Auston Matthews twierdzi, że to najwspanialszy sezon w historii Leafs

Auston Matthews twierdzi, że to najwspanialszy sezon w historii Leafs

Auston Matthews strzela gole tak często, że nawet jego koledzy z drużyny mogą uznać to za coś oczywistego.

„Och, myślę, że wszyscy tak myślimy” – powiedziała Morgan Reilly w niedawnej rozmowie z Sportowiec. „Chcę powiedzieć nie, ponieważ uwielbiam z nim grać, jest świetnym kolegą z drużyny, a ty starasz się nie traktować tych gości zbyt poważnie – nigdy”.

Ale, jak mówił Reilly, to i tak miało miejsce. dopóki Oni Przyjąć za pewnik. Wyczyny Matthewsa wydają się znajome, nawet jeśli daleko im do tego.

Rielly przypomniał sobie o tym, gdy Leafs przygotowywali się do meczu w Waszyngtonie w zeszłym miesiącu. Spojrzał na telewizor i zobaczył, że na tym samym etapie kariery Matthews przekraczał liczbę bramek Aleksa Owieczkina.

Matthews, który w weekend stał się dopiero dziewiątym zawodnikiem w historii, który strzelił 60 goli w ciągu kilku sezonów, rozegrał dla drużyny Leafs 553 mecze w sezonie zasadniczym. Strzelił gola w 270 z nich. Innymi słowy, Matthews strzelił co najmniej jedną bramkę, co jest niezwykłe, w prawie 50 procentach (oficjalnie 48,8 procent) rozegranych przez siebie meczów.

Nic dziwnego, że to normalne, że wszyscy – fani, media, a nawet członkowie drużyny – widzą, jak zdobywa bramkę.

„Bez względu na to, ile ludzie o nim mówią, ile pochwał (otrzymuje) i tym podobnych, myślę, że nadal jest (traktowany jako coś oczywistego)” – powiedział Reilly. – W dobrym tego słowa znaczeniu, mam to na myśli.

Można argumentować, że szczególnie ten sezon będzie lub powinien być najwspanialszym sezonem w historii.

Lepszy niż sezon 2021–22 Matthewsa, kiedy ustanowił rekord franczyzy, strzelając 60 goli i zdobywając pierwsze dla serii Hart Trophy od 67 lat. Lepszy nawet niż słynny sezon 1992–1993 Douga Gilmore’a, w którym ustanowił rekord franczyzy ze 127 punktami.

Jak na tamtą epokę, Matthews jest na dobrej drodze, aby mieć najlepszy sezon strzelecki dla Leafa w epoce nowożytnej (a potem nie mniej niż miejsce w pierwszej trójce).

Ranga gracz pora roku Zmodyfikowane cele

1

Austona Matthewsa

2023-24

67

2

Austona Matthewsa

2020-21

63

3

Austona Matthewsa

2021-22

58

4

Austona Matthewsa

2019-20

56

5

Dave Andreychuk

1993-94

48

6

Johna Tavaresa

2018-19

48

7

Matsa Sundina

2001-02

47

8

Williama Nylandera

2023-24

45

9

Austona Matthewsa

2016-17

44

10

Gary'ego Lehmana

1989-90

43

Mało tego: Matthews zmierza ku najbardziej punktowemu sezonowi w wykonaniu Leafa w erze nowożytnej, dostosowanemu do epoki, nawet z kolegą z drużyny Williamem Nylanderem.

Ranga gracz pora roku Zmodyfikowane punkty

1

Austona Matthewsa

2023-24

105

2

Williama Nylandera

2023-24

105

3

Darrella Sitlera

1977-78

105

4

Douga Gilmore’a

1992-93

102

5

Austona Matthewsa

2021-22

102

6

Mitcha Marnera

2020-21

101

7

Douga Gilmore’a

1993-94

100

8

Austona Matthewsa

2020-21

100

9

Phila Kessela

2012-13

99

10

Matsa Sundina

1996-97

97

Całe to przestępstwo zostało połączone z defensywą plasującą się na 98 percentylu.

Matthews szybko stał się dopiero drugim, po Owieczkinie, trzykrotnym zdobywcą trofeum Rocket Richard Trophy (dziewięć), zajmuje drugie miejsce wśród wszystkich napastników NHL pod względem zablokowanych strzałów (85) i zajmuje trzecie miejsce wśród swoich rówieśników pod względem zdobyczy na wynos.

READ  „Zwolnij tego sędziego”: zawodowcy odpowiadają na niejednogłośną decyzję Cory'ego Sandhagena, pokonując Marlona Verę na UFC w San Antonio

Leafs wygrali ponad 56 procent swoich pięciu do pięciu zwycięstw, gdy tam był, i tylko 50,8 procent, gdy go nie było. W tych minutach wyprzedzili swoje drużyny różnicą 28 bramek (71-43).

A wykładowcą jest Matthews? Leafs mają zaledwie pięć bramek przewagi, zdobywając 51 procent swoich bramek.

Matthews dodał także do swojego CV w tym sezonie obowiązki związane z zabójstwami karnymi, o czym powinien pamiętać w przypadku Silk Trophy. Przez cały sezon wykorzystał tylko trzy rzuty karne, w jakiejkolwiek sytuacji, co jest niezwykłe, biorąc pod uwagę liczbę i jakość minut, które rozegra. To druga najmniejsza liczba zabójstw karnych spośród wszystkich napastników NHL, którzy przepracowali w tym sezonie co najmniej 1000 minut.

Czy to najlepszy sezon w historii Leafa? Oczywiście to jeszcze nie koniec, ale wszystko zmierza w tym kierunku.

Matthews nie zbliżył się do punktowej produkcji Gilmore'a w sezonie 92-93. Jednak w tym roku drużyny NHL strzelały średnio ponad 3,6 goli na mecz. Średni procent oszczędności wyniósł 0,885. Porównaj to z 3,1 gola na mecz w tym sezonie. To prawda, że ​​127 punktów Gilmoura to najwięcej zdobytych przez Leafa w jednym sezonie, ale jest lepsze od sześciu innych graczy NHL. Ten sezonProwadzony przez Mario Lemieux ze 160 punktami.

Mimo to Gilmore wygrał w tym sezonie Selke i był wicemistrzem Lemieux w kategorii Najcenniejszy Gracz. Poprowadził także Leafs głęboko w fazie posezonowej.

Bardzo imponujące.

Czy Matthews dwa sezony temu był bardziej dominujący niż obecna wersja? Leafs zdobyli absurdalnie 65 procent oczekiwanych bramek w stosunku pięć na pięć, a Matthews na lodzie w kampanii 2021–2022. Matthews zakończył rozgrywki z 60 golami i 106 punktami w zaledwie 73 meczach.

W 72 meczach w tym sezonie ma na koncie 60 i 95 lat, a oczekiwana liczba bramek na poziomie 55 procent.

Zespół Leafs jest słabszy od tamtej drużyny. Mateusz musiał zrobić więcej. Dwa sezony temu 41 procent pięcioosobowych pojedynków, w których brał udział, odbyło się w strefie ataku. W tym sezonie odsetek ten spadł do 36 procent.

Matthews faktycznie zdobywał nieco więcej punktów bez Mitcha Marnera niż z nim. Do tej pory zdobył sześć hat-tricków, co stanowi piąty najwyższy wynik w historii NHL. W niektóre z tych nocy uratował Leafs przed pewnymi stratami.

Ponadto: punktacja w NHL jest nieco niższa w porównaniu z dwoma sezonami temu.

Matthews ostatecznie pobił swój własny rekord franczyzy pod względem bramek. Jego tempo wynosi 68, najwięcej w jakimkolwiek zespole od prawie 30 lat.

Do tego obrona kalibru Selke i może kolejne Trofeum Harta? Trudno to pokonać. Poprowadź Leafs do głębokiej fazy play-off jeszcze tej wiosny, a rozmowa prawdopodobnie się zakończy.

READ  Sharks ponoszą kolejną zawstydzającą porażkę, przegrywając z Krakenem 7:1

„Myślę, że kiedy się nad tym zatrzymasz i pomyślisz, zdajesz sobie z tego sprawę” – Reilly powiedział o historycznym charakterze produkcji Matthewsa. „Ale nie jest to coś, co można od razu zauważyć jako członek jego drużyny lub jeden z jego kumpli i myślę, że to po prostu świadectwo sposobu, w jaki się zachowuje”.

i jak to jest? „Pod radarem tylko jeden z chłopaków” – powiedział Reilly.

Więcej Mateusza

Owieczkin może wkrótce zostać liderem wszechczasów liczby bramek w lidze NHL. Tylko raz w swojej karierze strzelił 60 goli w jednym sezonie.

Wayne Gretzky i Mike Bossy mają wspólny rekord NHL z pięcioma sezonami, w których strzelili 60 lub więcej bramek. Lemieux i Phil Esposito dotarli tam po cztery razy, a za nimi plasował się Brett Hull – po trzy takie sezony. Matthews dołącza do Pavela Bure'a, Steve'a Yzermana i Jariego Kurriego w dwóch sezonach, w których zdobył 60 bramek.

Matthews ma zaledwie 26 lat i rozpoczyna swój ósmy sezon w NHL. Innymi słowy, wciąż ma mnóstwo miejsca na dodanie do swojego CV kolejnych 60 sezonów, w których zdobył 60 bramek – być może nawet trzech potrzebnych do dogonienia Gretzky'ego i Bossy'ego.

Zdobycie 60 stopni jest dziś trudniejsze niż w poprzednich dekadach, a przez to bardziej wyjątkowe.

Weź pod uwagę, że w sezonie 1992/93 pięciu zawodników – Lemieux, Bure, Alexandre Mogilny, Luc Robitaille i Timo Selanne – straciło 60 lub więcej bramek. Yzermanowi i Pierre'owi Turgeonowi zabrakło po 58 punktów.

Tylko pięciu graczy zdobyło 60 punktów w pierwszej dekadzie XXI wieku: Matthews (dwukrotnie), Owieczkin, Steven Stamkos, David Pastrak i Connor McDavid.

Matthews prawdopodobnie mógłby mieć już co najmniej jeszcze jeden sezon z 60 golami, gdyby sezon 2020/21 nie został ograniczony do 56 meczów. Strzelił w tym sezonie średnio 65 goli, w tym 41 w 52 meczach.


Matthews ma tempo, w którym strzelił w tym sezonie 68 goli, najwięcej spośród wszystkich zawodników drużyny od prawie 30 lat. (Timothy T. Ludwig/USA Today)

Tylko 23 graczy w historii NHL strzeliło 60 goli w jednym sezonie.

Matthews w swojej karierze strzelał 0,65 gola na mecz, a liczba ta wyprzedza jedynie Bossy'ego (0,76) i Lemieux (0,75) w epoce nowożytnej.

Matthews traci zaledwie 61 lat do Matsa Sundina, to najwięcej w historii franczyzy. Z siedmioma golami więcej Matthews wyprzedzi Dave’a Keona i zajmie trzecie miejsce wśród Leafs.

zwrotnica

1. Leafs nadal mają zewnętrzną szansę na zdobycie przewagi na własnym lodowisku w pierwszej rundzie. Za drugim miejscem w dywizji atlantyckiej tracą do Panthers sześć punktów, ale wciąż mają jeszcze jeden mecz do rozegrania I Zmierzy się z Florydą jeszcze dwukrotnie, w tym w poniedziałkowy wieczór.

2. Jedno pytanie, o którym Sheldon Keefe powinien teraz pomyśleć: czy Marner powinien natychmiast dołączyć do Matthewsa, gdy będzie gotowy do powrotu po skręceniu kostki?

READ  Jaroslav Halak Pervert Linemi D Kent Hughes

Leafs zdobyli ponad 66 procent oczekiwanych bramek, gdy obecna czołowa drużyna złożona z Matthewsa, Maxa Domi i Tylera Bertuzziego jest na lodzie. Jednak na podstawie aktualnej tabeli wyników: Leafs strzelili siedem goli i stracili sześć.

Był… w porządku. Nie na tyle dobre, aby uzasadniać przeniesienie Marnera gdzie indziej. (Gdzie w ogóle? Z Johnem Tavaresem i Nylanderem?)

Jeśli Keefe zdecyduje się ponownie powiązać Marnera z Matthewsem, kto wyjdzie z szeregu – Domi czy Bertuzzi?

Keefe nie widział jeszcze, jak Matthews i Marner będą wyglądać z tą wersją Bertuzziego, więc może ulec pokusie zdobycia szczytu przed play-offami. Może to potencjalnie pozwolić Domiemu odzyskać pozycję w trzeciej linii Pontusa Holmberga. Ostatnio Domi wygląda znacznie lepiej na skrzydle u boku Matthewsa. Jego czary na skrzydle z Nylanderem i Tavaresem były trudne.


Czy Domi będzie w stanie odzyskać rolę środkowego trzeciego rzutu po powrocie Marnera? (John E. Sokołowski / USA Today)

Dlatego Keefe może być bardziej skłonny zobaczyć, jak Domi wygląda grając na lewym skrzydle z Matthewsem i Marnerem. Pozwoliłoby to również Bertuzziemu ponownie dołączyć do Tavaresa i Nylandera.

Co w tym przypadku stanie się z trzecią i czwartą linijką? Czy na przykład Holmberg skupia się na Bobbym McMahonie i Matthew Knisie, zostawiając Calle Jarnkroka, aby grał w drużynie z ruchomymi piaskami z Davidem Kampfem i Connorem Dewarem?

Domi – Matthews – Marner

Bertuzzi – Tavares – Nylander

Synagoga – Holmberg – McMahon

Dewar – Kampf – Jarnkrok

3. TJ Brodie rozegrał 51,5 minuty w grze pięć na pięć od czasu, gdy został zdrapany w dwóch meczach, co jest najlepszym wynikiem w drużynie. W tych minutach Leafs pokonali swoich przeciwników 4:1, zdobywając przy tym prawie 53 procent oczekiwanych bramek.

4. Kolejna kwestia związana z kontuzjami w składzie Keefe: gdzie sprowadzić Rielly'ego z powrotem, gdy będzie gotowy na powrót po kontuzji. Jeśli Rielly ponownie nawiąże kontakt z Ilyą Lyubochkinem, który spędził kilka ostatnich meczów z Brodiem, czy trener Leafs będzie skłonny dać Brodiemu kolejną szansę u Jake’a McCabe’a?

5. W marcu Leafs w grze w przewadze osiągnęli wynik 4-44 (9,1 procent). Gorzej wypadły jedynie Anaheim Ducks i Montreal Canadiens.

Liczby leżące u podstaw są alarmujące i przypominają papier:

PP Leafsa w marcu

Co 60 minut On chodzi Ranga

Zrzuty ekranu

49,4

dwadzieścia holowania

Próbowanie

108,0

czternasty

Możliwości punktacji

52,5

dwadzieścia holowania

Cele

3.1

Trzydzieści

Oczekiwane cele

7.4

dziewiętnasty

Częścią tego są kontuzje: Leafs nie mieli pełnego zestawu opcji przez większą część miesiąca – grali w szczególności bez Marnera, ale także Rielly’ego, a następnie jego następcy, Timothy’ego Liljegrena. Ale ten segment poprzedzał te obrażenia.

Leafs, pod przewodnictwem Guya Bouchera, muszą jak najszybciej rozwiązać ten problem. Z bardziej pozytywnego punktu widzenia wydaje się, że kara za morderstwo jest wkrótce wprowadzona w życie.

-Statystyki i badania dzięki uprzejmości Sztuczka ze statystyką naturalną, Odniesienie do hokeja I Zaawansowana gra w hokeja

(Główne zdjęcie Austona Matthewsa świętującego swoją 60. bramkę w sezonie z Markiem Giordano: Bill Webert/NHLI via Getty Images)

Tabitha Montgomery

„Nieuleczalny badacz twittera. Amatorski adwokat mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany guru muzyki. Becon ćpuna. Skłonny do napadów apatii”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *