Awaria zakłóca pracę głównej polskiej elektrowni, co było odczuwalne w całej Europie

WARSZAWA, Polska (AP) – We wtorek eksperci ds. Energii pracowali nad przywróceniem pełnej sprawności największej elektrowni w Polsce po awarii sieci w 10 z 11 bloków opalanej węglem brunatnym elektrowni Belgado, powodującej zakłócenia w całej europejskiej sieci energetycznej.

Polska potrzebowała awaryjnego importu energii z Niemiec, Szwecji, Czech i Słowacji, aby wypełnić nagłą przerwę w dostawie prądu. To druga poważna awaria od 2015 roku w Belgaum, która dostarcza do 20% energii w Polsce.

Awaria stacji spalania węgla brunatnego była odczuwalna w całej sieci sieci elektroenergetycznych na całym kontynencie europejskim. Po godzinie 14:30 czasu GMT w poniedziałek operatorzy odnotowali gwałtowny spadek częstotliwości głównej ze standardowych 50 Hz do 49,85 Hz. Inne firmy zajmujące się dostawami energii musiały walczyć, aby nadrobić to, co było dużym odstępstwem, aby uniemożliwić konsumentom uświadomienie sobie zmiany.

Urzędnicy powiedzieli, że usterka była automatyczną reakcją jednostki na awarię w pobliskiej rozdzielni elektrycznej, do której podłączono 10 jednostek w Belgado. 11. jednostka, największa, jest podłączona do innej rozdzielnicy i nie ma na nią wpływu.

Główny dystrybutor energii w Polsce, państwowy koncern wydobywczo-energetyczny BGE, powiedział we wtorek, że osiem bloków zostało wyremontowanych, ale ponowne uruchomienie ich po całkowitym cięciu byłoby dużym wyzwaniem.

Rzeczniczka PGE Beta Jaros-Tijikanovska powiedziała, że ​​ogólnopolski system energetyczny funkcjonuje prawidłowo i nie spodziewano się braku prądu.

„Jako operator systemu mamy niezbędne rezerwy, zawsze możemy skorzystać z importu” – powiedziała Jaros-Tijikanovska.

Spowolnienie uwydatnia potrzebę dywersyfikacji zasobów energetycznych Polski. Kraj liczący około 38 milionów mieszkańców 65% swojej ziemi pozyskuje z węgla kamiennego i brunatnego, głównie z własnych złóż.

Grupy ekologiczne twierdzą, że Polska pozostaje w tyle za Europą pod względem zanieczyszczania paliw kopalnych i wprowadzania czystszej energii.

„Awaria dużego zakładu, jakim jest Belgado, pokazuje, że węgiel nie jest niezawodnym źródłem energii” – powiedziała Monica Satkovska z Grupy WWF.

READ  Polski parlament zatwierdza program kaucji za butelki, aby zwiększyć recykling

Rządowy plan energetyczny zakłada całkowitą eliminację węgla z miksu energetycznego kraju wcześniej niż w 2049 r., Co jest uznawane za ustępstwo dla 80 tys. Polskich górników. Jednak miny zostały zredukowane od 1990 roku, kiedy w Polsce było około 400 000 górników.

W zeszłym tygodniu w Toro, w południowo-zachodniej Polsce, otwarto nowy blok na węgiel brunatny. Podobnie jak fabryka Belgado, jest to fabryka BGE. Urzędnicy twierdzą, że wyrafinowana stacja ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia energii i generowania niskiej emisji CO2 podczas przestawiania się na czystsze źródła.

Niedawno rząd przedłużył koncesję na eksploatację kopalni węgla brunatnego i elektrowni Turo do 2044 roku, przyciągając protesty sąsiednich Niemiec i Czech.

Energia odnawialna stanowi obecnie 18% wyprodukowanej przez Polskę podaży, głównie słonecznej i wiatrowej. Oczekuje się, że najnowsze przepisy dotyczące morskiej energetyki wiatrowej pomogą Polsce w osiągnięciu unijnego celu 2030, który powinien zawierać co najmniej 32% czystej energii w miksie.

We wtorek premier Matos Moraveki ogłosił plany rozwoju technologii wodorowych jako kroku w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu – ale bez dat.

Obrońcy elektrowni węglowych produkujących CO2 twierdzą, że potrzeba więcej, aby utrzymać niezawodne dostawy energii w miarę wzrostu popytu. Mówią, że odnawialne źródła energii, takie jak wiatr i słońce, nie mogą tego zrobić, ponieważ są tak ściśle powiązane ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi i nadal są słabo rozwinięte w Polsce.

Zdaniem eksperta ds. Energetyki Bartłomieja Keya, Polska może mieć problemy z dostawami energii elektrycznej po 2025 r., A niektóre jednostki węglowe będą musiały zostać zamknięte ze względu na wiek.

Masowy import skroplonego gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych, Kataru i innych źródeł ma zapewnić stabilność energetyczną w okresie przejściowym.

Belgado w centralnej Polsce łączy największą w Europie kopalnię węgla brunatnego z największą polską elektrownią. Przy około 5,3 gigawata energii elektrycznej dostarcza energię do około 11,5 miliona gospodarstw domowych.

READ  Zakończ blokowanie do końca miesiąca. Trudna decyzja rządu niemieckiego

Wcześniej został usunięty z sieci w 2015 roku, kiedy to duża fala upałów i bezprecedensowe zapotrzebowanie na moc chłodniczą doprowadziły do ​​awarii w eksploatacji.

___

Ładowanie …

Ładowanie …Ładowanie …Ładowanie …Ładowanie …Ładowanie …

Nadesłał Frank Jordans w Berlinie.

___

Śledź wszystkie historie AP związane ze zmianami klimatu https://apnews.com/hub/climate.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *