Astronomowie właśnie odkryli najszybszą supernową, jaką kiedykolwiek widzieliśmy

Astronomowie właśnie odkryli najszybszą supernową, jaką kiedykolwiek widzieliśmy

Ilustracja pośredniego układu biegunowego, typu układu dwugwiazdowego, do którego zdaniem zespołu należy V1674 Hercules. (kredyt: Mark Garlick)

Nowości to zawsze świetne znalezisko. Silne rozbłyski światła są wynikiem układu dwugwiazdowego, w którym biały karzeł – rezultat małej lub średniej gwiazdy, która wyczerpuje paliwo jądrowe i wyrzuca swoje zewnętrzne warstwy – wysysa materię ze swojego partnera, która następnie wpada z powrotem do białego karła. Biały karzeł podgrzewa ten materiał, powodując niekontrolowaną reakcję, która wyzwala potężny wybuch energii, który sprawia, że ​​układ świeci milion razy jaśniej niż zwykle. Materiał jest wystrzeliwany z dużą prędkością przez eksplozję, którą widzimy jako światło widzialne.

Chociaż wydarzenia same w sobie są bardzo ekscytujące, astronomowie uznali je teraz za jeszcze bardziej ekscytujące Nova.

Najszybsza kiedykolwiek zaobserwowana nowa wywołała poruszenie wśród astronomów, zwracając uwagę na jeszcze bardziej egzotyczną gwiazdę. Naukowcy mogą teraz być w stanie odkryć odpowiedzi nie tylko na wiele tajemniczych cech nowej, ale także na większe pytania dotyczące chemii naszego Układu Słonecznego, śmierci gwiazd i ewolucji naszego wszechświata.

Tląca się supernowa zwykle rozprasza się w ciągu kilku tygodni lub dłużej. Jednak nowa V1674 Hercules, która eksplodowała wystarczająco jasno, aby można ją było zobaczyć gołym okiem 12 czerwca 2021 r., zniknęła w ciągu zaledwie jednego dnia. Astronomowie powiedzieli, że to tak, jakby ktoś włączał i wyłączał latarkę. W świecie astronomii zdarzenia na tym poziomie prędkości są niezwykle rzadkie.

„To było około jednego dnia, a poprzednia najszybsza nowa, którą badaliśmy, była w 1991 roku, V838 Herculis, która spadła w ciągu około dwóch lub trzech dni” – powiedział Sumner Starrfield, astrofizyk ze Szkoły Eksploracji Ziemi i Przestrzeni Kosmicznej Uniwersytetu Stanowego Arizony. i autorem badania opublikowanego w Notatki badawcze Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznegow komunikacie prasowym.

Obserwatorzy wykrywali wibracje zarówno w widzialnych, jak i rentgenowskich falach świetlnych co 501 sekund. Nova nadal kołysze się rok po wybuchu i wydaje się, że trwała dłużej. Starrfield i jego koledzy nadal przyglądają się temu dziwnemu zjawisku.

READ  Odkryj ukryte, tajemnicze fale upałów, które zagrażają rafom koralowym

Raport był współautorem Marka Wagnera z Ohio State University, który jest także kierownikiem naukowym w obserwatorium Teleskopu Big Eyed, który służy do obserwacji nowej. „Tajemnica, z którą ludzie próbują się zmierzyć, jest tym, co napędza tę okresowość, którą możesz zobaczyć powyżej tego jasnego zakresu w systemie”.

Obserwując materię wyrzuconą przez eksplozję nowej, naukowcy odkryli coś dziwnego: rodzaj wiatru, który wpływa na przepływ materii w przestrzeń otaczającą system, co może zależeć od lokalizacji białego karła i gwiazdy partnerskiej.

„Próbujemy uzyskać więcej obserwacji, aby lepiej zrozumieć układ – zarówno białego karła, jak i gwiazdę drugorzędną” – powiedział Starrfield. Nauka ZME. „Nie jesteśmy jeszcze pewni, czy wiemy, która gwiazda wytwarza wiatr i musimy to wiedzieć, zanim będziemy mogli określić przyczynę”.

Chociaż najszybsze supernowe są (dosłownie) jasne, warto je zbadać, ponieważ supernowe mogą ujawnić ważne szczegóły dotyczące naszego Układu Słonecznego, a nawet całego wszechświata.

Podczas wybuchu nowej biały karzeł gromadzi i modyfikuje materię, a następnie psuje otaczającą przestrzeń nową materią. To ważny aspekt cyklu materii w przestrzeni. Novae wyrzuca pierwiastki, które ostatecznie stworzą nowe systemy gwiezdne. Wydarzenia takie jak te pomogły również ukształtować nasz Układ Słoneczny, zapewniając, że Ziemia jest czymś więcej niż tylko punktem węgla.

„Zawsze próbujemy dowiedzieć się, jak powstał Układ Słoneczny i skąd pochodzą pierwiastki chemiczne w Układzie Słonecznym” – powiedział Starrfield w komunikacie prasowym. „Jedną z rzeczy, których dowiemy się z tej supernowej, jest na przykład ilość litu, jaką wytworzyła ta eksplozja. Jesteśmy teraz pewni, że znaczna część litu na Ziemi pochodzi z tego rodzaju eksplozji”.

Najbardziej ekscytującą rzeczą w tej historii jest to, że ta nowa nie została odkryta przez żaden uniwersytet ani agencję kosmiczną. Jedno z najbardziej zdumiewających odkryć supernowych wszech czasów zostało dokonane przez obywatela-naukowca, astronoma amatora z Japonii, Seji Uedę.

READ  Naukowcy odkrywają nowe wirusy w glebie

„Chociaż przeprowadzono wiele przeglądów nieba, nadal polegamy na amatorach w wykrywaniu nowych” – powiedział Starrfield w e-mailu. „Ta nowa została odkryta przez amatora w Japonii”.

Naukowcy zamierzają teraz przyjrzeć się przyczynie wybuchu i procesom, które do niego doprowadziły, a także wyjaśnić rekordowy spadek wybuchu, siły, które spowodowały zaobserwowany wiatr oraz przyczynę pulsującego blasku.

W swoim e-mailu Starrfield powiedział, że będą kontynuować odkrycie za pomocą spektroskopii optycznej, fotometrii (w tym podczerwieni) i promieni rentgenowskich z satelitą Neil Gehrels Swift i „wszystko, co możemy wskazać na tę nową”.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *