Absolwent chemii wyrusza w przestrzeń kosmiczną w ramach trzeciej misji NASA

Absolwent chemii wyrusza w przestrzeń kosmiczną w ramach trzeciej misji NASA

Minęło 14 lat, odkąd Tracy C. Dyson, astronautka i absolwentka chemii NASA, wyleciała w przestrzeń kosmiczną, aby mieszkać i pracować na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Podczas swojej trzeciej misji Dysona Zostanie wystrzelony na stację kosmiczną 21 marca na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego jako członek załogi Ekspedycji 70/71.

„Jestem starszy, mądrzejszy i bardziej doświadczony” – powiedział Dyson, absolwent Cal State Fullerton w 1993 roku. „Jako inżynier pokładowy jestem podekscytowany możliwością obsługi stacji i naszych międzynarodowych partnerów w kontynuowaniu misji”.

Dyson nie może się doczekać niesamowitych spacerów kosmicznych, pionierskich eksperymentów i bycia świadkiem ulepszeń i zmian, które zaszły na pokładzie stacji kosmicznej w ciągu ostatniej dekady.

Od 2000 r. ludzie nieprzerwanie mieszkają i pracują na pokładzie stacji kosmicznej, aby rozwijać wiedzę naukową i nowe technologie oraz sprawić, że przełomowe osiągnięcia badawcze nie będą możliwe na Ziemi.

Dyson wystartuje na pokładzie statku kosmicznego Roscosmos Soyuz MS-25 i spędzi około sześciu miesięcy na pokładzie Advanced Orbiting Laboratory, będącego owocem współpracy 15 krajów. Na stację pojedzie w towarzystwie astronauty Roskosmosu i turysty kosmicznego, który na pokładzie kompleksu orbitalnego spędzi około 12 dni.

Dyson, 25-letni astronauta i chemik, pracował przy kontroli misji w Johnson Space Center NASA w Houston jako komunikator statku kosmicznego podczas operacji wahadłowców kosmicznych i stacji kosmicznych.

Tytan w kosmosie

To była ostatnia misja Dysona na pokładzie stacji kosmicznej 2010 W ramach Misji 23/24. Spędził w kosmosie 176 dni i odbył trzy udane – i nieplanowane – spacery kosmiczne w celu dokonania ważnych napraw, rejestrując 22 godziny i 49 minut poza stacją. Pomogłem zdemontować i wymienić uszkodzony zespół pompy w jednym z dwóch zewnętrznych pierścieni cyrkulacyjnych amoniaku, które utrzymują chłód sprzętu wewnętrznego i zewnętrznego.

„Wszystko, co badałeś, zostaje od razu wyrzucone przez okno” – Dyson wspomina swój pierwszy spacer kosmiczny. „Ale wiedziałem, co muszę zrobić. To było satysfakcjonujące. ”

Tracy Caldwell Dyson w kosmosie
Astronautka NASA Tracy C. Dyson w Obserwatorium Coppola na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podczas Ekspedycji 24 w 2010 roku. Przez okna widać Ziemię i czerń kosmosu. Źródło: NASA

Dyson opowiadała, że ​​wstrzymała oddech, kiedy po raz pierwszy wyszła z włazu stacji kosmicznej: „Pierwszą rzeczą, jaką widzisz, jest nasza planeta, jeśli świeci słońce; Jeśli nie, widzisz tę czerń, której nigdy wcześniej nie spotkałeś w swoim życiu, i musisz pokonać tę dawkę, aby się odnaleźć.

READ  Wkrótce otworzy się mały sklep z przekąskami i streetwearem

Jako doświadczony astronauta i wędrowiec kosmiczny Dyson chętnie pomaga innym spacerowiczom – jeśli zajdzie taka potrzeba – podczas tej ostatniej misji.

„Byłoby zaszczytem poprowadzić innych podczas ich pierwszego lotu w przestrzeń kosmiczną i dopilnować, aby byli bezpieczni i odnieśli sukces” – powiedziała.

Jako członek załogi Ekspedycji 70/71 Dyson przeprowadzi badania naukowe i demonstracje technologii, które pomogą przygotować ludzi do przyszłych misji kosmicznych i przyniosą korzyści mieszkańcom Ziemi. Wśród eksperymentów, nad którymi będzie pracować, znajdzie się badanie rozprzestrzeniania się i zachowania ognia w przestrzeni kosmicznej.

Dyson przyczyni się także do „Obserwacje załogi na ziemi„Badanie obrazowania Ziemi w celu zrozumienia, jak planeta zmienia się w czasie.

Podróż do gwiazd

Po ukończeniu CSUF Dyson kontynuował studia podyplomowe na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis. Rok po uzyskaniu doktoratu z chemii, w czerwcu 1998 r., NASA wybrała ją na astronautkę.

Prawie dziesięć lat później, w 2007 roku, wystartował na pokładzie promu kosmicznego Endeavour na pokładzie STS-118 w ramach 12-dniowej misji. Jako specjalistka ds. misji mieszkała na pokładzie promu, zacumowała obok stacji kosmicznej i pomagała w dodaniu 5. sekcji prawej kratownicy do „kręgosłupa” stacji oraz nowego żyroskopu.

Sue Fisher, John Olmstead, astronautka i absolwentka NASA Tracy Caldwell Dyson, Scott Hewitt, Jane Hagel
W 2004 roku astronautka NASA Tracy C. Dyson, w środku, wizyty z mentorami CSUF, od lewej, Sue Fisher, emerytowaną koordynatorką zarządzania kryzysowego oraz Johnem Olmsteadem, Scottem Hewitt i Jane Hagel, emerytowanymi profesorami chemii i biochemii.

Dyson, pierwsza w rodzinie absolwentka college'u, startowała w drużynie lekkoatletycznej jako sprinterka i skoczka w dal i dobrze wspomina swoją podróż do Cal State Fullerton.

„W głębi serca nadal jestem związana z Cal State Fullerton. Studia na uniwersytecie były dla mnie jak zupełnie nowy świat. To było najlepsze miejsce do rozwoju akademickiego” – powiedziała. „Jako studentka miałam stały kontakt z profesorów, którzy z pasją podchodzili do tego, co robili”. „Jestem bardzo wdzięczny, kiedy patrzę wstecz na czas, który tam spędziłem”.

Wróciła na swoją macierzystą uczelnię w 2012 roku, aby podzielić się ze studentami swoją karierą lotniczą i ponownie nawiązać kontakt z mentorami wydziału, w tym z emerytami. chemia Profesorowie Scott Hewitt i John Olmstead. W 2020 roku, w czasie pandemii, A Wiadomość wideo Do klasy maturalnej uczelni.

READ  Miejska przestrzeń rynkowa zwiększa możliwości marketingowe dla czarnoskórych firm

Podczas gdy NASA przygotowuje się do ponownego wylądowania ludzi na Księżycu w nadchodzących latach w ramach misji Artemis, Dyson przyznała, że ​​chciałaby wziąć udział w przyszłej eksploracji przestrzeni księżycowej, a nawet Marsa.

Przecież Dyson, pierwszy astronauta wybrany po pierwszym lądowaniu Apollo 11 na Księżycu w 1969 r., dwadzieścia lat później napisał ten list w roczniku swojego przyjaciela ze szkoły średniej: „Będę Ci machał w drodze na Księżyc”.

„Możliwość lotu na Księżyc i wykonania znaczącej pracy, aby lepiej zrozumieć Księżyc i jego związek z Ziemią — nie mogę wymyślić lepszego sposobu, aby to zrobić, niż być częścią tych misji”.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *