolę danych pod koniec marca, kiedy po raz pierwszy zauważył anomalię w liczbach.

Początkowo sądzono, że było to trzęsienie ziemi, jednak zmiany trwały bardzo długo i jednocześnie w różnych miejscach. „Następnie sprawdziłem, czy był to rozbłysk słoneczny, ponieważ słońce było ostatnio aktywne” – powiedział.

Większa burza słoneczna, która miała miejsce w ubiegły weekend, usprawniła obserwacje, ponieważ wartości szczytowe w kierunkach kompasu są ściśle powiązane ze szczytami widzialnej aktywności zorzy polarnej.

READ  Ten starożytny żółw przetrwał wyginięcie, które zabiło T-Rex

Ocean Networks Canada „może zapewnić bardzo przydatne dodatkowe okno na wpływ aktywności słonecznej na geomagnetyzm Ziemi” – powiedział Justin Albert, profesor fizyki na Wydziale Fizyki i Astronomii UVic, dodając, że następne dwa lata będą szczytem aktywności słonecznej. Cykl słoneczny trwa 11 lat.

„Po dekadzie względnego braku aktywności zjawiska zorzy polarnej, takie jak ostatni weekend, prawdopodobnie staną się częstsze w ciągu najbliższych dwóch lat, chociaż wahania Słońca uniemożliwiają dokładne przewidywanie takich zdarzeń”.

[email protected]

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *