Agencja Energii Jądrowej (NEA) – NEA odwiedza Polskę w miarę realizacji programu jądrowego

Agencja Energii Jądrowej (NEA) – NEA odwiedza Polskę w miarę realizacji programu jądrowego

Dyrektor Generalny NEA Magwood przemawia do ponad 200 studentów i mieszkańców UW

Dyrektor Generalny NEA William D. Magwood IV przebywał w Polsce w dniach 30-31 maja 2023 r. na serii spotkań z przedstawicielami rządu, instytucji badawczych i akademickich oraz przemysłu prywatnego.

Polska uruchomiła program energetyki jądrowej w 2014 r., aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i sprostać wyzwaniom klimatycznym, środowiskowym i gospodarczym. Zaktualizowany w 2020 r. plan określa plany budowy i eksploatacji pierwszych w kraju elektrowni jądrowych o łącznej zainstalowanej mocy jądrowej 6-9 GWe. Oprócz budowy wielkoskalowych reaktorów generacji III+, wiele energochłonnych przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce jest w trakcie modernizacji swoich elektrowni w celu włączenia małych reaktorów modułowych (SMR).

Dyrektor generalny Macwood spotkał się z polską minister klimatu i środowiska Anną Moskwą w celu omówienia obecnej i przyszłej współpracy

Podczas spotkania z Ministrem Klimatu i Środowiska RP Anną Moskwą Dyrektor Generalny Mackwood podkreślił wkład Polski w szereg działań NEA. Dyskusje dotyczyły ostatnich wydarzeń w kontekście polskiego programu jądrowego, globalnych postępów we wdrażaniu SMR oraz oceny i monitorowania pracy NEA, a także wyzwań związanych z zasobami ludzkimi i łańcuchami dostaw w sektorze jądrowym.

„Wiele krajów na całym świecie poszukuje nowych zdolności w zakresie energii jądrowej, aby zapewnić niezawodną, ​​przystępną cenowo i niskoemisyjną energię elektryczną, a Polska jest jednym z nich. W ostatnich latach kraj ten poczynił znaczne postępy w realizacji programu energetyki jądrowej i z niecierpliwością oczekujemy do dalszego rozszerzania naszej współpracy” – powiedział dyrektor generalny Macwood.

PAA (1)

Dyrektor Generalny NEA William D. Magwood IV i Andrzej Głowacki, prezes Państwowej Agencji Atomistyki (PPA).

Dyrektor Generalny Magwood spotkał się z Andrzejem Głowackim, szefem Państwowej Agencji Atomistyki (PPA), aby omówić kwestie regulacyjne związane z przygotowaniem procesu koncesyjnego.

W ramach misji odwiedzili Instytut Chemii i Techniki Jądrowej (ICHTJ), Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Reaktor Badawczy MARIA.

IMG 0221

Wizyta w Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej (ICHTJ).

Podczas wizyty na Uniwersytecie Warszawskim wykład wygłosił dyrektor generalny Magwood.Renesans jądrowy XXI wieku: możliwości i wyzwaniaDla ponad 200 studentów i mieszkańców. Odwiedził także Liceum im. Tadeusza Czackiego, gdzie rozmawiał z uczniami o roli energii jądrowej w łagodzeniu zmian klimatu.

READ  Poniedziałek Weather. IMGW ostrzega przed mrozem, śniegiem i oblodzeniem. "Zegarek"

5

Dyrektor Generalny Magwood wygłasza wykład na temat roli energii jądrowej w łagodzeniu zmian klimatycznych w Thaddeus Tsaki High School.

Dwudniowa misja obejmowała spotkania z przedstawicielami firm dostawców SMR oraz sesję konferencji prasowej z dziennikarzami z różnych polskich mediów.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *