Apple wprowadza protokół PQ3

Apple wprowadza protokół PQ3

  • Firma Apple ogłosiła wprowadzenie istotnej aktualizacji zabezpieczeń swojej aplikacji iMessage – PQ3 – protokołu szyfrowania postkwantowego, który chroni przed wysoce wyrafinowanymi atakami kwantowymi.
  • PQ3 to pierwszy protokół bezpieczeństwa, który osiągnął poziom bezpieczeństwa 3 po przejściu firmy Apple z RSA na standard szyfrowania krzywej eliptycznej.

Firma Apple ogłosiła wprowadzenie na rynek PQ3, nowego protokołu szyfrowania postkwantowego dla swojej aplikacji iMessage. Według Apple zmiana zapewni bezpieczeństwo platformy przesyłania wiadomości nawet z praktycznych komputerów kwantowych, które mogą pojawić się w przyszłości. Gigant technologiczny opisał tę aktualizację jako pierwszy protokół przesyłania wiadomości, który osiągnął poziom bezpieczeństwa 3 i ma najsilniejsze właściwości bezpieczeństwa ze wszystkich innych powszechnie używanych protokołów szyfrowania.

Aktualizacja PQ3 nastąpiła zaraz po przejściu z szyfrowania RSA na szyfrowanie krzywą eliptyczną i skonfigurowaniu kluczy szyfrowania za pomocą Secure Enclave dla urządzeń Apple. Podczas gdy tradycyjne metody szyfrowania opierają się na rozwiązaniach matematycznych, które można łatwo rozwiązać jednokierunkowo, komputery kwantowe teoretycznie mogłyby sprawić, że taka ochrona stanie się zbędna. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę powszechne stosowanie szyfrowanej komunikacji typu end-to-end (E2EE) na różnych platformach.

Zobacz więcej: ChatGPT zawiesza się na wiele godzin, OpenAI bada problem techniczny

Nowy protokół będzie także chronił przed atakami Harvest Now, Decrypt Później (HNDL), które odszyfrowują zaszyfrowane dane wiadomości później niż w momencie kradzieży danych. Inne metody ataków wykorzystujące komputery kwantowe również budzą rosnące obawy wśród głównych producentów technologii i usługodawców na całym świecie.

Google, AWS, Signal i Cloudflare ogłosiły już wsparcie dla środków bezpieczeństwa odpornych na kwanty. Departament Handlu Stanów Zjednoczonych również zaczął używać algorytmu szyfrowania postkwantowego do szyfrowania publicznego. PQ3 ogranicza liczbę wiadomości, które można odszyfrować w przypadku naruszenia bezpieczeństwa pojedynczego klucza. Odbywa się to poprzez zapewnienie rotacji kluczy przynajmniej po każdych 50 wiadomościach lub na koniec każdego tygodnia. Oczekuje się, że zostanie wydany w przyszłym miesiącu wraz z ogólną premierą systemów iOS 17.4, iPadOS 17.4, macOS 14.4 i watchOS 10.4.

READ  Komentarz Samsunga]Mówi się, że Samsung ogranicza wydajność 10 000 popularnych aplikacji

Co sądzisz o praktykach Apple w zakresie bezpieczeństwa danych? Daj nam znać, co myślisz na temat LinkedInOtwiera nowe okno