Ataki na Izrael i Strefę Gazy. O sytuacji w Izraelu opowiada Carolina von Ed-Tsenward, niedźwiedź polarny mieszkający w Izraelu

Sytuacja na Bliskim Wschodzie się nagrzewa. We wtorek nastąpił gwałtowny wzrost napięć izraelsko-palestyńskich i ataków między Izraelem a Strefą Gazy. – Rakiety zaczęły latać nad nami. Widzieliśmy, jak izraelski system antyrakietowy je rozbił – w polskim programie TVN24 „DC Bo Dini” izraelskiej blogerki Carolina von Ed-Tsenward.

Po godzinie 20:00 czasu polskiego we wtorek wieczorem izraelskie siły bezpieczeństwa zamieściły w mediach społecznościowych w Internecie „Żelazną Kopułę”. [izraelski system antyrakietowy – przyp. red.] Grad pocisków spadł na Tel Awiw i centralny Izrael. „

Oglądaj na żywo w TVN24

Carolina von Ed-Tsenward, Polka mieszkająca w Izraelu, która prowadziła bloga o tym kraju, opowiedziała o atakach na program TVN24 „Digi Na Dini”. Powiedział, że w Jerozolimie wcześnie rano w poniedziałek zabrzmiały syreny alarmowe. We wtorek sytuacja znów się poprawiła, ale tym razem w Tel Awiwie. – Rakiety zaczęły latać nad nami. Widzieliśmy, jak izraelski system antyrakietowy ich miażdży – powiedział. – To nie jest przyjemne uczucie. Dzieci się bały – dodał.

Kiedy w Tel Awiwie włączył się alarm, Carolina von Ed-Tsenward zwróciła uwagę, że w bunkrach ukrywa się duża liczba osób. – Byliśmy dwa razy w różnych obozach publicznych, które były zatłoczone dziećmi i mieszkaniami. Ludzie byli w piżamach – powiedział.

„Obozy publiczne były pełne ludzi”.TVN24

– To tylko kwestia sekund. Musisz biec jak najszybciej do najbliższego schronu.

Karosa von Ed-Tsenward przyznał, że zasięg pocisków pochodzących ze Strefy Gazy dalej rośnie. – Mogą polecieć dalej niż wcześniej, ale do przebycia jest jeszcze niewielka odległość, więc jeśli lecą do Jerozolimy to tylko kilka minut, jeśli zamierzają lecieć do Tel Awiwu to pół minuty. W miastach w pobliżu Strefy Gazy to tylko kwestia sekund. Musisz szybko biec do najbliższego schroniska – wyjaśnił.

READ  Polska vs. Węgry - Raport z meczu piłki nożnej - 15 listopada 2021

Miejsce ataku rakietowegoATEF SAFADI / EPA / PAP

Blogerka zwróciła uwagę, że kiedy rozlegają się syreny, ludzie otwierają swoje samochody, często z włączonymi silnikami, i pędzą do schronów tak szybko, jak to możliwe. – Kiedy syreny się zatrzymują, to znaczy, że jest bezpiecznie. Wychodzimy na ulicę, ludzie wsiadają do tych samochodów, zabierają swoje skutery i jadą z psem, tak jak życie toczyło się dalej – mówiła.

Carolina von Ed-Tsenward przyznała, że ​​obywatele Izraela „byli wykorzystywani” do stanu wojny, który trwał 70 lat. – Ale z drugiej strony jest twardy i chętny do pokazania: „Nie pozwolimy Ci zrujnować tego codziennego życia, nie damy Ci tej satysfakcji” – wyjaśnił.

Samochód zniszczony po ataku rakietowym w IzraeluATEF SAFADI / PAP / EPA

Ataki z Izraela i Strefy Gazy

Zawalił się późnym wtorek wieczorem 12-kondygnacyjny budynek mieszkalny w Strefie GazyZostał trafiony izraelską rakietą. Grupy zbrojne zemściły się na Hamasie i Islamskim Dżihadzie.

Wysoki budynek w Gazie zawalił się, gdy zderzył się z izraelską rakietąReuters

Co najmniej sześć osób zostało rannych w ataku rakietowym na miasto Holan, na południe od Tel Awiwu. Według izraelskich urzędników Rakiety wystrzelono ze Strefy Gazy Atakują wiele miast i miasteczek w środkowym Izraelu. Poza Tel Awiwem policja twierdzi, że pociski uderzyły w miasta Legionu Riszon i Ramadhan, a także miasta Stot i arabskie miasto Tajpej.

Wcześniej we wtorek rakiety uderzyły w kilka domów podczas ostrzału ze Strefy Gazy na Aszkelon i Aszdod. Czteroosobowa rodzina została ranna. Są dwie zgony, to kobiety.

„Żelazna Kopuła zapobiegła gradowi rakiet”. Izrael wypuszcza wideo >>>

Hamas twierdzi, że wystrzelił łącznie 130 rakiet w kierunku środkowego Izraela.

Media Gazy poinformowały we wtorek, że kilka drapaczy chmur zostanie wkrótce zburzonych z powodu izraelskich zagrożeń. Hamas i Islamski Dżihad zagrozili, że będą dalej strzelać rakietami w Tel Awiw, jeśli Izrael nadal będzie niszczył drapacze chmur w Gazie.

READ  Beyond.pl: Wychodząc naprzeciw potrzebom chmury suwerennej w Polsce i poza nią

Atak rakietowy na IzraelAdam / Contact24

Wzrost konfliktu

Pierwszy poniedziałek Hamas i Islamski Dżihad nadal atakują Izrael. Z kolei izraelskie wojsko zintensyfikowało naloty na pozycje obu grup.

Konflikt zaostrzył się po najbardziej dramatycznych do tej pory wydarzeniach Starcia między Palestyńczykami a izraelską policją Na Wzgórzu Świątynnym i meczecie Al-Aksa w Jerozolimie. Starcia wybuchły na placu przed meczetem na Wzgórzu Świątynnym w poniedziałek rano we Wschodniej Jerozolimie; Zgromadzeni tam Palestyńczycy rzucali kamieniami w funkcjonariuszy, a policja odpowiedziała granatami, gumowymi kulami i gazem łzawiącym. Walki rozprzestrzeniły się również na środek meczetu, gdzie eksplodowały dziesiątki granatów hukowych, pozostawiając setki ludzi na osiedlu, według AP.

Kluczowe źródło zdjęć: ATEF SAFADI / EPA / PAP

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *