Astrofizycy proszą ludzi o ochronę oczu podczas zaćmienia

Astrofizycy proszą ludzi o ochronę oczu podczas zaćmienia

Astrofizyk Robert Thacker zna wielu swoich kolegów, którzy podróżowali po świecie, aby zobaczyć zaćmienie słońca, ale jest to zjawisko, którego nigdy nie był świadkiem osobiście. W przyszłym tygodniu skreśli to ze swojej listy rzeczy do zrobienia, planując pojechać do Nowego Brunszwiku, aby zobaczyć, jak księżyc zasłania słońce.

„Muszę się z nim spotkać, żeby móc doświadczyć tego” – powiedział Thacker w wywiadzie dla Todda Batesa z CTV. „Jeśli znajdujesz się w niewielkiej odległości od uczelni (ścieżki), radziłbym ci to zrobić, ponieważ jest to inne doświadczenie”.

Zaćmienie słońca nastąpi 8 kwietnia i na kilka chwil pogrąży się w ciemnościach części Nowego Brunszwiku. Środkowy Nowy Brunszwik będzie świadkiem pełnych skutków zaćmienia, ponieważ znajdzie się ono na ścieżce całkowitej, ale inne obszary w regionie Maritimes będą mogły dojrzeć niebiańskie wydarzenie.

„Jeśli jest pogodny dzień i znajdujesz się na ścieżce totalności, czyli w punkcie, w którym księżyc w pełni całkowicie zakrywa słońce, nastąpi trzy minuty całkowitej ciemności” – powiedział Thacker. „Faktyczny czas, w którym Księżyc dotyka Słońca, wynosi około kilku godzin. W Nowej Szkocji w Dead Cove zapadnie półtorej minuty (ciemności), podobnie jak czubek Wyspy Księcia Edwarda.

Thacker radzi ludziom, aby nosili odpowiednie okulary, aby chronić się podczas zaćmienia i nie używali teleskopów bez filtra do patrzenia na słońce.

„Naprawdę uważaj na swój wzrok” – powiedział.

Chociaż z naukowego punktu widzenia z tego zaćmienia może nie wiele się dowiedzieć, jest to nadal niesamowite wydarzenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego historyczną rzadkość, powiedział Thacker.

„Zawodowi astronomowie będą opowiadać o tym, jak głębokie było dla nich to przeżycie” – powiedział. „Wielu z nich o tym śpiewa.

„Następne całkowite zaćmienie, które obejmie Halifax, nastąpi w 2079 roku”.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *