Brytyjski plan dla Rwandy „zasadniczo niezgodny” z jej zobowiązaniami w zakresie praw | Wiadomości o uchodźcach

Brytyjski plan dla Rwandy „zasadniczo niezgodny” z jej zobowiązaniami w zakresie praw |  Wiadomości o uchodźcach

Ze sprawozdania parlamentu wynika, że ​​ustawodawstwo może naruszać traktaty międzynarodowe.

Ze sprawozdania parlamentu wynika, że ​​plan brytyjskiego rządu dotyczący deportacji osób ubiegających się o azyl do Rwandy jest sprzeczny z zobowiązaniami tego kraju w zakresie praw człowieka i może stanowić naruszenie prawa międzynarodowego.

Ustawodawcy z międzypartyjnej Wspólnej Komisji Praw Człowieka w parlamencie stwierdzili w 52-stronicowym raporcie opublikowanym w poniedziałek, że rządowe ustawodawstwo przywracające plan deportacji „nie jest zgodne z międzynarodowymi zobowiązaniami Wielkiej Brytanii”.

Projekt ustawy, który szybko trafia do parlamentu, ma na celu przeciwstawienie się listopadowemu orzeczeniu Sądu Najwyższego, w którym stwierdzono, że Rwanda nie jest bezpiecznym krajem, do którego można przymusowo zawrócić osoby ubiegające się o azyl w Wielkiej Brytanii.

Ustawodawstwo stanowi, że Rwanda jest krajem bezpiecznym i że nikt wysłany tam przez rząd Wielkiej Brytanii nie zostanie ponownie przesiedlony do innego niebezpiecznego kraju. W poniedziałkowym raporcie parlamentarnym stwierdzono, że nie można tego praktycznie zagwarantować.

W raporcie stwierdzono, że ustawodawstwo rządu podważa ochronę przewidzianą w krajowym prawie dotyczącym praw człowieka, jest sprzeczne z częściami Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i nie w pełni reguluje obowiązek Wielkiej Brytanii w zakresie przestrzegania traktatów międzynarodowych, w tym Konwencji ONZ dotyczącej uchodźców z 1951 r.

Ostrzega, że ​​rząd podważa reputację Wielkiej Brytanii w zakresie ochrony praw i skutecznie podważa brytyjskie sądy, zmuszając je do uznawania Rwandy za bezpieczny kraj, nawet jeśli sam tak nie uważa.

„Prawie całkowite wykluczenie kontroli sądowej w projekcie ustawy ma na celu podważenie konstytucyjnej roli sądów krajowych w pociąganiu władzy wykonawczej do odpowiedzialności” – stwierdziła.

READ  Koronawirus: co dzieje się w Kanadzie i na całym świecie we wtorek

Przedstawicielka Joanna Cherry, przewodnicząca komisji, powiedziała, że ​​rządowy projekt ustawy „ma na celu usunięcie kluczowych zabezpieczeń przed prześladowaniami i łamaniem praw człowieka, w tym podstawowego prawa dostępu do sądu”.

„U jej podstaw leży wrogość wobec praw człowieka i żadne poprawki nie mogą jej uratować” – stwierdziła po otrzymaniu przez komisję dowodów od ekspertów prawnych, naukowców i organizacji pozarządowych.

Rząd konserwatywny w coraz większym stopniu kładzie nacisk na politykę zwalczania „nielegalnej migracji” do Wielkiej Brytanii, zwłaszcza za pośrednictwem małych łodzi przepływających przez kanał La Manche.

Partie opozycyjne i różne organy międzynarodowe, w tym Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, skrytykowały przepisy nakazujące deportację osób ubiegających się o azyl do kraju Afryki Wschodniej.

Premier Rishi Sunak, w obliczu tegorocznych wyborów powszechnych, w dalszym ciągu koncentruje się na tej polityce.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *