Billie Eilish i Nicki Minaj chcą powstrzymać „drapieżną” muzykę wykorzystywaną przez sztuczną inteligencję

Billie Eilish i Nicki Minaj chcą powstrzymać „drapieżną” muzykę wykorzystywaną przez sztuczną inteligencję
  • Napisane przez Leifa McMahona
  • Reporter technologiczny

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Billie Eilish i Nicki Minaj znajdują się wśród 200 artystów wzywających do zaprzestania „drapieżnego” wykorzystywania sztucznej inteligencji (AI) w przemyśle muzycznym.

W liście otwartym podpisanym także przez Katy Perry i spadkobierców Franka Sinatry ostrzegają, że sztuczna inteligencja „rozpocznie wyścig w dół”, jeśli nie będzie kontrolowana.

„Musimy chronić się przed drapieżnym wykorzystaniem sztucznej inteligencji do kradzieży głosów artystów i im podobnych” – stwierdzili.

Wezwali firmy technologiczne, aby zobowiązały się do nieopracowywania narzędzi do generowania muzyki opartych na sztucznej inteligencji, które „podważają lub zastępują ludzki kunszt autorów piosenek i artystów lub pozbawiają nas godziwego wynagrodzenia za naszą pracę”.

W liście otwartym zorganizowanym przez grupę agitacyjną Artists Rights Alliance i Opublikowano w witrynie do pisania długich tekstów MediumArtyści twierdzą, że sztuczna inteligencja „naruszy nasze prawa i zdewaluuje prawa artystów”, jeśli zostanie użyta w sposób nieodpowiedzialny.

Stwierdzili, że sposób, w jaki dzieła artystów są wykorzystywane do szkolenia niektórych modeli i systemów sztucznej inteligencji, stanowi „atak na ludzką kreatywność” i ostrzegli, że są wykorzystywane do „łamania praw twórców i niszczenia ekosystemu muzycznego”.

Tom Kiehl, tymczasowy prezes Brytyjskiego Stowarzyszenia Przemysłu Muzycznego, powiedział, że podziela obawy artystów, którzy obawiają się, że ich prace zostaną wykorzystane do szkolenia sztucznej inteligencji bez ich zgody.

„To sprowadza się do prania muzyki i każda firma angażująca się w takie praktyki musi się zatrzymać i przyjąć bardziej odpowiedzialne podejście do naszego przemysłu muzycznego” – powiedział.

„Zapewnienie artystom zgody oraz odpowiedniego uznania i wynagrodzenia za wykorzystanie ich pracy w systemach sztucznej inteligencji powinno stanowić podstawę bardziej odpowiedzialnego podejścia”.

Artyści mówią

Drake wyraził dezaprobatę dla utworu, który brzmiał zbyt podobnie do niego – ale w rzeczywistości został stworzony przy użyciu narzędzi do klonowania dźwięku AI – i pojawił się w Spotify i Apple Music, zanim został nagle wycofany.

Od tego czasu wypowiadali się inni artyści, a Sting powiedział BBC, że jego zdaniem muzycy stoczą „bitwę”, broniąc swojej twórczości przed wzrostem popularności piosenek pisanych przez sztuczną inteligencję.

„Podstawy muzyki należą do nas, do ludzi” – powiedział.

Jednak nie wszyscy muzycy sprzeciwiają się rozwojowi sztucznej inteligencji i jej wykorzystaniu w przemyśle muzycznym, a artyści elektroniczni Grimes i DJ David Guetta należą do tych, którzy popierają wykorzystanie tych narzędzi sztucznej inteligencji.

BBC skontaktowało się z Google, właścicielem YouTube, w celu uzyskania komentarza.

Luna Nunez

"Gracz. Introwertyk. Rozwiązujący problemy. Twórca. Myśliciel. Przez całe życie ewangelista żywności. Orędownik alkoholu."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *