Akcje Hongkongu spadają bardziej niż kiedykolwiek w ciągu trzech miesięcy w związku z problemami na rynku nieruchomości w Chinach i obawami dotyczącymi stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych

Akcje Hongkongu spadają bardziej niż kiedykolwiek w ciągu trzech miesięcy w związku z problemami na rynku nieruchomości w Chinach i obawami dotyczącymi stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych


Hongkong
CNN

Akcje Hongkongu spadły najbardziej od początku czerwca po wznowieniu handlu po chińskim święcie w związku z rosnącymi obawami o chińską gospodarkę. Słaby rynek mieszkaniowyChoć inwestorzy również byli zaniepokojeni Stopy procentowe w USA nadal rosną.

Indeks Hang Seng spadł we wtorek rano o 3%, w związku z powrotem inwestorów do notowań Długi weekend. Indeks zmierza w stronę najgorszego dnia od trzech miesięcy i najniższego zamknięcia od listopada.

Indeks ten należy w tym roku do najgorszych na świecie, ze spadkiem o ponad 12%. Inwestorzy są zaniepokojeni spowolnieniem gospodarczym w Chinach, załamaniem na rynku nieruchomości oraz tarciami między Pekinem a Waszyngtonem, które postawiły firmy technologiczne na celowniku.

W zeszłym tygodniu Xu Jiayin, założyciel i prezes Evergrande Group, Został aresztowany przez władze chińskie w związku z podejrzeniami o popełnienie przestępstw, zamieszaniem na rynkach i wzbudzeniem obaw, że oblężonemu gigantowi nieruchomości grozi likwidacja. Potencjalny upadek firmy może zwiększyć napięcie na światowych rynkach i zwiększyć presję na Pekin, aby ożywił borykający się z problemami sektor nieruchomości.

We wtorek akcje Evergrande wznowiły notowania po trzydniowej przerwie. Wzrosła o 16%, osiągając cenę 37 centów hongkońskich (4,7 centów amerykańskich), co stanowi zaledwie 1% maksymalnej wartości z października 2017 r.

Notowania akcji Evergrande Property Services również spadły o 1,7%, do 58 centów w Hongkongu. Dział usług nieruchomości Evergrande stwierdził w poniedziałkowym oświadczeniu, że jego działalność pozostaje normalna.

Obrót Evergrande New Energy Vehicle, oddziałem grupy zajmującym się pojazdami elektrycznymi, pozostaje zawieszony do czasu ogłoszenia „informacji wewnętrznych” – podała spółka we wtorkowym oświadczeniu.

Akcje pozostałych deweloperów spadły, co mocno odbiło się na rynku. Country Garden Services, oddział Country Garden świadczący usługi w zakresie nieruchomości, spadł o 7,7%. Hongkong, spółka z branży nieruchomości New World Development, spadła o 7,2%.

READ  Pracownicy Foxconn uciekają przed epidemią koronawirusa – DW - 31.10.2022

Straty nastąpiły po tym, jak dane branżowe pokazały, że 100 największych deweloperów w Chinach w dalszym ciągu walczy o poprawę sytuacji po słabym popycie ze strony nabywców.

Jak wynika z danych opublikowanych w sobotę przez chińską korporację China Real Estate Information Research Corporation (CRIC) z siedzibą w Szanghaju, całkowita sprzedaż nieruchomości 100 największych deweloperów spadła we wrześniu o 29% w porównaniu z rokiem ubiegłym, co oznacza spadek czwarty miesiąc z rzędu. Stanowił on nieznaczną poprawę w porównaniu z sierpniem, który zanotował 35% spadek.

Analitycy Nomura Bank stwierdzili we wtorkowym raporcie z badania, że ​​marginalna poprawa wynikała głównie ze wsparcia na rynku nieruchomości w Pekinie w ciągu ostatniego miesiąca.

Dodali: „Dalsze łagodzenie polityki ustabilizowałoby sprzedaż nieruchomości, ale nie wystarczy, aby poprawić nastroje na giełdach”.

Chiny się przewróciły Szereg środków motywacyjnych Pobudzenie słabnącego rynku nieruchomości w kraju, w tym obniżenie oprocentowania kredytów hipotecznych i zniesienie ograniczeń w zakupie domów w chińskich miastach.

Na nastroje rynkowe wpływały także obawy, że stopy procentowe w USA mogą pozostać wysokie po tym, jak rentowności amerykańskich obligacji skarbowych osiągnęły najwyższy poziom od 16 lat.

Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych, uznawanych za alternatywę dla amerykańskich stóp procentowych, osiągnęła w poniedziałek 4,7%, najwyższy poziom od 2007 roku.

„Ten wzrost rentowności odzwierciedla reakcję rynku na komunikaty Fed, sygnalizując zaangażowanie banku centralnego w utrzymanie wysokich kosztów kredytu w celu zwalczania inflacji” – powiedział Stephen Innes, partner zarządzający SPI Asset Management.

W regionie Azji i Pacyfiku japoński Nikkei 225 spadł o 1,3%, a australijski S&P/ASX 200 stracił 1,1%. Rynki chińskie i południowokoreańskie pozostały zamknięte ze względu na święta państwowe.

W notowaniach przed otwarciem sesji w Stanach Zjednoczonych kontrakty terminowe na Dow Jones spadły o 0,1%. Nieznacznie spadły także kontrakty terminowe na S&P 500 i Nasdaq. Indeks Dow Jones Industrial Average zamknął poniedziałek spadkiem o 0,2%. S&P 500 pozostał bez zmian, a Nasdaq wzrósł o 0,7%.

READ  Dream Team od dewelopera Canary District wygrał przetarg na przebudowę Quayside

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *