Blinken twierdzi, że Rosja powinna zapłacić za odbudowę Ukrainy

Blinken twierdzi, że Rosja powinna zapłacić za odbudowę Ukrainy

Skomentuj zdjęcie, Najwyższy dyplomata USA powiedział prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, że pomoc wojskowa „jest już w drodze”.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin musi pokryć koszty odbudowy tego, co zniszczył na Ukrainie.

Przemawiając w Kijowie, Blinken powiedział, że Waszyngton ma możliwość przejęcia rosyjskich aktywów w Stanach Zjednoczonych i wykorzysta je do pomocy w odbudowie Ukrainy.

Powiedział też, że Ukraina zbliża się do NATO.

Wcześniej czołowy dyplomata USA poinformował prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że pomoc wojskowa „jest już w drodze”.

Blinken powiedział podczas swojego przemówienia na Politechnice w Kijowie: „To, co Putin zniszczył, Rosja musi odbudować. Tego wymaga prawo międzynarodowe. Na to zasługuje naród ukraiński”.

Dodał: „Kongres dał nam władzę do przejęcia rosyjskich aktywów w Stanach Zjednoczonych i zamierzamy z nich skorzystać”.

Dodał, że grupa G7 – Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Kanada i Stany Zjednoczone – może uwolnić miliardy dolarów, „wysyłając Putinowi mocny sygnał, że czas nie jest po jego stronie”.

Od czasu masowej inwazji na Ukrainę dwa lata temu rosyjskie aktywa państwowe w UE o wartości szacunkowej 211 miliardów euro (181 miliardów funtów) zostały zamrożone.

Blinken przybył do stolicy Ukrainy we wtorek po dziewięciogodzinnej podróży pociągiem sypialnym od polskiej granicy.

Jego wizyta ma miejsce w czasie, gdy kraj stara się odeprzeć poważny najazd Rosji w pobliżu Charkowa, drugiego co do wielkości miasta.

Przybycie Blinkena oznacza także trzy tygodnie od ostatecznego zatwierdzenia przez Kongres USA nowego pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 61 miliardów dolarów (49 miliardów funtów).

Blinken powiedział w swoim przemówieniu: „Przybliżamy Ukrainę do NATO, a następnie do niego przyłączamy”.

Blinken próbował uspokoić Ukraińców, wysyłając bezpośredni komunikat do kamery: „Nie jesteście sami. Jesteśmy dziś z wami i pozostaniemy przy was”.

Podkreślił, że jego wizyta odbyła się w „krytycznym momencie” w obliczu nowego rosyjskiego ataku, który jego zdaniem został przeprowadzony przy pomocy Korei Północnej, Iranu i Chin.

Blinken nazwał niedawne reformy mobilizacyjne na Ukrainie „trudną, ale konieczną decyzją”, chwaląc wszystkich, którzy wystąpili, by służyć swojemu krajowi.

Podczas spotkania Blinken z prezydentem Zełenskim pochwalił „niezwykłą odporność” Ukrainy oraz „siłę i przywództwo” ukraińskiego prezydenta.

Przyznał, że był to „trudny czas”, ale pomoc USA jest „w drodze” i powiedział, że będzie to miało decydujące znaczenie na polu bitwy.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *